18 Kasım 2017 04:01

Patronun işçi temsilcisi olduğu bir düzeni kabul etmiyoruz

Sultangazi'den tekstil işçisi bir kadın yazdı: 'İşçi temsilcisinin biri patronun kız kardeşi, diğeri patronun eniştesi. İşçiyi patron temsil ediyor…'

Paylaş

Tekstil işçisi bir kadın 
Sultangazi

Haklarımız için önce nasıl mücadele etmemiz gerektiğini öğrenmemiz gerek. Bunu öğrenmek için de örgütlenmek gerek. “Nasıl olacak bu?” sorusunun yanıtını bulmak tüm işçilerin sorunu. Biz işçi kadınlar ise örgütlenememe sorununu daha yakıcı bir biçimde yaşıyoruz. Yoğun ve yorucu çalışma şartlarında çalışan biz işçilerin sabah işe beş dakika gecikme opsiyonu bile olmazken çıkışımız belli olmuyor. Ağır koşullar, düşük ücret, sigortasız, güvencesiz çalışma, iş güvenliğinin olmayışı gibi birçok sorunla karşı karşıyayız. 

Benim işyerimde de bu sorunlar yaşanıyor. Lavaboya günde 3 defadan fazla gidilemez; işçilerin temposu düşünce yüksek sesle müzik çaldırılır ve ustabaşı arada volta atıp “Haydi aslanlarım” diye bağırır; en ufak hatada hakarete uğrarsın ve karşılık verdiğinde işten çıkarılırsın; bir gün işe gitmediğinde iki günlük ücretin kesilir; sağlık sorunundan dolayı rapor aldığında gene ücretinden 3 günlük yevmiye kesilir... İşyerinde her yerde kamera var. Patronun kolaylıkla cep telefonundan bizi izlediğini söylüyorlar. Bu bizi inanılmaz tedirgin ediyor, oturduğu yerde “Bizi izliyor” düşüncesi çok rahatsız ediyor.

Bir de günlük işe gelenlerin yaşadıkları sorunlar var. Günlük çalışanların hiçbir hakkı yok, sosyal güvence yok, çoğu 50 yaş üstü, emekli bile olamayacaklar. Birbirine soruyorlar “Ne olacak halimiz?” diye.

İŞÇİLER ARTIK SUSMASIN, BAĞIRSIN

Şimdi bizde iş güvenliği diye bir durum ortaya çıktı. Patrona karşı bizim haklarımızı koruyormuş. Fabrikaya bizimle toplantı yapmaya geldiler, ama bizle mi yaptılar toplantıyı patronla mı anlamadık. Haklarımızı anlatmaya başladılar. Biz de önce “Vay demek ki bizi koruyan bir yasa varmış” dedik. İşçilerin arasından iki işçi temsilcisi seçilecekmiş, oy kullanmamız için oy pusulası hazırlandı. Pusulaların yanına mühür koydular. Mühre bir baktık ki işçi temsilcisinin biri patronun kız kardeşi, diğeri patronun eniştesi. “E ne olacak, biz işçiler kime oy vereceğiz?” diye düşündük. Şaka gibi değil mi, işçiyi patronun kendisi temsil ediyor.

İşçiler artık susmasın, artık bağırsın. Kölelik koşullarında çalışmak istemiyoruz, patronların bizim adımıza kararlar almasını istemiyoruz. Temsilcinin bile işçi olmadığı bir düzen istemiyoruz. 8 saat iş günü için, gece mesaisi olmaması için tek çaremiz mücadele etmek, örgütlenmek. O yüzden işçileri, özellikle de tekstil işçilerini örgütlenmeye çağırıyorum.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bu ne biçim iş Gönül Anne?

SONRAKİ HABER

Almanya'da Galeria Kaufhof çalışanları uyarı grevine çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa