17 Mayıs 2018 20:50
Son Düzenlenme Tarihi: 17 Mayıs 2018 20:59

Meslek liselilerin eti de kemiği de patronların

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul ve kurumlara gönderilen yazı, meslek liselerinin özel sektöre devredildiğini ortaya çıkardı.

Meslek liselilerin eti de kemiği de patronların

Fotoğraf: Ümit Kahriman/AA

Paylaş

Eylem NAZLIER
İstanbul

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul ve kurumlara gönderilen yazıda meslek liselerinin özel sektöre devredildiği ortaya çıktı. Gaziantep sanayisinin kalifiye personel ihtiyacının giderilmesi için meslek liselerinin özel sektöre devri ile ilgili Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya’nın teklifi, Milli Eğitim Bakanlığı ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kabul edildi. Teklifin kabul edilmesiyle Gaziantep pilot il seçilerek, okullarda bulunan atölye sayısı ve metrekare ölçümlerinin de belirtilmesi istendi.

‘AZ EĞİTİM, DAHA UCUZ İŞ GÜCÜ’

Konuyla ilgili Evrensel'e konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, karara tepki göstererek meslek liselerinin özel sektöre devrini kabul etmeyeceklerini söyledi. Bu kararla özellikle yoksul aile çocuklarının sermayenin ucuz iş gücü haline getirilmek istendiğini söyleyen Aydoğan, öğrenciler için vadedilenin daha az eğitim ve daha fazla ucuz emek dayatması olduğunu vurguladı. Özellikle 4+4+4 yasası ile birlikte devlet okullarına, kamusal eğitime ayrılmayan kaynakların özel okullara ayrıldığına dikkat çeken Aydoğan, “Teşvik adı altında kamunun kaynakları milyonlarca liralık bütçelerle sermayeye aktarılmıştır. Bu süreci hükümet ve MEB öyle bir dayatma ile sürdürmüştür ki MEB’in son faaliyet raporunda bakanlık özellikle meslek lisesi ve bu liselerde eğitime mecbur bırakılan öğrenci artışında hedeflerinin bile üstüne çıkıldığını belirtmiştir” dedi. ‘Meslek lisesi memleket meselesidir’ diyenlerin bu pilot uygulama ile ortaya koydukları fotoğrafın net olduğuna işaret eden Aydoğan “Hükümet için aslolan mesele rant meselesidir. Öğrencinin, memleketin değil patronların ihtiyacını karşılama meselesidir” diye konuştu.

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul ve kurumlara gönderilen yazı.

‘SERMAYEYE UCUZ İŞÇİ‘

Eğitim Sen Gaziantep Şube Başkanı Ali Ersönmez ise projeyle meslek liselerinin seçilmesinin farklı bir anlamı olduğunu belirterek “Meslek liseleri üretime yönelik eğitim yapan okullardan. Gaziantep bir sanayi şehri. Projeyle, sermayenin, öğrencileri iş gücüne uygun birer eleman yetiştirme aracı, ucuz iş gücü olarak gördüğünü söyleyebiliriz” dedi. İmam hatip ve meslek liselerine teşvik ve yönlendirmenin zorunlu hale getirildiği bir süreçte meslek liselerinin özele devredilmesinin birbiriyle ilintili olduğunu anlatan Sönmez “Meslek liselerine gençleri yönlendiriyorsunuz, daha sonra bu liseleri özel sektöre devrediyorsunuz. İş çevrelerine, sermayeye ucuz işçi yetiştirmek istiyorlar” diye konuştu.

GAZİANTEP PİLOT İL SEÇİLDİ

Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul ve kurumlara gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı: “İlimiz sanayisinin kalifiye personel ihtiyacının giderilmesi noktasında meslek liselerinin özel sektöre devri ile ilgili Sayın Valimiz Ali Yerlikaya’nın teklifi Milli Eğitim Bakanlığı ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygun görülerek Gaziantep pilot il olarak seçilmiştir. Ekli formda belirtilen okullar alanlar listesinde eksik alan varsa satırın boş yerlerine eklenmesi bu alanların altında bulunan dallar alanların altına yazılacak, atölye bölümünde ise okulda bulunan atölye sayısı ve metrekare ölçümleri belirterek liste doldurulup eksiksiz şekilde  14/05/2018 pazartesi gününe kadar müdürlüğümüz mesleki eğitim şubesine gönderilmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.”

ÖNCEKİ HABER

59. Adalet Nöbeti'ne sanatçılardan destek

SONRAKİ HABER

Mali'de Birleşmiş Milletler adına arabuluculuk yapan 8 kişi öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa