23 Kasım 2017 14:43

Siemens çalışanları Berlin‘de protesto gösterisi yaptı

Berlin'de bir araya gelen Siemens işçileri, 'dünya çapında 6 bin 900 çalışan işten atılacak' açıklamalarına ilişkin protesto gösterisi yaptı.

Siemens çalışanları Berlin‘de protesto gösterisi yaptı

Paylaş

Siemens tekelinin geçen hafta dünya çapında 6 bin 900 çalışanı işten atacağını açıklamasının ardından başlayan protesto gösterileri bugün başkent Berlin’de devam etti. Siemens Genel İşleri Temsilciliği toplantısının yapılması dolayısıyla düzenlenen gösteriye Almanya genelinden 2 bin kişi katıldı. 

SPD Genel Başkanı Martin Schulz, Sol Parti Eşbaşkanı Bernd Riexinger ve her iki partiden çok sayfıda milletvekili de eyleme katılarak destek verdi.

Sabahın erken saatlerinden Spandau’da bulunan dinamo işletmesi önünde toplanmaya başlayan işçiler daha sonra araba konvoyu oluşturarak eyleme geçtiler. Konvoyda yaklaşık 200 araba yer aldı. Eylem dolayısıyla bir çok ilkçede uzun araç kuyrukları oluştu.
Neukölln ilçesinde bulunan ve temsilciler toplantısının yapıldığı otelin önüne kadar arabalarla giden işçiler burada kendilerini bekleyen 2 bin çalışanla birleşti. IG Metall sendikasının çağrısıyla Almanya’nın değişik kentlerinden gelen işçi temsilcileri ve işçiler, saatlerce otelin önünde beklemeye başladılar. Ellerindeki pankart ve dövizlerle Siemenst tekeli yöneticilerine işten atma kararının derhal geri çekilmesi istendi. 

IG Metall Berlin Şube Başkanı Klaus Abel yaptığı konuşmada, “Taş devri kapitalizmi asosyaldir. Kendimizi savunacağız, öfkemizi ifade edeceğiz ve birlikte mücadele edeceğiz” dedi.

Eylemde bir konuşma yapan SPD Genel Başkanı Martin Schulz, işçilere işleri için direnmeleri çağrısında bulundu ve tekel yönetimini eleştirdi ve sorumlu davranmaya çağırdı. Toplantıda, işten atmalara karşı kararların alınması ve işverenden sosyal plan hazırlanması istenecekti.
Siemens tarafından işten atılacak 6900 çalışanın yarısı Almanya’daki fabrikalardan çıkarılacak. Leipzig ve Görlitz’deki fabrikalar ise tamamen kapatılacak ve 920 işten atılacak.

IG METALL: OLAĞAN AYAKLANMA YAPACAĞIZ

Öte yandan, dün yayınlanan Süddeutsche Zeitung’a açıklamalarda bulunan IG Metall Sendikası Genel Başkanı Jörg Hofmann, Siemens’teki işten atmalara karşı olağan şekilde ayaklanacaklarını söyledi. Siemens’in yeni işlerleri yaratması gerektiğini ifade eden sendika başkanı, “İşçileri kaderleriyle başbaşa bırakmayacağız. Çaremiz kalmazsa greve başvuracağız” dedi.

Bir çok eyalet hükümeti ve ekonomi bakanı da Siemens yönetimini görüşmeye davet ederek, işten atma kararının gözden geçirilmesini istediler. (Berlin/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İsviçre’de ‘temel gelir’ pilot proje olarak uygulanacak

SONRAKİ HABER

Hatay'da inşaattan düşen Suriyeli işçi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa