09 Ekim 2013 06:00

‘Bir işçi kalsa da mücadeleye devam’

Gebze’de bulunan SCA Yıldız Kağıt ve Kişisel Bakım AŞ fabrikasında, sendikalı oldukları için işten atılan işçilerle sendikadan istifa ettirme yönündeki baskıları protesto eden işçiler fabrika önünde bir açıklama yaptı.

‘Bir işçi kalsa da mücadeleye devam’

Paylaş

Muhammed Uludağ

Gebze’de bulunan SCA Yıldız Kağıt ve Kişisel Bakım AŞ fabrikasında, sendikalı oldukları için işten atılan işçilerle sendikadan istifa ettirme yönündeki baskıları protesto eden işçiler fabrika önünde bir açıklama yaptı. Eyleme Lastik-İş, Birleşik Metal-İş, Nakliyat-İş ve Eğitim Sen destek verdi.

Fabrikada bir yıldır örgütlenme çalışması yapan Tümka-İş’in yetkiyi alması sonrasında baskı uygulanmaya başlandı. Bugüne kadar 15 işçiyi atan işveren en son 8 yıllık Emre Demir adlı işçiyi işten attı. İçeride işçilere baskıyı devam ettiriyor. Baskılara karşı Tümka-İş Sendikası Genel Başkanı Ergun Tavşanoğlu ve işçiler işyeri önünde baskıları kınamak için basın açıklaması yaptı.

2012 yılında örgütlendiklerini ve Çalışma Bakanlığından gelen yetkiye işverenin itiraz ettiğini belirterek, “Bizler hukuki süreci beklerken işveren tarafından işçilere ahlaksız teklifler yapıldı. Bunda başarı sağlamayan işveren  işten atmalara başladı. Her türlü baskıya karşı direneceğiz. Sendikalı olarak bir işçi de kalsa mücadelemizi sürdüreceğiz. Baskılara boyun eğmeyeceğiz” dedi.

FABRİKADA BASKI VE ZULÜM VAR

İşten atılan Emre Demir; fabrikada tam bir baskı ve zulüm olduğunu söyleyerek, “Gözleri dönmüş her türlü yola başvuruyorlar. Sahtekarlık, iftira, ayak kaydırma, performans baskılarını deniyorlar. Sendika girdikten sonra bunlar uygulanmaya başlandı. Ben atılmayı kabul etmedim. Noter üzerinden çıkışım verildi” dedi.
Çalışan işçilerden Volkan, fabrikada 4 yıldır çalıştığını belirterek, “İşveren örgütlülüğümüze tahammül göstermiyor. Arkadaşlarımızı keyfi şekilde işten atıyor. Bugün Emre atıldı, eyleme geçtik. İşveren baskılara devam ederse biz de eylemleri devam ettireceğiz” diye konuştu.

SENDİKALAR DESTEK VERDİ

Basın açıklamasına destek veren Eğitim Sen Gebze Şube Başkanı Güngör İrdem Eğitim Sen ve öğretmenler olarak işçilerin mücadelesini desteklediklerini belirterek, “Sizler bu engelleri örgütlü gücünüzle aşacaksınız” diye konuştu.

Birleşik Metal İş Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın; işverenlerin işçilerin kararlı mücadelesi karşısında geri atmak zorunda olduğunu belirterek, “İşveren ve Hükümet bizlerin örgütlenmemize tahammül göstermiyorlar. Aynı zamanda kazanılmış haklara dönükte saldırı içindeler. Kıdem tazminatımızı kaldırmak istiyorlar. Hukuksal anayasal haklarımızı kullanarak mücadelemizi sürdüreceğiz. Gebze de dört ayrı yerde mücadele devam ediyor. Bunları birleştireceğiz. Sınıfın gücünü birliğe çevireceğiz” dedi. (Gebze/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Porteqal* normalleşmesi

SONRAKİ HABER

AB'den İngiltere'ye "Anlaşma yoksa sınır var" baskısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa