28 Kasım 2019 15:03

EMEP Esenyurt İlçe Örgütü Memet Kılınçaslan'ı işçi toplantısıyla andı

İşçi önderi ve Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Memet Kılınçaslan, vefatının 13. yılında Emek Partisi Esenyurt İlçe Örgütü'nde düzenlenen etkinlikte anıldı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Murat UYSAL

İşçi önderi ve Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Memet Kılınçaslan, vefatının 13. yılında anıldı. Anmada, işçilerin ve halkın bugün yaşadığı sorunların çözümü tartışıldı.  

Memet Kılınçaslan’ın vefatının 13. yılında İbrahim Kızılyer moderatörlüğünde düzenlenen anma Emek Partisi Esenyurt İlçe Örgütü binasında gerçekleşti. Anmaya Tümtis Eski Genel Başkanı Sabri Topçu ve Ülker fabrikasından Memet Kılınçaslan’ın mücadele arkadaşları da katıldı.

Yaşamını yitiren Emek Partisi GYK üyesi Metin İlgün’ü anarak konuşmasına başlayan Memet Kılınçaslan’ın sendikacılık döneminde de omuz omuza mücadele verdiği isimlerden Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve TÜMTİS Eski Genel Başkanı Sabri Topçu, “Yas tutup karalar bağlayamayız, Metin’leri Memet’leri anmak mücadeleyle olur. En onurlu şey onurlu yaşayıp onurlu ölmektir. Memet Kılınçaslan bunu yaptı, Metin İlgün bunu yaptı, Teslim Töre bunu yaptı” dedi.

“İŞÇİ SINIFI HALK İKTİDAR OLMADIĞI SÜRECE BU BÖYLE GİDECEKTİR”

“İşçiye düzeni kapitalist sistemi anlatmadıktan sonra söyledikleriniz havada kalıyor. Bugün sömürü inanılmaz boyutlara ulaşmış durumda işçi sınıfı ve halk iktidar olmadıkça bu böyle gidecektir. Dünyanın her yerinden sisteme düzene karşı eylemler devam ediyor” diyen Sabri Topçu, Kılınçaslan ile mücadele verdiği dönmeden bahsederek, “Biz de sarı sendikacılık yapabilirdik fakat bu bir inançtır. Devrimci düşünce bir inançtır” diye konuştu.

“ARKADAŞLARA SÖZÜM VAR 1 MAYIS’TA ALANDA OLMALIYIM”

Memet Kılınçaslan’ın Ülker fabrikasından mücadele arkadaşları anılarıyla bugüne ışık tutmaya çalıştı: ”O dönem bugünler gibi değildi, bir ekmeğin gramajını her işçi bilirdi, anlatılırdı. Çünkü te oradan başlanırdı anlatılmaya mücadelenin gerekliliği bugün ben dahil kimse bilmiyor. Şehitler verdiğimiz 1977 1 Mayıs’ı öncesi hanım evde alana gitmeyeyim diye ayakkabılarımı saklamış, 'Arkadaşlara sözüm var alanda olmalıyım' dedim. O gün ben de oradaydım. Memet beni flama tutmakla görevlendirmişti.”

Ülker direnişi sırasında yaşadıklarını anlatan mücadele arkadaşı Ali de "6 işçi arkadaşımızı çıkardılar o zaman, içlerinde Memet de vardı. Çıkarılanlar işçi temsilcileriydi. İşçiyi bilinçlendiriyorlar gözünü açıyorlar diye çıkardılar. 4 ay sürdü direniş, 4 ay boyunca aramızda topladıklarımızla çıkarılan arkadaşlara yardım ettik. Ne onlar bizi yalnız biraktı ne biz onları” diye konuştu.

MEMET KILINÇASLAN KİMDİR?

1950 yılında Adıyaman’ın Besni ilçesinde dünyaya gelen Kılınçaslan, babasının yanında ayakkabı işçiliğine başladı. 1969’da çalışmak ve hayatını kazanmak için İstanbul’a geldi. İlk çalıştığı yer bir atölyeydi, Mısır Çarşısı’nda tezgahtarlık yaptı; konfeksiyonda ütücü, Mahmutpaşa’da işportacıydı.

Askerden dönünce 1976 yılında Ülker’e girdi. İşyeri temsilciliğine adayken işten atılan Kılınçaslan, sabah-akşam fabrika önünde kahvelerde işçilerle birlikte oldu. İşçilerin aylarca süren direnişi ve yapılan eylemler sonucu işe geri döndü. 12 Eylül’de gözaltına alındı.

1984 yılında Cem Boyner’in sahibi olduğu Alboy Beymen Deri Fabrikası’nda çalışmaya başlayan Kılınçaslan, burada işyeri temsilciliği ve Türk-İş’e bağlı Deri-İş Sendikası’nda yöneticilik yaptı. 1986 yılında Deri-İş Sendikası Beyoğlu Şube Sekreterliği, aynı yıl Deri-İş Genel Merkez Örgütlenme Sekreterliği görevine seçildi.

1992 yılında işçi ve emekçilerin günlük basına olan yakıcı ihtiyacını görerek, Evrensel gazetesinin kuruluş çalışmalarında bulundu. Aynı dönemde işçi sınıfının gündeminde olan partileşme sürecinde aktif olarak yer aldı. Birçok sendikacı, öncü, işçi ve devrimci arkadaşıyla; işyerlerinde, semtlerde sayısız kitlesel toplantılar yaptıktan sonra, 25 Mart 1996 günü Emek Partisi’nin resmi kuruluş başvurusunda bulunanlar arasında yer aldı. EMEP’te Genel Başkan Yardımcılığı ve İstanbul İl Başkanlığı yaptı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kanal İstanbul projesi tüm uyarılara rağmen ihale aşamasına geldi

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa