28 Ekim 2014 16:07

Maden ocağını su bastı: 18 işçi mahsur

Karaman'ın Ermenek ilçesi Cenne mevkisinde bir kömür ocağında su kaynağının patlaması sonucu 18 işçi yeraltında mahsur kaldı, kurtarma çalışmaları sürüyor.

Paylaş

Karaman'ın Ermenek ilçesi'ne bağlı Pamuklu Köyü yakınlarındaki özel şirkete ait kömür ocağı suyla doldu. Yeraltı su seviyesinin altındaki bölümde meydana gelen olayda ocaktaki 26 işçiden 8'i kendi çabalarıyla kurtulurken, 18 işçi mahsur kaldı. İşçileri kurtarma çalışmaları sürüyor.

Ermenek İlçesi'nin kömür ocaklarının yoğun olduğu Güneyyurt Beldesi ile Pamuklu Köyü arasında bulunan Has Şekerler Madencilik Ltd. Şti.'ye ait linyit kömürü ocağındaki olay bugün saat 12.15'te meydana geldi. Sabah vardiyasındaki işçiler üretim yaparken, ocağın yeraltı su seviyesinin altında bulunan 350 metrelik bölümde bir anda galeriye su dolmaya başladı. Bu bölümde çalışan işçilerden 8'i kendi çabalarıyla kurtulmayı başarırken, 18 işçi su ile dolan bölümü geçemedi.

Maden Mühendisleri Odası'ndan bir heyet Ermenek'e doğru yola çıktı. Gazetemize konuşan Maden Mühendisleri Odası eski Başkanı Mehmet Torun, ilk belirlemelere göre eski imalat alanı ya da yandaki bir kayaçta biriken suyun çalışma alanını basması nedeniyle kazanın gerçekleştiğini söyledi.

ÜRETİME ARA VERMİŞ

Torba Yasa ile yürürlüğe maden işçilerinin ücret ve sosyal haklarını iyileştiren düzenlemenin ardından Has Şekerler Madencilik Ltd. Şti.'nin diğer özel maden ocakları gibi üretimi yaklaşık bir ay süreyle durdurduğu, varılan anlaşmayla iki hafta kadar önce yeniden üretime geçtiği belirtildi.

Ermenek İlçesi'nde bulunan 9 maden işletmesinde yaklaşık 1500 işçinin çalıştığı, Has Şekerler Madencilik'te toplam işçi sayısının 350 olduğu, ancak Torba Yasa'dan sonra hem işçi sayısının azaltıldığı, hem de düşük kapasitede çalışıldığı kaydedildi.

KURTULAN İŞÇİLER: BU ÜÇÜNCÜ SU BASKINI ÖNLEM ALINSAYDI OLMAZDI

Bu sırada ocaktan sağ kurtulanlarla ve çevre maden ocaklarında çalışan işçiler Bakan Yıldız'a, "Bu üçüncü su baskını. Önlem alınsaydı böyle olmazdı. Ayrıca Torba Yasa'da çıkan kanununun ardından işçiler öğle yemeklerini madende yiyorlar. Öğle yemeğini madende yemeselerdi bu yaşanmazdı. Ayrıca hemen müfettişler denetim yapsın. Yoksa işveren eksiklikleri giderir ve denetimde bir şey çıkmaz" diye tepki gösterdi.

'PATRON YEMEK ÜCRETLERİNİ GASBETMİŞTİ'

Madende çalışan işçilerden biri torba yasadan sonra patronun kendilerine “Yemek ve servis ücretlerini vermeyeceğim isterseniz çalışın” dediğini ve bunun üzerine çalışmadığını söyledi. İşçi içerde mahsur kalan işçilerin de bir gün önce çalışmaya başladığını dile getirdi. İşçi ayrıca önceden yemekleri yukarıda yiyorduk patron yemek parasını kesince işçiler aşağıda yemeğe başladı. Su baskını da yemek sırasında olmuş eğer patron yemek hakkını gasbetmeseydi işçiler yukarıda olacaktı bu olay da yaşanmamış olacaktı” dedi.

'EŞİMDEN HABER YOK'

Öte yandan mahsur kalan 18 işçinin yakınları da çalışmaları ocak çevresinde gözyaşlarıyla takip ediyor. Mahsur kalan madencilerden Nuri İlhan'ın eşi 2 çocuk annesi Ayşe İlhan, "Eşim 2 yıldır kömür ocağında çalışıyordu. Eşim içeride, saatlerdir burada bekliyoruz. Kimse bize bir haber vermiyor" diyerek gözyaşı döktü.

BAKAN YILDIZ: SU YÜKSELMESİ DEVAM EDİYOR, ZAMAN ALEYHİMİZE İŞLİYOR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, saat 20.00'de açıklama yaparak olayla ilgili bilgiler verdi.

Ocakta 18 işçinin mahsur kaldığını belirten Bakan Yıldız, "Tamamen özel bir işletme ve bu özel işletmeyle alakalı toplam 34 işçinin vardiyada bulunduğu, bu vardiyalar arasında izinli olanları, kurtulanları, çıkartılanları da hesap ettiğimizde toplam 18 işçimizin aşağıda kaldığını görüyoruz" dedi.

Ocakta her iki saatte yaklaşık bir metrelik su yükselmesi olduğunu belirten Bakan Yıldız, "Su yükselmesi devam ediyor. Suyun hangi gerekçeyle ve nasıl geldiği şu anda tespit edilmiş değil. Eski ocakta biriken yağmur sularından mı kaynakladı, yoksa orada bir yatak mı vardı, o mu buraya tamamen boşaldı, bunları bir sonraki tespitlerimizde paylaşmış olacağız" dedi.  Bakan Yıldız, şunları söyledi:

"Şu anda üst kodumuz 922, alt kodumuz da 752 metre. Bunun 820 metresine şu anda su gelmiş bulunuyor. İşçilerimiz de 777 kodunda. O yüzden zaman aleyhimize işliyor. Bunun karşısında tüm donanımları ve oradan su tahliyesini hızlıca yapabilmemiz lazım. Şu anda 1 pompa çalışıyor. Tek başına yeterli değil. Diğer pompanın da montajı yapıldı."

277 KİŞİLİK EKİP ÇALIŞIYOR

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), kömür ocağında su baskını nedeniyle mahsur kalan işçilerin arama kurtarma çalışmalarının 277 kişilik ekiple devam ettiğini yazılı açıklamayla bildirdi. Olayın meydana geldiği ilk andan saat 18.00'e kadar 2'si yaralı, 15 işçinin kurtulduğu belirtilen açıklamada, "Diğer işçilerin kurtarılabilmesi için madende bulunan suyun tahliyesi için motopomplar çalışıyor" denildi.

Lojistik ihtiyaçların karşılanması için 3 seyyar aydınlatma cihazı, 4 büyük çadır, seyyar mutfak, mobil yatakhaneler, battaniye, kumanya ve içecek sevk edildiği, mobil baz istasyonlarının kurulduğu kaydedilen açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile AFAD Başkanı Fuat Oktay'ın bölgede bulunduğu kaydedildi.

HALA DERS ALMADINIZ'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Karaman'ın Ermenek ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen olay ile ilgili bir açıklama yayımladı.
Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Kılıçdaroğlu, "Sizler denetimsizlikte, biz ise ölümün bu işin fıtratı olmadığında ısrarcıyız. Hala ders almadınız. Dilerim işçilerimize sağ salim kavuşuruz" ifadelerini kullandı.
 

MADEN OCAĞINA 9 BİN LİRA PARA CEZASI UYGULANMIŞ

18 işçinin mahsur kaldığı Has Şekerler Madencilik Şirketi'ne ait linyit kömürü ocağına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bu yıl 19- 20 Haziran tarihlerinde yapılan denetimde, 'madenin kapatılmasını gerektirmeyen eksikliklerden' dolayı 9 bin lira idari para cezası uygulandığı ortaya çıktı.

ŞİRKETİN SAHİBİ ESKİ BELEDİYE BAŞKANI

Ermenek Cumhuriyet Savcılığı Has Şekerler Madencilik Ltd. Şti.'ye ait kömür ocağında 18 işçinin mahsur kaldığı kazayla ilgili soruşturma başlattı.

Has Şekerler Madencilik Ltd. Şti.'nin sahibi Saffet Uyar'ın 1994 yılından 2009 yılına kadar üç dönem Güneyyurt Belediye Başkanlığı yaptığı, 2009 seçimlerinde yeniden aday olduğu ancak kazanamadığı belirtildi.

ÖĞLE YEMEĞİ YİYORLARDI

Olayın meydana geldiği sırada işçilerin yemek molasında olduğu ve birden gelen suyun bulundukları yeri kapladığı, suyun tazyikiyle ocağın yukarısına doğru fırlayan işçilerin kurtulduğu, diğerlerinin çıkamadığı belirtildi.

Yakındaki ocakta çalışanlardan adının açıklanmasını istemeyen bir işçi, "Burada çalışan arkadaşlarımız yemek molasındaydı ve yemeği aşağıda, ocağın içinde yiyorlardı. Aslında yemek için yukarı çıkmış olsalardı böyle olmazdı" dedi.

 

 

AFAD: ARAMA KURTARMA EKİPLERİ BÖLGEYE SEVK EDİLDİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Karaman'ın Ermenek ilçesindeki maden ocağında yaşanan olay nedeni ile bölgeye arama kurtarma ekiplerini sevk ettiğini duyurdu. AFAD tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre AFAD Başkanı Fuat Oktay ve müdahale çalışmalarına katılan 206 kişilik ekip yerinden yönetmek üzere olay yerine hareket etti.
AFAD tarafından yapılan açıklamada Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın bölgeye hareket ettiği belirtilerek "Karaman İli Ermenek İlçesi'ndeki özel bir linyit kömürü madeninden gelen bilgiler üzerine, AFAD koordinasyonundaki ekipler müdahale çalışmalarına başladı. Karaman, Konya, Mersin, Adana Zonguldak ve Kütahya'dan arama kurtarma ekipleri de bölgeye sevk edildi. AFAD Başkanı Fuat Oktay, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile birlikte çalışmaları yerinden yönetmek üzere bölgeye hareket etti" ifadeleri kullanıldı.

TTK KURTARMA EKİBİ ZONGULDAK'TAN YOLA ÇIKTI

Zonguldak'taki Türkiye Taşkömürü Kurumu'ndan (TTK) 20 kişilik tahlisiye ekibi, Karaman'ın Ermenek İlçesi'ndeki kömür ocağında kurtarma çalışmalarına katılmak üzere hareket etti.TTK Merkez Tahlisiye İstasyonu'nda hazırlıklarını tamamlayan 7'si mühendis, 13'ü maden işçisi 20 kişilik ekip, kurtarma çalışmalarında kullanacakları malzeme ve ekipmanlarla Zonguldak'tan hareket etti. Ekip, Çaycuma İlçesi Saltukova Beldesi'ndeki Zonguldak Havalimanı'ndan uçakla Konya'ya, oradan da helikopterle kazanın meydana geldiği kömür ocağına ulaştırılacak. Ekibin başında bulunan TTK İş Güvenliği Daire Başkan Vekili Ahmet Sarıalioğlu, hızla Ermenek'e ulaşarak kurtarma çalışmalarına katılacaklarını söyledi. Ekibin, ağırlıklı olarak Soma'da 301 madencinin öldüğü kazada kurtarma çalışmalarına katılan personelden oluştuğunu belirten Sarıalioğlu, kazanın içeriği ve boyutuyla ilgili henüz net bilgileri olmadığını sözlerine ekledi.

SAĞLIK BAKANLIĞI: OLAY YERİNE 21 AMBULANS VE 4 UMKE EKİBİ GÖREVLENDİRİLMİŞTİR

Sağlık Bakanlığı, Karaman'ın Ermenek ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen olay ile ilgili açıklama yaptı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada bölgeye ambulansların ve UMKE ekiplerinin gönderildiği belirtilerek "Olay yerine toplam 21 adet 112 ambulansı ve 4 adet UMKE ekibi görevlendirilmiştir. Konya'da helikopter ambulans tedbir amaçlı bekletilmektedir. Öte yandan 3 anestezi uzmanı, 2 anestezi teknisyeni, 1 dahiliye uzmanı, 1 ortopedi uzmanı, 1 genel cerrahi uzmanıyla birlikte toplam 87 sağlık personeli olay yerinde görev yapmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

2003'TE 10 İŞÇİ ÖLMÜŞTÜ

20 işçinin mahsur kaldığı Ermenek'te bir maden ocağında 22 Kasım 2003 tarihinde grizu patlaması yaşanmış, 10 işçi ölmüştü (KARAMAN)

ÖNCEKİ HABER

'Saldırı talimatımız yok, araştırıyoruz'

SONRAKİ HABER

Mersin'de nükleer karşıtı buluşma: Nükleer santrallere ihtiyaç yoktur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa