HDP heyeti Zergelê'de: Burada sivil katliamı yapıldı

HDP heyeti Zergelê'de: Burada sivil katliamı yapıldı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyeti, TSK'ye ait savaş uçaklarının bombaladığı Kandil Dağı eteklerindeki Zergelê köyünde incelemelerde bulundu.

HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Dış İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür, MYK üyesi Hatice Altınışık ve DBP Hewler Temsilcisi Şilan Eminoğlu'ndan oluşan heyet, savaş uçaklarının yaptığı bombardımanda 8 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin yaralandığı Kandil'in Zergelê köyünde incelemede bulundu. HDP heyeti, incelemelerinin ardından Zergelê'de yaşamını yitirenlerin ve yaralıların aileleri ile Kandil Belediye Eş Başkanları Mehemed Hasan ve Emine Xame ile birlikte katliamın gerçekleştiği yerde açıklama yaptı.

'TÜRK SAVAŞ UÇAKLARI BURADA AÇIK BİR ŞEKİLDE KATLİAM YAPMIŞTIR'
Heyet adına açıklama yapan HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, şunları söyledi: "Burada yaptıkları katliamla analarımızın yüreğini yaktılar. Ama herkes bilmeli ki Kürt halkı hiçbir zaman zulme ve zalime teslim olmamıştır. Bundan sonra da teslim olmayacaktır. Buraya geliş amacımız her şeyden önce yüreği yanan anaların acılarını Kuzey Kürtleri olarak paylaşmak içindir. HDP adına, Kuzey Kürdistan halkı adına ailelerinize ve Güney Kürdistan halkına başsağlığı diliyoruz. Gelişimizin bir diğer amacı bu katliamın gerçekliğini açığa çıkarmak Türkiye ve dünya kamuoyu ile paylaşmaktır. Bu saat itibariyle bile AKP hükümeti basınıyla birlikte bu olayı katliam olarak adlandırmıyor. Resmi hükümet açıklamalarında sadece PKK gerillalarının vurulduğu söyleniyor. Ancak HDP heyeti şu anda katliamın gerçekleştiği yerdedir ve gözlerimizle görüyoruz ki sivillerin yaşadığı bir köyün en az 6 evi hedef alınmıştır. 8 sivil insanımız katledilmiş ve onlarcası da yaralanmıştır. Bu konuda hiçbir kuşku yoktur. Türk savaş uçakları burada açık bir şekilde katliam gerçekleştirmişlerdir."

Fatih Polat: Ben de o köylere tanığım

Nuray Sancar: Zergele’de bez bebek

'KATLİAMIN SORUMLULARININ YARGILANMASI İÇİN GİRİŞİMDE BULUNACAĞIZ'
Katliamın sorumlularının yargılanması için girişimlerde bulunacaklarını belirten Baydemir, "Bundan sonra biz heyet olarak araştırmalarımızı derinleştireceğiz ve katliamın açığa çıkarılması için sonuna kadar çabalayacağız. Katliamın suçluları hakkında dava açılması ve yargılanmaları için hem Türkiye hem de uluslararası alanda her türlü girişimde bulunacağız. Hazırladığımız raporu Türkiye ve uluslararası insan hakları kuruluşlarına sunacağız. Fakat herkes bilsin ki analarımız yalnız ve sahipsiz değillerdir. Onların yüreklerini yakan ateş aynı zamanda 40 milyon Kürt'ün yüreğini yakmıştır" dedi.

'BU KATLİAM HEPİMİZE YÖNELİK GERÇEKLEŞMİŞTİR'
Osman Baydemir, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Biz gelirken Hewler'deki hastanelerde bulunan yaralılarımızı da ziyaret ettik. Olay hakkında inceleme yapıp bize bilgi veren tüm kişi ve kuruluşlar ve görüştüğümüz tanıklar olayın bir sivil katliam olduğunu teyit etmişlerdir. Bu operasyonların hemen son bulması için bir kez daha çağrımızı yeniliyoruz, çünkü biliyoruz ki, savaş, acı, gözyaşı, yıkım ve tahribattır. Bu acı ve katliam hepimize yönelik gerçekleşmiştir. İnsanım diyen, insan duygusunu taşıyorum diyen herkes Türk devletinin yürüttüğü bu savaşa karşı durmalıdır. Sorunun çözümü ancak masada gerçekleşir. Onun için biz HDP olarak AKP tarafından devrilen diyalog ve müzakere masasının bir kere daha kurulmasını talip ediyoruz." (DİHA)

Son Düzenlenme Tarihi: 05 Ağustos 2015 15:19
www.evrensel.net