04 Şubat 2020 18:00
Son Güncellenme Tarihi: 04 Şubat 2020 18:01

Kanada'nın Toronto kentinde Evrensel ile dayanışma gecesi düzenlendi

Evrensel gazetesinin Kanada’da yaşayan okurları Toronto kentinde gazetemizle dayanışma etkinliği gerçekleştirdi.

Evrensel gazetesinin Kanada’da yaşayan okurları Toronto kentinde gazetemizle dayanışma etkinliği gerçekleştirdi

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Evrensel gazetesinin Kanada’da yaşayan okurları ve Kuzey Amerika Emek Çalışma Grubu tarafından 2 Şubat Pazar günü Toronto’da dayanışma etkinliği düzenlendi.

Basın İlan Kurumunun (BİK) Evrensel'e yönelik ilan sansürüne karşı ve Evrensel’in 25. yaşını kutlamak amacıyla, Yunan-Kanada Demokratik Örgütü binasında düzenlenen etkinlikte Evrensel’in, Türkiye’nin bütün siyasi ve toplumsal fırtınaları içinde gücünü yalnızca emekçilerden alarak ayakta kaldığı mesajı verildi.

Kanada’da bir ilk olması nedeniyle de ayrı bir öneme sahip olan etkinlikte Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Aydın Çubukçu, 30 yılı aşkındır cezaevinde tutulan Amerikalı Gazeteci ve Siyah Hakları Savunucusu Mumia Abu Jamal, Ulusal Yazarlar Sendikası (UAW Local 1981) Başkanı Larry Goldbetter, Amerikan Emek Partisi (APL) Başkanı Alfonso Casal ve Evrensel Gazetesi ABD Temsilcisi Ekim Kılıç’ın gönderdiği mesajlar paylaşıldı.

Etkinlikte müzisyen Burhan Berken Kürtçe şarkılarıyla katılımcılara eşsiz bir müzik zevki yaşattı.

“BASKIYA KARŞI KARDEŞLERİMİZLE BİRLİKTEYİZ”

ABD’li siyasi tutuklu Mumia Abu Jamal, cezaevinden gönderdiği mesajda, “Lütfen en iyi dileklerimi Evrensel gazetesi ekibine ve çalışanlarına gönderin. Devlet baskısı zamanlarında basın, devlete hizmet eden halktan ziyade halka hizmet eden devlet görüşü için bir umut ve gerçek demokrasinin bir işareti olarak hizmet edebilir. Tabii ki, devlet, basını korku güçleri tarafından boğmazsa… Türk devleti basına hücum ettiğinde ve saldırdığında ABD devletinin sessiz kalması ilginç değil mi? Türk devletinin baskısına karşı mücadele eden kardeşlerimizle birlikteyiz!” dedi.

“EVRENSEL YÜKSEK BİR STANDART BELİRLİYOR”

Amerikan Emek Partisi Başkanı Alfonso Casal, dayanışma etkinliğine gönderdiği mesajda, Evrensel’in hem mükemmel gazeteciliğiyle hem de emeğe ve yoksul ve ezilenlerin mücadelelerine bağlılığıyla yüksek bir standart belirlediğini dile getirdi. Casal mesajında, “Evrensel gerçekten Türkiye işçi sınıfının bir kılıcıdır. Varsın denesinler, Türkiye hükümeti Evrensel'i asla susturamaz. Tıpkı halkların özgürlük ve kurtuluş haykırışlarını hiçbir zaman susturamadığı gibi” dedi.

"DAYANIŞMA HAVA KADAR ÖNEMLİDİR"

Ulusal Yazarlar Sendikası (UAW Local 1981) Başkanı Larry Goldbetter, Evrensel’in, işçi sınıfının güç kaybedip geri çekildiği çalkantılı son 25 yıl boyunca sadece yayın hayatını sürdürmekle kalmayıp büyümesinin de bir başarı olduğunu söyledi.

Goldbetter sözlerinin devamında, “Bu, özellikle dünya emperyalizminin çelişkilerinin içsel olarak sınıf mücadelesinde ve Suriye sınırında sismik şoklara yol açtığı Türkiye’deki yoldaşlarımız için geçerlidir. Bu dönemde sınıf kavgasının, uluslararası dayanışmanın ve ırkçılık karşıtlığının sesi nefes almak için hava kadar önemlidir” diyerek, Ulusal Yazarlar Sendikası’nın en içten saygılarını ve en derin dayanışmalarını gönderdiğini belirtti.

“EVRENSEL İLE DAYANIŞMA HAYATI SAVUNMAKTIR”

Evrensel Gazetesi Yazarı Aydın Çubukçu, Evrensel’in 25 yıl boyunca Türkiye’nin bütün siyasal ve toplumsal fırtınaları içinde gücünü yalnızca halktan alarak ayakta kaldığını ifade etti. Evrensel’in her gün gerçeği yazdığını ve işçi-emekçi kitlelerinin, kadınların, gençlerin, aydınların sesi ve kürsüsü olduğunu belirten Çubukçu, Evrensel’in halkların, zulme uğrayan inançların, şiddet ve baskı altındaki çocukların, kadınların çığlığını duyurduğuna ve hakların sözcüsü olduğuna değindi. Çubukçu, “Burada, Evrensel’le dayanışmak için toplanan sizleri, bu büyük mücadelenin bir parçası olarak selamlıyorum. Biliyorum ki, en küçük katkınız bile bu büyük yürüyüşü içinde anlamını bulacak ve gazeteye yalnızca emeklerini değil, canlarını, ömürlerini, geleceklerini vermiş olanların heyecan ve azmini güçlendirecektir” dedi.

EVRENSEL “SUSTURULAMAMIŞ” BİR GAZETEDİR

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat gönderdiği mesajda, Evrensel’in susturulamamış bir gazete olduğunu, gazetenin temel amacının savaşsız, sömürüsüz ve özgür bir dünya kurulmasına katkı sunmak olduğunu belirtirken; Türkiye’de halkın haber alma ve doğru bilgilenme hakkını esas alan bir yayıncılık yapanlar için zorlukların AKP dönemiyle birlikte başlamadığını ifade etti. Evrensel’in 7 Haziran 1995’deki ‘İşte Türkiye Gerçeği’ başlığıyla yayımlanan ve ülkedeki baskı ve sömürü ilişkilerine dikkat çeken ilk günkü manşetleri nedeniyle de gazeteye dava açıldığını dile getiren Polat, Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe’nin 8 Ocak 1996’da bir haberi izlerken polislerce gözaltına alındığını ve dövülerek öldürüldüğünü de söyledi. Polat, ayrıca, gazetecilik anlayışlarını ‘5N1K+11.Tez’ şeklinde tarif ederek, dayanışma etkinliğini düzenleyenlere ve organizasyonda emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. (Toronto/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Şu sevda işlerimiz

SONRAKİ HABER

Meral Akşener: Bu zamlarla doğal gazı ancak zenginler yakar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...