19 Nisan 2015 11:47

CHP, seçim bildirgesini açıkladı

CHP'nin 'Yaşanacak bir Türkiye için' başlıklı seçim bildirgesini bugün Ankara'da açıkladı. Ekonomik vaatlerin ön plana çıktığı konuşmasında, Kürt sorununa önceki seçim bildirgelerine göre daha geniş yer verilmesi dikkat çekti.

Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin seçim bildirgesini açıkladı. CHP iktidarında Cumhurbaşkanlığının yetkilerinin kısıtlanacağı belirtilen bildirgede, Başkanlık sistemi tartışmalarına ilişkin Kılıçdaroğlu, “200 yıllık parlamenter geleneği güçlendirerek devam edeceğiz”  ifadelerini kullandı. Kürt sorununun çözüm adresini Meclis olarak gösteren Kılıçdardoğlu, yüzde 10 seçim barajını kaldırma vaadinde bulundu. Bildirgede, Alevi örgütlerinin kapatılmasını talep ettiği Diyanet İşleri Başkanlığı'nın ise yeniden şekillendirileceği belirtilirken, cemevlerine yasal statü sözü verildi.

CHP'nin 'Yaşanacak bir Türkiye için' başlıklı seçim bildirgesini bugün Ankara'da açıkladı. Ekonomik vaatlerin ön plana çıktığı konuşmasında, Kürt sorununa önceki seçim bildirgelerine göre daha geniş yer verilmesi dikkat çekti.

CHP'nin seçim bildirgesinde “Tarafsız Cumhurbaşkanı” başlığı altında “Partiler üstü, sembolik yetkilerle donatılmış, yürütme ve yasama üzerindeki etkisi sınırlandırılmış bir Cumhurbaşkanlığı modelini yeniden tesis edeceğiz. Cumhurbaşkanının yargı ve diğer üst düzey bürokrasi atamalarındaki yetkilerini kısıtlayacağız” denildi. Cumhurbaşkanlığının bütçesinin “mütevazi ve hesap verebilir” hale getirileceği ifade edilen bildirgede, örtülü ödeneğin keyfi kullanımı engelleyecek yasal düzenleme ve Cumhurbaşkanına hakaret suçunun halkı sindirme amacıyla kullanılmasını mümkün kılan yasaları kaldırma vaadinde bulundu.  

'SEÇİM BARAJI KALKACAK'

Kılıçdaroğlu, konuşmasına “gömleğin ilk düğmesi” diye tanımladığı demokrasi ile başladı. “Makul şüpheyle insanlar hapislere atılırsa orada demokrasi yoktur” diyen Kılıçdaroğlu, “Bu ülkeye birinci sınıf demokrasiyi getireceğiz. Siyaset asla zenginleşme aracı olmayacak” diye konuştu. Yüzde 10 seçim barajını kaldıracaklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Anayasamızda 'egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' diyor. Peki yüzde 10 seçim barajı ne? Egemenliğin üzerine vesayet düşürüyorlar” dedi.

Başkanlık sistemi tartışmalarına da değinen Kılıçdaroğlu, sıkıntının parlamenter sistemde olmadığını, parlamenter sistemin iktidarın arka bahçesine dönüştürülerek tıkandığını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Kuvvetler ayrılığı ilkesini eksiksiz tam ortaya koyacağız. 200 yıllık parlamenter geleneği güçlendirerek devam edeceğiz” dedi.

'ÇÖZERSE CHP ÇÖZER'

Kürt sorunu konusunda “en yürekli ve en namuslu partinin” CHP olduğunu savunan Kılıçdaroğlu,
şunları söyledi: “Bu sorunu  CHP dışında hiçbir irade sorunu çözemez. Sorunu çözmek için 4 koşulu milletin önüne koyduk. Bir, samimi ve dürüst olacaksın. İki, gizli kişisel ajandan olmayaca. Üç, angajmanlara girmeyeceksin. Dört TBMM'ye ve millete bilgi vereceksin. Bu sorunun çözüm adresi TBMM'dir. Hiçbirisini dinlemediler. Bu sorun çözülmek zorunda olan bir sorundur. Kanın akmadığı, herkesin barış türküleri söylediği, herkesin birbirini kucakladığı yaşanacak bir Türkiye'yi biz inşa edeceğiz.”

GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM

Güçlendirilmiş bir parlamenter sistemden yana olduklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, Meclis iç tüzüğünde değişiklik yaparak denetleme işlevini güçlendireceklerini ifade etti. Muhalefetin başkanlık edeceği Meclis Kesin Hesap komisyonu kuracaklarını söyleyen Kılıçdardoğlu, böylece bütçe harcamalarına ilişkin iktidarın muhalefete hesap vereceğini dile getirdi. Kılıçdaroğlu, yapacakları değişikliklerle milletvekilleri üzerindeki baskıları da kaldıracaklarını belirtti.

Ayrıca Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası, BDDK, Kamu İhale Kurumu'na iktidarın müdahale etmesini engelleyecekleri vaadinde bulundu.


KÜRT SORUNU İÇİN ADRES MECLİS

Bildirgede, AKP hükümetinin Kürt sorununda atılacak adımları başkanlık sistemi için pazarlık aracı olarak kullandığı yönündeki eleştirelere atfen, “CHP, haklar ve özgürlüklerin otoriter bir başkanlık sistemi için pazarlık konusu edilmesini izin vermeyecektir” denildi.
Farklı etnik kökene sahip yurttaşların dilini ve kültürünü öğrenmesinin kolaylaştırılacağı belirtildi. Kürt sorunu alt başlığı altında şunlar dillendirildi: “Her türlü şiddet ve baskıyı sona erdirerek, sorunu müzakere ve siyaset yoluyla çözeceğiz. Kürt sorununun çözüm yerinin TBMM olmasını sağlayacağız. TBMM'de temsil edilen tüm partileri çözüm için bir araya getirerek süreci geniş bir toplumsal uzlaşma ile yürüteceğiz. Sorunu çözmeye yönelik tüm girişimlerin şeffaf ve hukuka uygun olmasını temin edeceğiz. Diyarbakır Cezaevi'nde yaşananlar ve Uludere katliamı başta olmak üzere tüm faili meçhuller, işkenceler ve hak ihlallerini araştıracak bir meclis komisyonu kuracağız.”


DİYANET İŞLERİ'YLE YOLA DEVAM

CHP'nin seçim bildirgesinde, Alevi örgütlerinin kapatılmasını talep ettiği Diyanet İşleri Başkanlığı'nın korunacağı, ancak tüm inançlara eşit mesafede duracak şekilde yeniden yapılandırılacağı ifade edildi. Cemevlerine yasal statü vaadinin yer aldığı bildirgede, farklı din ve inançlara mensup yurttaşların ibadethane açmasının önündeki engellerin kaldırılacağı dile getirildi.


ASGARİ ÜCRET 1500 TL, MAZOT 1.5 TL

Kılıçdaroğlu CHP iktidarının ilk yüz günde şunları yapacağını söyledi:
- Emeklilere bayramlarda birer maaş ikrameyi
- Aile sigortası kanunu meclisten geçecek.
- Kamuda taşeron işçiliğe son vereceğiz. Kadrolu işçi olarak çalışmaya devam edecekler.
- Kredi kartı ve tüketici kredisi borcu olanların en az yüzde 80'inin çizeceğiz.
- Siyasi ahlak yasasını çıkaracağız.
- TBMM'de kesin hesap komisyonunu kuracağız.
Kılıçdaroğlu ilk bir yılda da şunları hayata geçirmeyi vaat etti:
- Çiftçiye mazotu 1.5 TLden vereceğiz.
- Asgari ücret vergi kalkacak 1500 tl
- Siyasi partiler yasası değişecek, yüzde 10 barajını kaldıracağız.
- Bütün öğrenciler yurt imkanı
- Teşvik sistemi değişecek, katma değeri yüksek üreten sanayiye destek
- vergi ve sigorta prim borcu olmayan kobi ve esnafa bir yıl süreyle sıfır faizle kredi vergi prim kadar. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Mardin'de korucuların arazi kavgası: 3 ölü, çok sayıda yaralı

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe Üniversitesinde akademisyenler "bölüm kapanacak" diye işten çıkarıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa