13 Kasım 2017 04:41

Hasta babasının kaldığı cezaevine sevkini istiyor

Başka bir cezaevinde tutulan Murat Özkan, 80 yaşında ve hasta olan babası Mehmet Emin Özkan’ın tutulduğu cezaevine naklini istiyor.

Paylaş

Eylem NAZLIER
İstanbul

22 yıldır tutuklu olan 80 yaşındaki hasta mahkum Mehmet Emin Özkan’ın oğlu Murat Özkan babasının durumunun giderek ağırlaştığını söyleyerek kendisinin babasının bulunduğu Diyarbakır D Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na sevkinin yapılmasını talep etti.

Gaziantep L Tipi kapalı cezaevinde mektup gönderen Murat Özkan, 80 yaşındaki babası Mehmet Emin Özkan’la aynı cezaevinde bulunma taleplerinin sürekli reddedildiğini söyledi.  Özkan, bir yıl öncesine kadar babası Mehmet Emin Özkan’la aynı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulurken, bir yıl önce kendi isteği dışında Gaziantep L Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na sevk edildiğini belirtti.

‘BABAM ÖLÜME TERK EDİLDİ’

Babasının yüzde 87 oranında vücut fonksiyon kaybı olduğunu belirten Özkan, babasının guatr, bağırsak, kalp, yüksek tansiyon, beyinde baloncuk, alzheimer rahatsızlıkları olduğunu, hapishanede kaldığı süre zarfında 5 kez kalp krizi geçirdiğini, ciddi hafıza kaybı olduğunu da aktardı. Özkan, “Bir ailede dört kişi Cezaevindeyiz. Babam Diyarbakır D tipi kapalı cezaevinde, ben ve  bir kardeşim Gaziantep L tipi kapalı cezaevindeyiz. Diğer kardeşim de Bandırma cezaevinde. Babam Mehmet Emin Özkan, 80 yaşında ağır hastalıkları bulunan ve bir çok sivil toplum kuruluşunun ağır hastalar listesinde. Babam 22 yıldır cezaevinde. Yaşlılık ve ağır hastalıklarından dolayı bakıma muhtaç ve kendi zaruri ihtiyacını tek başına karşılamamakta. Bu son süreçte durumu daha da ağırlaşmış bulunmakta. Yani şu an yatalak durumda. Hastalığıyla ilgili çeşitli hastanelerin sağlık kurulu raporları sağlık dosyasında ve Adalet Bakanlığında mevcut. Ama cezaevinde yatamaz raporlarına rağmen serbest bırakılmıyor. Adeta ölüme terk etmiş durumda” diye konuştu.

Adalet Bakanlığının kapasite doluluğu gerekçesiyle taleplerine olumsuz cevap verdiğini söyleyen Özkan, “Yaklaşık bir yıl önce babamla aynı cezaevindeydim ve bu cezaevine sürgün edildim. Ben yanında iken her konuda ihtiyaçlarını karşılıyordum. Moral veriyordum. Ama benim buraya gelmemle beraber durumu daha da kötüleşti” dedi. Özkan, kendisinin babasının bulunduğu Diyarbakır D Tipi Ceza İnfaz Kurumu’na sevk edilmesinin, babası açısından çok önemli olduğunu da ekledi.

CİSST: ÖZKAN AİLESİNİN TALEPLERİ KABUL EDİLSİN

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST), Gaziantep L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutulmakta olan Murat Özkan’ın babası Mehmet Emin Özkan’ın yaşı ve sağlık durumu dikkate alınarak bir an önce babasının bulunduğu Diyarbakır D Tipi Ceza İnfaz Kurum’una sevk edilmesini için talep etti. CİSST, Adalet Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi(CİMER), Başbakanlık İletişim Merkezi(BİMER) olmak üzere bir çok kuruma dilekçe ile başvurdu.

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993’te Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ı öldürdüğü iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan davanın tek tutuklusu 80 yaşındaki Mehmet Emin Özkan, 22 yıldır adalet bekliyor. Mersin’de 1996 yılında “örgüt üyesi olduğu” iddiasıyla gözaltına alınan Özkan, 2 itirafçının verdiği, daha sonra ise geri çektiği ifadeler nedeniyle Tuğgeneral Aydın’ı öldürmek ile yargılandı. Yargılama boyunca olay ile hiçbir ilgisi olmadığını anlatmaya çalışan Özkan’a ağırlaştırılmış müebbet hapis verildi. Özkan, cezaevinde olduğu 22 yıllık süre zarfında 6 cezaevi değiştirdi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Ara buluculuk yasasına karşı ev ev dolaşmalı'

SONRAKİ HABER

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçlerinin "insanca yaşam" talebiyle toplanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa