18 Kasım 2017 16:00

Katalan lider Puigdemont iadesine ilişkin karar ertelendi

Katalan lider Puigdemont ve dört eski bakanın İspanya’ya iadesine ilişkin Brüksel’de görülen duruşma 4 Aralık’a ertelendi.

Katalan lider Puigdemont  iadesine ilişkin karar ertelendi

Paylaş

Katalan lider Puigdemont ve dört eski bakanın İspanya’ya iadesine ilişkin Brüksel’de görülen duruşma 4 Aralık’a ertelendi. Belçikalı savcılık, Katalan siyasetçilerin İspanya'ya iadesini talep etti.

DW türkçe’nin haberine göre, İspanya'nın haklarında Avrupa çapında tutuklama kararı çıkarttığı Katalonya Özerk Yönetimi eski Başkanı Carles Puigdemont ve feshedilen Katalan hükümetinin dört üyesi Belçika'nın başkenti Brüksel'de hâkim karşısına çıktı.

İspanya'nın Puigdemont ve diğer Katalan siyasetçilerin tutuklanması ve iade edilmesi talebine ilişkin yapılan ilk duruşmada karar çıkmadı.

Kapalı kapılar ardında bir saatten fazla süren duruşmanın ardından açıklama yapan Puigdemont'un avukatı Paul Bekaert, duruşmanın 4 Aralık tarihine ertelendiğini söyledi. Savcılığın, iade talebinin uygulanmasını istediğini belirten Bekaert, ancak halen yazılı savunma yapmalarının mümkün olduğunu ve henüz karar çıkmadığını söyledi.

Savcılıktan yapılan açıklamada da, "bütün tarafların gereken hazırlıkları yapabilmeleri ve iade talebine ilişkin tutumlarını açıkça ortaya koyabilmeleri için” duruşmanın ertelendiği belirtildi.

4 Aralık'taki duruşmada Puigdemont ve diğer dört Katalan siyasetçinin savunmalarını vermeleri bekleniyor.

RAJOY: MAHKEMENİN KARARINI SAYGIYLA KARŞILAYACAĞIM

Mahkemeden Katalan siysetçilerin tutuklanarak İspanya'ya iade edilmeleri yönünde bir karar çıkması halinde Puigdemont'un temyize başvuracağı tahmin ediliyor. Kararın temyize götürülmesi halinde de iadeye ilişkin kararın alınmasının aylar sürebileceği belirtiliyor.

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ise Brüksel'deki mahkemenin her türlü kararını saygıyla karşılayacağını açıkladı. Rajoy, İsveç'in Göteborg kentinde yaptığı açıklamada, "Hukuka güveniyor ve özellikle de kararlarına saygı gösteriyor ve riayet ediyorum” dedi.

PUİGDEMONT HAKKINDA AVRUPA ÇAPINDA TUTUKLAMA KARARI ÇIKMIŞTI

Katalonya Parlamentosu'nun 27 Ekim'de bağımsızlık ilan etmesinin ardından, Madrid anayasanın 155'inci maddesini uygulamaya koyarak Katalan hükümetini feshetmişti. Bunun ardından Puigdemont ve dört Katalan bakan Belçika'ya gitmişti.

Madrid ise Puigdemont ve diğer siyasetçiler hakkında Avrupa çapında tutuklama kararı çıkartarak, Belçika'dan Katalan politikacıların iadesini talep etmişti. Puigdemont ve diğer bakanlar 5 Kasım'da Belçika polisine teslim olmuş ancak çıkarıldıkları mahkeme tarafından şartlı tahliye edilmişlerdi. Katalan siyasetçiler "devlete isyan, isyana teşvik ve kamu malını kötüye kullanmakla” suçlanıyorlar. (DIŞ HABERLER)
 

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

'Cüce gezegenin' fiziksel özellikleri keşfedildi

SONRAKİ HABER

Çanakkale'de mültecileri taşıyan tekne battı: 4 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa