31 Ekim 2016 08:15

Cumhuriyet yöneticilerine polis baskını: 18 gözaltı

Cumhuriyet Gazetesi yöneticilerine yönelik bu sabah operasyon düzenlendi. (Fotoğraf: BBC Türkçe/Rengin Arslan)

Paylaş

Cumhuriyet gazetesine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla operasyon düzenlendi. Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, Cumhuriyet Kitap Eki Yöneticisi Turhan Günay, Yayın Danışmanı Kadri Gürsel, Yazarlar Hikmet Çetinkaya, Aydın Engin, Güray Tekin Öz ve Hakan Kara, Karikatürist Musa Kart’ın da aralarında olduğu 18 kişi gözaltına alındı. Hakkında gözaltı kararı olan ve evinde arama yapılan Can Dündar operasyon ile ilgili “‘Son kale’ye saldırıyorlar” dedi.

SORUŞTURMAYA GİZLİLİK, AVUKATLARA GÖRÜŞ YASAĞI

Operasyonun gerekçesi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘FETÖ ve PKK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek’ olarak açıklandı. Soruşturmaya gizlilik kararı getirilirken gözaltına alınanlar beş gün boyunca avukatlarıyla görüştürülmeyecek. Gazetenin avukatları ise gözaltı kararlarına itiraz etti.

GÜRAY ÖZ VE AYDIN ENGİN GÖZALTINA ALINDI

Cumhuriyet Gazetesi Yazarı ve Okur Temsilcisi Güray Öz, Ankara’daki evinde gözaltına alındı. Terörle mücadele şube ekipleri, Güray Öz’ün Ankara’nın Çankaya İlçesi’ndeki evine sabah saatlerinde gelerek, arama kararını gösterdi. Güray Öz’ün evinde arama yapan polis, arama sonrası Öz’ü gözaltına aldı. Cumhuriyet Gazetesi yazarı Güray Öz’ün emniyetteki işlemlerinin ardından İstanbul’a gönderilmesi bekleniyor. 

Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik operasyon kapsamında yazar Aydın Engin gözaltına alındı. Sabah saatlerinde gözaltına alınan Cumhuriyet Gazetesi yazarı Aydın Engin, sağlık kontrolünden geçirilirken gazetecilerin 'neden gözaltına alındınız' sorusu üzerine, "Bir şey söylemiyorum, Cumhuriyet'te çalıştığım için. Cumhuriyet'te çalışıyorum yetmez mi?" diye cevap verdi. Sağlık kontrolünün ardından Engin, polis eşliğinde hastane bahçesine çıktı ve burada bir süre oturarak sivil aracın gelmesini bekledi. Aydın Engin, sivil polis aracının gelmesinin ardından sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

MUSA KART: BİR KARİKATÜRÜN İÇERİSİNDE YAŞIYORUM

Hakkında gözaltı kararı çıkartılan, Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi, Karikatürist Musa Kart, “Yıllardır bu ülkede yaşadıklarımızı karikatüre dönüştürmeye çalışıyorum. Ama inanın şu an kendim bir karikatürün içerisinde yaşıyorum, öyle hissediyorum” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi binasından çıkışta açıklama yapan Musa Kart, “ Bugüne kadar FETÖ ve PKK ile ilgili yüzlerce binlerce karikatür çizdim. Ama bugün öne sürülen gerekçeye baktığımızda gerçekten bir komiği yaşıyoruz. Şunu söylemek istiyorum, yaşanan gülünç bir durum. Bu baskılarla kimseyi korkutamayacaksınız, onu söylemek istiyorum. Bu tabloyu vicdan sahibi insanların kabul etmesi mümkün değildir. Dünyaya anlatamazsınız bunu” diye konuştu.

Musa Kart, şunları söyledi:

“Sadece karikatür çizdiğim için bugün gözaltına alınıyorum. Herkes bu tabloyu yerli yerine oturtacaktır diye düşünüyorum. Şu anda 6-7 tane gözaltına alınan arkadaşımız var. Ben de teslim olmaya gidiyorum. Saklanılacak, kaçırılacak bir şey yok. Yazdığım, çizdiğim herkesin gözü önünde. Sabah saat 05.00 sıralarında evimi aradılar. Hukukçu arkadaşlarım gazeteye gelip, buradan gitmemin daha uygun olacağını söylediler. Bir karikatüristin gözaltına alındığı an, başkanlığın resmen ilan edildiği anlamına geliyor. Hepimize hayırlı uğurlu olsun, Tayyip Erdoğan’ın başkanlığı.”

Musa Kart, aralarında CHP milletvekili Barış Yarkadaş’ın da bulunduğu bina önünde bulunanlarla vedalaştı. Daha sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gittiğini söyleyerek Cumhuriyet gazetesinden ayrıldı.

FATİH POLAT: BU ZİFİR KARANLIĞI BİRLİKTE AŞACAĞIZ

Cumhuriyet gazetesini telefonla arayarak destek mesajını ileten Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, "Evrensel gazetesi olarak tüm imkanlarımızla Cumhuriyet'in yanındayız. Bu zifiri karanlığı birlikte aşacağız. Gazetecilik kazanacak." açıklaması yaptı.

KILIÇDAROĞLU: BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet'i arayarak, "Birlikte mücadele edeceğiz" dedi. 

MAHMUT TANAL: OPERASYON HUKUKİ DEĞİL SİYASİ

CHP Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyonu Evrensel'e değerlendirdi: "Cumhuriyet gazetesinin kuruluş felsefesi ve kuruluş gerekçesi demokratik, hukuk, laik devlete sahip çıkmaktır. Bu sebeple her baskı döneminde saldırıların hedefi olmuştur. Hukuka, demokrasiye, özgürlüklere sahip çıktığı için sindirme ve susturmaya yönelik operasyon gerçekleştirildi. Bu operasyon tamamen siyasidir hukuki değildir. Siyasi olan bu operasyon, bugüne kadar darbeyi bahane ederek laik hukuk devletine yapılan operasyondur. Bu faşizmin ayak sesleridir. FETÖ ile bağlantı kurmak istiyorlarsa önce siyasi iktidara baksınlar."

GARO PAYLAN: YENİKAPI RUHU FAŞİZM RUHU OLDU

Cumhuriyet gazetesi önünde açıklama yapan HDP Milletvekili Garo Paylan, "Hükümet savaş politikalarını sürdürürken pek çok suç işledi. Bu suçların görülmesini istemediği için basın kuruluşlarını kapatıyor. 12 Eylül darbesi de Cumhuriyet gazetesine saldırmıştı. Aydın Engin, 12 Eylül'de de gözaltına alınmıştı. Bugün de darbeciler Aydın Engin'i gözaltına aldı. Ses çıkarmazsak sıra hepimize gelecek. Yenikapı ruhu tuz ruhu haline gelmiş faşizm ruhu olmuştur. Susmayalım, faşist diktatöre karşı sesimizi çıkaralım" dedi. 

‘CUMHURİYET GAZETESİ BİZİM SESİMİZ SOLUĞUMUZDUR’

Dayanışma için Cumhuriyet Gazetesine gelen KESK Şubeler Platformu adına KESK dönem Sözcüsü Sevtap Akdağ şöyle konuştu:

Cumhuriyet gazetesi bizim sesimiz soluğumuzdur. Biat etmeyen basın yayın organlarından biridir. Bu zulmü yapanlar bilmelidirki bıçak kemiğe dayandı. Bundan sonra susmak bize haramdır. Susmak geleceğimizin karartılması anlamına gelmektedir. Buradan birkez daha tek adam diktatörlüğünü kurmaya çalışanlara diyoruz ki biat ettiremeyeceksiniz, teslim alamayacaksınız. El ele vereceğiz omuz omuza vereceğiz yaşatmaya çalıştığınız cehennemi yerle bir edeceğiz. Bu uygulamalar darbedir. Darbeye karşı birlikte mücadele edeceğiz. Mutlaka ve mutlaka demokrasi ve kardeşliği çocuklarımıza armağan edeceğiz.

‘BİZ BİRÇOK DARBEYİ GÖRDÜK, BU ZOR ZAMANLARDAN MÜCADELEYLE ÇIKTIK’

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu: Biz birçok darbeyi gördük, bu zor zamanlardan mücadeleyle çıktık. Bu günlerden de çıkacağız. Bağımsız mahkemeler dedikleri, yargılama tiyatrosu oynadıkları mahkemelerde kendileri yargılanacaklar. Biz bunları göreceğiz. Ayla Akat Ata, Gültan Kışanak, Fırat Anlı için Kürt illeri yıkılırken Faşizme karşı omuz omuza olmalıyız demiştik.
Bugün kendilerine dokunulmayacağını düşünenler yanılıyorlar. Kimse kimseyi ötelemeden, ötekileştirmeyi kendi aramızda bir kenara bırakarak omuz omuza mücadele  etmeliyiz. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çözüm süreciyle birlikte vicdanlar da rafa kaldırıldı

SONRAKİ HABER

Hasankeyf Koordinasyonundan "Mücadele ve Yıkım Ekseninde Hasankeyf" paneli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa