27 Ekim 2017 04:58

'İYİ Parti emekçilere de Kürtlere de iyi gelmeyecek'

Politik Kuramcı Yrd. Doç. Dr. Murat Özbank, 'İYİ Partinin emekçilere de Kürtlere de iyi geleceğini düşünmek gerçekçi değil.' diyor.

Paylaş

Şerif KARATAŞ
İstanbul

Politik Kuramcı Yrd. Doç. Dr. Murat Özbank, Meral Akşener’in başkanlığında kurulan İYİ Parti'ye ilişkin sorularımızı yanıtladı. Partinin programına dikkat çeken Özbank, “İYİ Partinin emekçilere de Kürtlere de iyi geleceğini düşünmek gerçekçi değil. Tek faydası, Erdoğan’ın arkasındaki kitlesel desteği bölerek, Türkiye’de demokratik siyaset sahnesinde bir normalleşmeye katkı yapması olasılığı olur, kanımca” dedi. 

İYİ Partinin açıkladığı programı kısaca nasıl değerlendiriyorsunuz?

Açıklanan program, MHP’den ziyade AKP tabanını cezbetmeye yönelik sanki. Hatta, hani bir dönem AKP’nin “fabrika ayarlarına” dönmesi isteniyordu ya, işte sanki AKP’nin dönmesi istenen fabrika ayarları kaleme alınmış programda; parlamenter rejime, güçler ayrılığına, hukukun üstünlüğüne geri dönüş, insan hakları vurgusu, yolsuzlukla mücadele ve sivil topluma göz kırpan ifadeler... Ve tabii serbest piyasa ekonomisi. “Güneydoğu sorunu”  konusunda, bir yandan bölgedeki ekonomik gelişmeyi ve demokratikleşmeyi sağlamaya yönelik sözler var programda, bir yandan da terörle mücadelede güvenlikçi yöntemlerin kaçınılmazlığı ve askeri başarının önemi vurgulanıyor. AB konusu olduğunda ise, “sözde tam üyelik sürecinin” -ki programda kullanılan ifade- tıkanmasından Türkiye kadar AB ülkelerinde yükselen ırkçılık da sorumlu tutuluyor, ama AB ile ilişkilerin yeni bir zeminde tamirinin hem AB hem de Türkiye açısından önemli olduğu ifade ediliyor. Bu şekliyle program tam bir merkez sağ partisi programı ve Erdoğan liderliğindeki AKP hükümetinin her alanda yaptığı yanlışları sıralayıp, bunların yapılmayacağı sözünü ve bazen de yapılması gereken doğrunun ne olduğuna ilişkin bir ipucunu verecek şekilde kurgulanmış. 

Hani Abdullah Gül kurar mı, kuracak mı diye beklenen bir parti vardı ya. Hah, işte Abdullah Gül bir parti kursa, bundan çok daha farklı bir program yazar mıydı, emin değilim.

Ülkenin başat sorunlarından; Kürt sorunu başta olmak üzere, işçi ve emekçilerin sorunları ve talepleri açısından bakıldığında İYİ Parti için değerlendirmeniz nasıl olur?

Programda sendikal haklar konusunda emekçileri küstürmemeye çalışan bir şeyler söyleniyor tabii, Kürt sorunu konusunda da OHAL koşullarında var olan Ulusal solcu-Bahçeli’nin MHP’si ve Reisçi ittifakından daha az sert bir söylem benimsenmiş ama, Akşener’in siyasi geçmişi düşünüldüğünde, İYİ Partinin emekçilere ve Kürtlere de iyi geleceğini düşünmek gerçekçi değil. Tek faydası, dediğim gibi, Erdoğan’ın arkasındaki kitlesel desteği bölerek, Türkiye’de demokratik siyaset sahnesinde bir normalleşmeye katkı yapması olabilir kanımca. 

Zira bu çeşit bir normalleşme olmadan, ne emekçilerin, ne Kürtlerin, ne de aslında herhangi bir Türkiyeli vatandaşın, her hangi bir “hak” talep edebilmesi mümkün olmaz. Şefaat, sadaka, çıkar belki, ama hak talep edebilmenin ön koşulu hukuk ve demokrasinin varlığıdır çünkü.

‘Şimdi yeni şeyler söylemek lazım’ diyen Meral Akşener, diğer partilerden farklı ‘daha iyi ve yeni şeyler söylediğini’ iddia ediyor. Akşener’in ‘merkez sağ bir parti’ oldukları  açıklamalarını da hatırlayacak olursak bu bağlamda nasıl bir değerlendirmede bulunursunuz? 

Yeni bir merkez sağ partiye Türkiye’de aslında merkez sağ seçmenler (Ki bunların arasında CHP’ye oy verenler de var) kadar, hatta daha çok sol ve sosyal demokrat seçmenlerin ihtiyacı var. Erdoğan’ın arkasına aldığı yüzde 49-50 civarındaki kitlesel oy desteğinin bölünmesi için... 

Az önce de dediğim gibi İYİ Partinin programı da bu umutla yazılmış sanki ve Akşener belli ki 16 Nisan referandumunda AKP’nin aşındığı görülen şehirli tabanından oy almak istiyor... 

Sadece referandumda ‘hayır’ oyu veren AKP’li seçmenlerden değil, ‘hayır’ vermeye eli gitmediği için, “Yeter ama yine de evet” diyen AKP’li, özellikle de genç ve kadın seçmenleri hedefliyor. Böyle bakıldığında, aslında Akşener’in söyleminde de, programında da çok yeni bir şey yok. Belki olmasına gerek de yok. Yenilik vurgusunu daha ziyade Erdoğan liderliğindeki AKP’nin eskiliğine dikkat çekmek için yapıyor sanki. Bizzat Erdoğan’ın tespit ettiği, ama sebebini kendinden başka her yerde aradığı “Metal yorgunluğundan” muzdarip seçmenler var ya, işte onlara veriyor mesajını.

İhsan Çaralan yazdı: 'Biraz ondan biraz bundan'la 'İyi Parti' olunur mu?

Ali Kenanoğlu yazdı: İYİ Partinin oy deposu CHP'dir

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Güney Kore: Bir başkan ve sermayenin doğası

SONRAKİ HABER

Rahşan Ecevit 97 yaşında hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...