31 Ekim 2016 11:37

TGS: Cumhuriyet'e yönelik operasyon, haber alma hakkına

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyonun haber alma hakkına operasyon olduğuna vurgu yaptı. 

Paylaş

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Cumhuriyet Vakfı yöneticilerine yönelik polis operasyonu hakkında yazılı açıklama yaptı.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kararının hukuki değil, siyasi olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Gazeteciler yaşanmış veya yaşanmakta olan olayları haberleştirir, yorumlar ve halka sunar. Ancak son yıllarda siyasi iktidar, insanların görmesini istemediği haberleri yapan, iktidarın politikalarına eleştirel yaklaşan basın kuruluşlarını ‘kendisine savaş açmış güçler’ olarak görmektedir” denildi. 
15 Temmuz darbe girişiminin başarıya ulaşmasını engelleyen en önemli faktörlerden birinin de yapılan gazetecilik faaliyeti olduğu vurgulanan açıklamada buna rağmen hedefe konanın yine gazetecilik olduğu ifade edildi. 

‘BU YANLIŞTAN VAZGEÇİN’

Açıklamada şunlar dile getirildi: “OHAL ile birlikte ‘milli güvenliği tehdit’, ‘terör örgütlerinin hedefleri doğrultusunda yayın yapmak’ gibi muğlak ifadelerle gazeteler kapatılmakta, gazeteciler gözaltına alınmaktadır. Darbenin kendileri için ‘Allah’ın lütfu’ olduğunu ifade edenlerin, OHAL koşullarını darbe girişimi öncesinde de hedefe koydukları gazetecileri, gazete, televizyon, radyo ve dergileri halka ulaşamaz hale getirmek için bir fırsat olarak gördükleri açıktır. 
Defalarca söylediğimiz gibi bir kez daha altını çiziyoruz. Gazetecilik suç değildir. Gazeteler insan öldürmez, darbe yapmaz, yaptırmaz. Yargıyı ve siyasi iktidarı bu yanlış yoldan bir an önce vazgeçmeye çağırıyoruz. Halkımızı da haber alma hakkına sahip çıkmaya çağırıyoruz. Unutmayın ki engellenen sizin haber alma ve haber olma hakkınızdır.”

TGS YÖNETİMİ, CUMHURİYET'İ ZİYARET ETTİ

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş ve beraberindeki sendika heyeti Cumhuriyet gazetesi Ankara bürosunu ziyaret ederek destek mesajlarını iletti. Ziyarette konuşan sendika yöneticileri, gazete ve çalışanlarının yanlarında olduklarını dile getirirken,  gazeteye yapılan operasyon, “halkın haber alma hakkına yönelik operasyon” olarak değerlendirildi. (Ankara/EVRENSEL) 

ÖNCEKİ HABER

Dersim’de belediye işçileri kayyıma karşı iş bıraktı

SONRAKİ HABER

Suriye operasyonunda 9. gün: ABD heyeti ile kritik görüşme bugün

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa