17 Kasım 2017 14:56

Rektör İbiş’in Evrensel'e açtığı dava reddedildi

AÜ.Rektörü Erkan İbiş’in 'Rektör İbiş 6 günde 11 soruşturmadan aklanmış!' başlıklı haberle ilgili Evrensel'e açtığı tazminat davası reddedildi.

Paylaş

Ankara Üniversitesinin Rektörü Erkan İbiş’in “Rektör İbiş 6 günde 11 soruşturmadan aklanmış!” başlıklı haberi nedniyle muhabirimiz Tamer Arda Erşin’e 10 bin liralık manevi tazminat talebiyle açtığı davayı mahkeme, “Tazminatı gerektirecek bir ifade bulunmadı” diyerek reddetti. 

Gazetemizde 15 Mart 2017 tarrihinde muhabirimiz Tamer Arda Erşin imzasıyla yayınlanan 
“Rektör İbiş 6 günde 11 soruşturmadan aklanmış!” başlıklı haberde, ihraçlarla gündeme gelen Ankara Üniversitesinin Rektörü Erkan İbiş hakkında “yargıyı etkilemek, hizmet nedeniyle görevi kötüye kullanma, hileli iflas“ suçlamasıyla açılan 11 ayrı soruşturmanın sadece 6 günde jet hızıyla sonuçlanması bilgilerine yer verilmişti. 

Rektör İbiş haberimizde “kişilik haklarına saldırı olduğu” iddiasıyla dilekçe vermesi sonrası açılan davanın ikinci duruşması Ankara 12. Asiye Hukuk Mahkemesinde dün görüldü. Tarafların katılmadığı duruşmaya gazetemizin avukatı Devrim Avcı karşı dilekçe sundu.

6 GÜNDE BİTEN 11 SORUŞTURMANIN HABER DEĞERİ VARDIR

Avcı, Rektör İbiş’in iddialarına ilişkin hzırladığı dilekçede dava konusu haberin, kişilik haklarına saldırı içermemediğini, tamamen hukuka uygunluk sınırları içerisinde olduğunu belitti. Avcı, “Haberde haberi hazırlayan muhabir, haberin başlığında da açıkça görüleceği üzere, yapılan soruşturmanın 6 gün gibi bir sürede sona erdirilmiş olmasıdır. Yargılamalarına ve savcılık hazırlık soruşturmalarının ne kadar uzun sürdüğü sadece yargı mekanizmasının değil, ülkenin en önemli sorunlarından biri iken, bir soruşturmanın bu kadar süre içerisinde sonlandırılmasının haber değeri vardır” ifadelerine yer verdi. 

HABERDE KAMU YARARI VARDIR

Haber konusu yapılan olayın basın hukuku açısından görünür gerçeğe uygun olduğunun altını çizen Avcı, “Söz konusu soruşturma vardır ve bir takipsizlik ile sonuçlanmıştır. İhbar tarihi ile Savcılık makamının karar tarihi arasında 6 günlük bir süre vardır ve muhabir bunun eleştirisin yapmaktadır. Haberin verilmesinde kamu yararı olmalıdır: Haber, halkın bilgilenme hakkı çerçevesinde yazılmış bir haberdir” diye belitti 

İkinci duruşmada karar veren mehmekeme heyeti, “Tazminatı gerektirecek bir ifade bulunmadı” gerekçesi ile davanın reddine karar verdi. (MEDYA SRERVİSİ)

AÜ Rektörü Erkan İbiş'in Evrensel'e açtığı dava
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Brexit’te neden ilerleme sağlanamıyor?

SONRAKİ HABER

Tacizle suçlanan Weinstein, davacılarıyla 25 milyon dolar tazminata anlaştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa