Gözaltına alınan Posco işçileri ve sendikacılar serbest

İzmit'ten Ankara'ya yürümek için yola çıkan Posco Assan işçilerine polis saldırdı. Gözaltına alınan 30 işçi ve sendika yöneticisi serbest bırakıldı.

26 Aralık 2017 11:43
Son Düzenlenme Tarihi: 26 Aralık 2017 21:25
Paylaş

Hasret Gültekin KOZAN
Kocaeli


İzmit'te Posco Assan fabrikasındaki 88 işçinin Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten atılmasının ardından Ankara'ya doğru başlayan yürüyüşe polis saldırdı. 30 işçi ve sendika yöneticisi darbedilerek gözaltına alındı. Gözlatına alınanlar akşam saatlerinde serbest bırakıldı. Birleşik Metal Sendikası yeniden yürüyüş çağrısı yaptı. 

İşten atılan işçiler günlerdir mücadelelerini sürdürüyordu. İşçiler en sonunda, 42 gündür Çalışma Bakanlığı'ndan gelmeyen yetki belgelerini almak için fabrika önünden Ankara'ya yürüyüş başlattı. Fabrika önünde yürüyüşe geçmeden önce açıklama yapan Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, ülkede sendikal haklardan bahsedilemediğini vurguladı. Serdaroğlu, "Ankara'ya yürüyeceğiz. 42 gündür Çalışma Bakanlığı, hukuksuz bir şekilde Birleşik Metal-İş'e üye olan işçilerin hakkını gasbetmiş durumda. Bir kaç gün içinde çıkacak sendika çoğunluk yazısı 42 günde çıkmıyorsa ülkede demokrasiden, sendikal haklardan bahsedemeyiz" dedi. 

'SENDİKALAŞMAMIZI ENGELLEYENLER TERÖRİSTTİR'

OHAL'in darbesini en çok işçilerin yediğini belirten Serdaroğlu, "Karşımıza polisi, tomayı, akrebi çıkararak olmaz. Biz işçiler olarak haklıyız ve mücadelemizi devam ettireceğiz. Çalışma Bakanlığı Kibar Holding'ten talimat alarak yetkimizi bekletiyorsa, bıraksınlar o koltuğu. Sizin göreviniz işçilerin sendikalaşma hakkında kolaylık sağlamaktır. OHAL'in darbesini en çok işçiler yiyor. Bize hiç kimse terörist muamelesi yapamaz. Bu ülkenin yasalarını tanımayan, işçilerin sendikalaşmasını engelleyenler teröristlerdir" ifadelerini kullandı. 

Açıklamanın ardından yürüyüşlerini başlatan işçilerin önü on metre sonra kesildi. Çevik kuvvetin kalkanlarla işçilerin önüne kesmesine CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan tepki gösterdi. Bir süre devam eden görüşmelerin ardından polis işçilerin yürüyüşlerinin yasa dışı olduğunu ileri sürerek gözaltı işlemi yaptı. İşçi ve sendika yöneticilerinin de arasında olduğu 30 kişiyi darbederek gözaltına alan polis, işçileri sağlık muayenesinin ardından 42 Evler Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü. Gözaltına alınanlar arasında Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Genel Sekreter Özkan Atar, Örgütlenme Sekreteri Hami Baltacı, Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik ile sendika yöneticilerinin yanı sıra sendikalaştıkları için işten atılan işçiler de vardı. 

'BU HAK ARAMA MÜCADELESİ MEŞRUDUR'

Polis saldırısının ardından açıklama yapan CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Hürriyet Kaplan ise, kendisinin de polis saldırısı arasında kaldığını belirterek, "Devlet 10 kişiden korkuyor. İşçilerin derdi sadece ekmek kavgası, hak aramak" dedi. İşçilerin haklarını aramaya devam edeceklerini ifade eden Kaplan, "Hukuksuz bir şekilde geciktirilen yetki belgesini almaya gidiyorlardı. Ekmek arama mücadelesinin meşruluğunun dışında hiçbir şey söylenemez. Bu hak arama mücadelesi meşrudur, yasa dışı olamaz. Biz onların hakkını aramaya devam edeceğiz" dedi. 

Posco
Posco işçilerinin yürüyüşü sırasında polis saldırısı gerçekleşti. 
POSCO
Polisin darbettiği saldırıda 30 işçi gözaltına alındı.

GÖZALTINA ALINANLAR SERBEST BIRAKILDI

Polis saldırısın ardından gözaltına alınan 30 işçi ve sendika yöneticisi akşam saatlerinde serbest bırakıldı. 

Birleşik Metal-İş'ten yapılan açıklamada yarın sabah tekrardan fabrika önüne çağrı yapılarak "İşimiz, aşımız ve anayasal hakkımız için yeniden Ankara’ya yürüyoruz" denildi.

SENDİKA YENİDEN EYLEM ÇAĞRISI YAPTI

Birleşik Metal-İş'in açıklaması şöyle: 

"Bugün sabah saatlerinde hakları, işleri, aşları ve gelecekleri için Ankara’ya yürümeye başlayan Posco Assan işçileri ve yöneticilerimiz, polis müdahalesi ile darp edilerek gözaltına alınmıştı.

Tüm gün boyu keyfi bir şekilde emniyette tutulan Genel Başkanımız, Genel Merkez ve Şube yöneticilerimiz ve işlerinden atılarak açlığa mahkum edilmek istenen Posco Assan işçileri, az önce serbest bırakıldılar. Yarın (27 Aralık, Çarşamba), aynı saatte (Saat: 11.00), aynı yerde (POSCO Assan TST Çelik Sanayi fabrika önü: Asım Kibar O.S.B. 1.Cad. No:4, Alikahya/İzmit/Kocaeli) daha güçlü buluşuyoruz! İşimiz, Aşımız ve Anayasal Hakkımız için YENİDEN Ankara’ya yürüyoruz!" 

ÖNCEKİ HABER

Rusya'dan 'Suriye'de kalıcı askeri birlik' açıklaması

SONRAKİ HABER

Antalya'da eğitim kampına katılan liseli, intihar girişiminde bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa