30 Kasım 2019 02:07

Liselilerde “ara tatil” etkinlikleri

Bir yandan tatili etkinliklerle değerlendirmemiz söylenirken bir yandan da eğitim sistemimiz gereği ödevlerimizle, projelerimizle, sınav kaygımızla baş etmemiz gerekiyor.

Paylaş

Elçin İrem KESKİNTAŞ 

Berfin TEPELİ 

Kâğıthane Anadolu Lisesi

İstanbul

MEB internet sitesinde "Ara Tatil Etkinlik Programı" listesi yayınlandı. Bu listede 81 ilde kültürel, sosyal, sanatsal, sportif ve daha birçok farklı alanda etkinlik görüyoruz. Bakan Ziya Selçuk'un dediğine göre bu ara tatilde eğitime ara verilmiyor, öğrenciler bu etkinlikler sayesinde sanatla, sporla, doğayla buluşuyor. Listenin içeriğine baktığımızda gerçekten böyle olduğunu düşünebilirdik; eğer eğitim sistemimiz el verseydi ve tüm bunlar bir haftaya sığdırılmaya çalışılmasaydı. MEB bu tarz göz boyamalarla eğitim sisteminde hiçbir sorun yokmuş, her şey gayet güzelmiş gibi göstermeye çalışıyor. Peki, bu kadar genç gelecek kaygısı yaşıyorken, her 3 üniversite mezunundan 1'i işsizken, lise öğrencileri sınav stresiyle boğuşuyorken bu mümkün mü? Tabi ki değil! Öğrenciler, bu tatilin arkadaşlarını yani rakiplerini geçmek için çok büyük bir fırsat olduğunu düşünüyor. Bir yandan tatili bu etkinliklerle değerlendirmemiz söylenirken bir yandan da eğitim sistemimiz gereği ödevlerimizle, projelerimizle, sınav kaygımızla baş etmemiz gerekiyor.

ETKİNLİKLERİN ORGANİZASYONU YAPILMAMIŞ

Bu etkinliklere katılmak istesek, katılabilir durumda olsak bile bize sunulan bu geziler hiçbir şekilde organize edilmiş değil. “Nasıl başvuru yapabiliriz ya da başvuru gerekli mi?” “Herhangi bir ulaşım kolaylığı var mı?” “Etkinlikler tamamen ücretsiz mi?” gibi aklımızda birçok soru geliyor. Bu da hem onların hem de bizim istediğimiz verimi alamamamıza neden oluyor. Bir diğer sorun ise ekonomik krizin yoğun bir şekilde hissedildiği bu dönemde bu etkinlikler gereksiz masraf olarak görülüyor. Özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerde ulaşım ve yemek fiyatları insanları bu gibi etkinliklere katılmaktan uzaklaştırıyor. Gördüğümüz kadarıyla etkinlik saatlerine dair ulaşım ve yemek bilgisi paylaşılmamış.

ARA TATİLE KÜLTÜR BURSU İSTİYORUZ

Dikkatimizi çeken bir konu da Ortaöğretim Genel Müdürü Yusuf Büyük'ün “aile günü” kapsamında öğrencilerin, ailelerinin işyerlerine gideceği, onların iş arkadaşlarını ve iş ortamını göreceği bir günden bahsetmesiydi. Bunu gördüğümüz zaman aklımıza gelen ilk şey ailelerimizin o kötü iş koşullarında nasıl harap olduğunu görmenin bizi nasıl etkileyeceğiydi. Evet, belki onlar gibi olmamak için çok çalışmamız gerektiğinin düşüncesi uyanacaktı fakat bir yandan da ne kadar çabalasak da bu eğitim sistemiyle bir yere varamayacağımız gerçeği saracaktı etrafımızı. Bir şeyler değişmezse, bu sistem değişmezse hiçbir zaman verdiğimiz emeğin karşılığını bulamayacağımızın farkındayız. İşte bu yüzden bir araya gelmeliyiz sorunlarımıza yönelik çözümlerde birleşmeliyiz. Biz liseli gençler olarak ara tatillerimizi verimli geçirebilmek için bazı taleplerde bulunmalıyız. Örneğin tatilimizi kültürel, sanatsal ve sosyal anlamda verimli geçirebilmek için çeşitli müze, sinema, tiyatro vb. alanlarda indirimler, bununla beraber ulaşım ve yemek ücretlerinde kolaylık sağlanması açısından ara tatillerde “kültür-sanat bursu” verilmesini talep etmeliyiz. Bu talepler doğrultusunda da bir araya gelmeli ve taleplerimizin yerine getirilmesi için mücadele etmeliyiz. Tek başımıza verdiğimiz mücadelenin yeterli olmadığının bilincine varıp örgütlenmeliyiz ve bir arada hareket etmeliyiz. Taleplerimiz etrafında birleşerek hareket etmenin bizi oldukça güçlü kılacağını birlikte göreceğiz.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ara tatil sınıfta kaldı

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa