11 Kasım 2017 04:13

Sözleşme imzalanmadan zam eridi, taslağı yenileyelim!

Çerkezköy B/S/H fabrikasından bir işçi, MESS ile yapılan grup sözleşmesine dair Evrensel'e yazdı.

Paylaş

B/S/H’den bir işçi
Çerkezköy

MESS ile yapılan grup sözleşmemiz devam ediyor. Şimdiye kadar 3-4 görüşme oldu. Bu güne kadar idari maddeler görüşülüp, teker teker geçiliyor. Ama biz metal işçileri daha çok parasal konuları merak ediyoruz. Üyesi olduğumuz Türk Metal’in temsilcileri bölümleri gezerek sözleşmede hangi maddelerin geçtiğini söylüyor. Parasal konuların görüşülmesinin yılbaşını bulacağı, hatta geçeceğini söylüyorlar. Biz de öyle tahmin ediyoruz.

Sözleşme sürecine girdiğimizde en azından bizim B/S/H fabrikasında işçiler sendikaya çok güvenmiyor, sözleşmenin nasıl olacağını daha çok merak ediyordu. Türk Metal taslağı açıkladıktan sonra işçilerde bir beklenti ortaya çıktı. İşçilerin bir kısmı “Bunu alamazlar, biz imzalanana bakarız” derken, bir kısım işçi de “Yarısına bile razıyız” durumuna geldi. Fabrikada ki konuşmalar B/S/H’de işçilerde ortalama 500 lira zam beklentisi oluşmuştu. Ama bu gün daha çok nasıl olacak diye bekliyor.

Biz 2017 sözleşmesinden çok şey bekliyoruz. Metal ayaklanmasından hem sendika hem de metal patronları ders almıştır diyorduk. Geçen imzalanan sözleşme kayıplarının bu sözleşmede giderilmesini istiyorduk. Türk Metal de bize hep 2017 sözleşmesini işaret ediyordu. Bu da bizi bir beklentiye soktu. Bu sözleşmede hem kayıplarımız karşılanacak hem de büyümeden pay alacaktık. Çünkü üretim her yıl büyüyor, ama bizim ücretler yerinde sayıyordu. Sendikanın açıkladığı yüzde 38 bu beklentileri karşılar gibiydi ve metal işçileri olarak taslağa itirazımız olmadı.

Ama şimdi durum değişti. Yaz ayında taslakta istediğimiz yüzde 38 zam daha sözleşme imzalanmadan eriyip gitti. Açıklanan enflasyon yüzde 12 açıklandı. Yani ücretimiz daha şimdiden yüzde 12 eridi. Eğer sözleşme yüzde 12 ile imzalansa sıfır zam anlamına geliyor. Bunun üzerine eski kayıplarımızı ve bu seneki büyümeden pay almayı hesaplarsak yüzde 38 bile düşük bir oran oldu. Yani dört ayda istediğimiz zam oranı bile anlamsız oldu. Dört ayda her şey değişti. Bir de vergi dilimlerinin artması ile ücretlerimiz iyicene eridi. Bunun için taslaktaki talepler günün koşullarına göre yeniden belirlenmeli veya bir kuruş bile pazarlık yapılmamalı. 

Ben B/S/H’de 20 yıldır çalışıyorum. Saat ücretim 13.5 civarında. Elime geçen sosyal haklar ile birlikte 2 bin 750 lirayı zor buluyor. Ücretteki erimeyi anlamak için döviz karşısındaki durumuna bir bakmak lazım. Bizim fabrika Alman firması ve Almanlar yönetiyor. Ücretlerin dışında her şey Almanlara göre ayarlanıyor. Ücretimizi avro üzerinden hesaplarsak ücretlerimizin nasıl eridiğini daha iyi görebiliriz. Geçen sene avro 3.35 TL iken benim ücretim 770 avro ediyordu. Şimdi ise avro 4.40 TL oldu, benim ücretim ise 625 avroya düştü. Yani 145 avro karşılığı 630 lira eridi. Döviz üzerinden erimeyi yüzde 38 bile karşılamıyor. Eski kayıpları ve iyileştirmeleri bir kenara bırakın.

B/S/H’de istenen zam oranı dört ay önce iyi gibi dururken, şimdi hiçbir anlam ifade etmiyor. Daha sözleşme imzalanmadan istediğimiz zam eriyip gitti. Önümüzdeki dönem daha da kötüye gideceği aşikar. O zaman bu sefer iyi bir sözleşme olur diyen işçi arkadaşlara sesleniyorum. İyi bir sözleşme yapmak beklemekle olmaz. Bırakın iyi bir sözleşmeyi mevcudu korumak için bile bekleyerek olmaz. Bir an önce sözleşmenin gidişatına müdahale etmeliyiz. Taslaktan bırakın taviz vermeyi zam oranını yükseltmeliyiz. Bunun için seyretmeyi bırakıp birleşmeliyiz. Yoksa önceki sözleşmelerden daha büyük kazık yiyeceğiz.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Devlet görevini yapsaydı Yiğitcan yaşıyor olurdu’

SONRAKİ HABER

Doğu Anadolu Bölgesi için buzlanma ve don uyarısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa