26 Kasım 2017 21:18

Altıparmak: Cezasızlık varsa ağır hak ihlalleri kaçınılmaz

Artan işkence iddialarına dair konuşan Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak, işkencenin cezasızlık politikasının doğal sonucu olduğunu söyledi.

Altıparmak: Cezasızlık varsa ağır hak ihlalleri kaçınılmaz

Paylaş

Son dönemlerde cezaevlerinden gelen hak ihlalleri haberleri ve bölgede yürütülen operasyonlar sonucunda öldürülen kişilerin cenazelerine işkence yapıldığı iddialarını değerlendiren Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak, yaşananların tamamının “cezasızlık” politikasının doğal sonucu olduğunu söyledi. Türkiye’nin, Birleşmiş Milletler’in (BM) işkenceye karşı sözleşmenin ek protokolüne taraf olduğunu anımsatan Altıparmak, “Cezaevindeki ihlallerin takip edilebilmesi için uzun süreli bir ulusal mekanizmanın kurulması gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu. Cezaevindeki verilerin sağlıklı bir şekilde ellerine ulaşmadığını kaydeden Altıparmak, “Hükümetin bu ihlalleri reddetmesi de bir anlam ifade etmiyor. Çünkü bu ihlallerin nasıl takip edileceğine dair uluslararası standartlar var. Uluslararası alanda bu görev İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na verildi. Ama kurum söz konusu izlemeyi gerektiği gibi yapmadığı için bu ihlallerin tespit edilmesi ve şeffaf bir şekilde raporlanması söz konusu olamıyor” diye konuştu.

‘TÜRKİYE’DE İŞKENCE NORMALLEŞTİRİLDİ’

İşkence iddialarına karşılık devletin etkin soruşturma yürütme yükümlülüğü olduğuna dikkat çeken Altıparmak, “Yakın zamanda insan hakları örgütünün yayınladığı ve içinde Türkiye’nin çeşitli yerlerindeki işkence iddialarının yer aldığı rapora karşılık bu iddiaların hiç birinin soruşturulmadığını görüyoruz” ifadeleriyle Türkiye’nin tavrını eleştirdi. Soruşturulduğu söylenen vakaların hiç birinde herhangi bir somut adım atılmadığını belirten Altıparmak, “İzlenmesi konusunda ciddi sorunlar olduğu gibi soruşturulması konusunda da ciddi sorunlar var. İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) bu konuda çok sayıda başvuru olmasını da bu yüzden normal karşılamak gerekir” diyerek işkencenin normalleştirildiğini işaret etti.  OHAL ile birlikte cezaevlerindeki ihlallerin tavan yaptığını söyleyen Altıparmak, “OHAL yetkisi kullanan kamu görevlileri hakkında hiç bir hukuki, cezai, idari sorumluluk ileri sürülemiyor. İşte bu ‘cezasızlık’ dediğimiz şeye denk geliyor. Cezasızlığın olduğu yerde ağır insan hakları ihlalleri kaçınılmaz olur. OHAL buna imkan sağlıyor” şeklinde konuştu.

Bölgede yaşanan çatışmalar sonucunda yaşamını yitirenlerin cenazelerine yapıldığı iddia edilen işkencelere dair değerlendirmelerde bulunan Altıparmak, “Bu işkenceyi yapanların cezai sorumlulukları vardır. Ben şimdiye kadar Türkiye’de böyle bir fiili işlediği için yaptırım uygulanan birini görmedim. Sadece cezalandırma değil yapanın tespit edilmesi yönünde bir soruşturmaya da şahit olmadım” diyerek cezasızlık politikalarına işaret etti. (Diyarbakır/MA)

ÖNCEKİ HABER

Esenyurt'ta asansör faciası: 9 aylık bebek yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa