11 Ekim 2016 08:05

Nesibe Hatun Kız Öğrenci Yurdu'nda 4 günde 2 kişi kaçırıldı

Zonguldak'ta 1600 öğrencinin kaldığı Nesibe Hatun Kız Öğrenci Yurdu'nda 4 gün içinde 2 öğrencinin kaçırıldığını söyleyen öğrenciler eylem yaptı.

Paylaş

Zonguldak'taki Bülent Ecevit Üniversitesinde (BEÜ) eğitim gören 1600 öğrencinin kaldığı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na Nesibe Hatun Kız Öğrenci Yurdu'nda 4 gün içinde 2 öğrencinin kaçırıldığını söyleyen öğrenciler yurda girmeme eylemi yaptı.

Kozlu İlçesi'nde Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait bu yıl açılan Nesibe Hatun Kız Öğrenci Yurdu'nda geçen Cuma bir öğrenci erkek arkadaşı tarafından otomobile bindirilerek kaçırıldı. Polisin bir gün sonra yakaladığı şüpheli, çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından adli kontrol koşuluyla serbest bırakıldı.

Yurtta dün akşam saatlerinde bir öğrencinin daha otomobille kaçırıldığının duyulması üzerine öğrenciler yurdu boşalttı. 4 günde 2 öğrencinin kaçırıldığını ve yurdun bulunduğu mahallenin tenha olmasından dolayı can güvenliklerinin olmadığını söyleyen 250 kadar öğrenci, alkışlarla tempo tutarak ve ve slogan atarak eylem yaptı. 2 öğrenci, kalabalıkta baygınlık geçirdi. Fenalaşan öğrencilere sağlık ekipleri müdahalede bulundu. 

"CAN GÜVENLİĞİMİZ YOK"

Öğrencilerden Büşra Serçeoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada yurtta ve çevresinde güvenli olmadıklarını, yetkililerin de bu sorunu görmezden geldiğini söyledi. Yurtta kalan öğrencilerin korku içinde olduklarını ifade eden Serçeoğlu, şöyle konuştu:

"Can güvenliğimiz yok burada. Her zaman olduğu gibi kadın suçlu bulundu. Yurt müdürümüz 'Acaba ne yaptı da kız kaçırıldı?' dedi. Görevliler üzerine düşeni yapmadı. Şimdi de polisler 'biz sizin için buradayız' diyorlar. Bir haftada iki kız kaçırıldı. Bu yol hiç tekin değil. Yurt önüne saat başı araç gelecek dediler ama hiçbiri yapılmadı. Bizim bu yurtta can güvenliğimiz yok."

Sena Temizyürek ise yurdun çevresindeki inşaatta kalan işçilerin kendilerini taciz ettiğini ifade ederek, "Yolda yürürken önümü kestiler. İki tane adam alkol almışlar önümü kesiyor. Yurt yönetiminin bunlardan hiç haberi yok" dedi.

YURT MÜDÜRÜ İKNA EDEMEDİ

Yurt önüne gelen Kredi Yurtlar Kurumu Bölge Müdürü Hayri Bulazar öğrencileri sakinleştiremedi. Öğrenciler, Bulazar'a da tepki göstererek sorunları çözülene kadar yurtta eylemlerini sürdüreceklerini söyledi. Bulazar, ikinci kaçırma olayının olmadığını, ilk olayla ilgili de emniyetin soruşturmayı sürdürdüğünü ifade etti. Kendi içlerinde de soruşturmanın devam ettiğini anlatan Bulazar, "Anlatıldığı gibi kız kaçırma olayı değil. Erkek arkadaşı olduğunu öğrendik. Biz çocuklarımızın en iyi, en güvenli şekilde kalmaları için çalışıyoruz. Yurdun eksiklikleri olabilir. Bunları konuşarak çözmeye çalışıyoruz" dedi.

EMNİYET MÜDÜRÜ İKNA ETTİ

İkinci kaçırma olayının olmadığını değerlendirdiklerini söyleyen İl Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan Avcı polis aracının hoparlöründen öğrencilere seslenerek eylemi bitirmelerini, konuşarak bütün sorunları çözebileceklerini ifade etti. Öğrenciler ise Avcı'nın talebini ıslık ve alkışlarla protesto ederek eylemlerini sürdürdü. Ardından yurt önüne gelen İl Emniyet Müdürü Osman Ak, öğrencilerin bir kısmıyla yurt içinde görüşme yaptı. Öğrencilerin taleplerini dinleyen Ak, yurdun önüne ekip aracı ve 4 polisin yerleştirilmesi talimatını verdi. Bir süre daha dışarıda beklemeyi sürdüren öğrenciler, yaklaşık 4 saat süren eylemlerini sonlandırarak odalarına geçti. (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Midye dolmanın içinde sömürü gizli

SONRAKİ HABER

Diyarbakır'da HDP ve DBP'li en az 55 kişi gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa