Akgöl Sazlığı'nda 6 flamingo öldürülmüş olarak bulundu

Konya Ereğli’de Akgöl Sazlığı'nda 6 flamingo öldürülmüş olarak bulundu. 

27 Kasım 2017 13:59
Paylaş

Konya’nın Ereğli ilçesinde bulunan Akgöl Sazlığı'nda 6 flamingo öldürülmüş olarak bulundu. Flamingoları bulan Doğa Fotoğrafçısı İbrahim Pekpostalcı, bu kuşların tüfekle vurulduğunu tahmin ettiğini belirtti.

Konya'nın Ereğli ve Karapınar ile Karaman’ın Ayrancı ilçesi sınırları arasında; sazlık, bataklık, çamur adacıkları ve bunları çevreleyen çayırlarla çorak düzlük ve steplerden oluşan 6 bin 800 hektarlık alandaki Akgöl Sazlığı 1995 yılında ‘Tabiatı Koruma Alanı’ ilan edildi. 

Kültür Bakanlığı tarafından 1992 yılında 1'inci derecede doğal sit alanı, 3 yıl sonra Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğünce tabiatı koruma alanı olarak ilan edilen DSİ 4'üncü Bölge Müdürlüğü'nün sorumluk alanı içinde yer alan Akgöl Sazlığı'nda 6 flamingo öldürülmüş halde bulundu. 

Kılkuyruk ördek, flamingo, kaya kartalı, balıkçıl, leylek, kerkenez, kaşıkgaga, çamurcun, yeşilbaş ördek ve boz kaz gibi göçmen hayvanların yaşadığı sazlığa giden Doğa Fotoğrafçısı İbrahim Pekpostalcı, 2'si suyun içinde 4'ü  kıyıda olmak üzere 6 flamingonun öldürülmüş olduğunu gördü. Flamingoların, av tüfeğiyle öldürülmüş olduğunu tahmin eden Pekpostalcı, bunları görüntülerden, "Etrafta tüfeğe ait fişekler vardı. Sanırım can çekişmesin diye de hayvanları boğazından kesmişler. Sonra da oradaki vahşi ve yırtıcı hayvanlar parçalamış'' dedi.

Göçmen kuşların uğrak yeri olan Akgöl Sazlığı'nda hayvanların zarar görmemesi için önlem alınması gerektiğini ifade eden Pekpostalcı, şöyle devam etti:

"Burada yüzlerce kuş ve hayvan var. Bunların katliama uğramaması için önlem alınmalı. Ayrıca Akgöl'e gezip görmek isteyenler uygun bir yol olmadığı için rahatlıkla gelemiyor. Buraya ulaşım için düzenli bir yapılırsa, hayvanları katletmek isteyenlerde rahat tavır sergileyemez. Her an başka bir kişiye yakalanma korkusuyla hayvanları öldürmekten vazgeçer."

FLAMİNGOLAR KALDIRILMIŞ 

Doğa Fotoğrafçısı İbrahim Pekpostalcı, bugün DHA ekibiyle Akgöl Sazlığı'na gittiğinde dün fotoğraflarını çektiği öldürülen flamingoların yerinde olmadığını gördü. Flamingolardan geriye etrafa saçılan tüyleri kalırken Pekpostalcı, ''Ben öldürülmüş olan flamingoların fotoğrafını sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki sayfamda paylaşmıştım. Sanırım hayvanları koruma derneği ya da başka bir yetkili kurum tarafından hayvanları buradan götürülmüş." dedi. 

Orman Bakanlığı Milli Parklar ve Av-Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü'nden bu konuda henüz açıklama yapılmadı. (Konya/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Bir ilçede 16 kişi silikozisten öldü, 110 kişi ise hasta

SONRAKİ HABER

Yeni e, Van'da okurlarıyla buluştu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa