Avcılar Belediyesinde işçilerin yıllar süren mücadelesi toplu sözleşmeyle sonuçlandı

İstanbul Avcılar Belediyesinde Belediye-İş'in toplu sözleşme yetkisini almasının ardından taşerondan belediye şirketine geçen işçilerin ilk toplu iş sözleşmesi imzalandı.

14 Kasım 2019 15:56
Paylaş

Vedat YALVAÇ
İstanbul

Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şubenin örgütlü olduğu Avcılar Belediyesinde, taşerondan belediye şirketine geçen işçilerin ilk toplu iş sözleşmesi imzalandı. İşçilerin katılımıyla gerçekleşen toplu sözleşme töreninde yapılan konuşmalarda, örgütlü olmanın önemine vurgu yapılarak imzalanan toplu sözleşmenin de mücadelenin ürünü olduğu belirtildi.

Gümüşpala Mahallesi’ndeki şantiyede yapılan imza töreninde konuşan Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Erol Özdemir, kurallı bir çalışma sistemine ve toplu sözleşme düzenine geçmiş olmanın öneminin çalışma içerisinde görüleceğini belirtti. Özdemir, "Kimseyi kötülemek ve yermek değil derdim ama emeğe ve emekçiye sırtını dönenler ne yazık ki siyasetin hak ettikleri, o çöplük diyebileceğimiz yere kendilerini, kendileri götürdü. Bunu üzülerek ifade ediyorum. Buradaki insanlar hem emekçi hem bu ülkenin halkı ama aynı zamanda seçmen. Bunu unutmamak gerekiyor. Buraya kimsenin sırtını dönmemesi ve döndüğünde neyle karşılaşacağını bilmesi gerekiyor. Bu bizim için ve herkes için geçerli” ifadelerini kullandı.

"YANDAŞLAR GÖTÜRÜYOR, FATURA BİZE KESİLİYOR"

Daha sonra söz alan Belediye-İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul da “Saray’ın 1 yıllık masrafı 1 buçuk milyar lira. Bir tarafta yoksulluk sınırının altında çalışanlar, bir tarafta milyonlarca pırıl pırıl işsiz gencimiz var. Bir tarafta da böyle olabildiğine bir saltanat, müsriflik, israf aldı başını gidiyor. Bunları düzeltmeden çocuklarımıza mutlu bir gelecek temin etmemiz mümkün değil. Yandaşlar neler neler götürüyor, bunlar dolaylı ya da dolaysız olarak bizden çıkıyor. Şimdi de yeni bir vergi düzenlemesi yapılıyor. 'Bize ne' demeden önce bunları halletmemiz lazım” diye konuştu. Örgütlü olmanın önemine vurgu yapan Yurdakul, yeterli olmasa da iyi bir sözleşme imzalandığını ve işçilerin yıllar süren mücadelesiyle bu noktaya gelindiğini dile getirdi.

"HÜKÜMETİN BASKISI ALTINDAYIZ"

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli ise belediyelerin özellikle merkezi hükümet tarafından baskı altına alındığını ve gelirlerinin azaltıldığını söyleyerek şunları kaydetti: Sizlerin koşullarınızın daha iyi olması için elbette uğraşacağız. Keşke belediyemizin durumu daha iyi olsa da daha iyi o koşullarda birlikte çalışsak ancak 2 yıl öncesine göre yerel yönetimlerin gücü çok daha zayıf. Bir de yıllık gelirimizin 4 katı borçlu bir belediyemiz var. Seçim meydanlarında verdiğimiz sözleri bugüne kadar tuttuk. Müteahhide değil önce çalışma arkadaşımıza dedik, önce işçilere dedik ve bırakın bir günü, 1 saat geciktirmedik. Kasım ayı içerisinde inşallah yarım maaşı da kapatacağım, geriden gelen maaşınız kalmayacak.

"ÖRGÜTLÜ MÜCADELENİN ÖNEMİNİ BUGÜN DAHA İYİ ANLADIK"

Sözleşme töreni sonrası Evrensel'e konuşan Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkan Yardımcısı Savaş Doğan, “2013 yılında Fen İşleri Müdürlüğünde 70 kişiyle örgütlenmeye başladık. Taşeron işçiler arasında, Belediye-İş Sendikası olarak ilk defa 2016 yılında temizlik işçilerini örgütlemeye başlamamızla birlikte 300 arkadaşımız işten atıldı. 2016 yılının mayıs ayından itibaren bir direniş gerçekleştirdik ve bu direniş 7 ay sürdü. Hem mücadeleyle işe geri dönüşleri sağladık hem de başlattığımız hukuki süreçte davaları kazandık. Bugün geldiğimiz noktada Sayın Başkan Turan Hançerli'nin de hem emekten yana tavır koyması hem de çalışan arkadaşlarımızın ortaya koyduğu mücadeleyle elde edilmiş toplu iş sözleşmesi oldu. Bu bizim için bir başlangıç. Bu anlamda örgütlü mücadelenin ne kadar anlamlı olduğunu bugün daha iyi anladık. Bundan sonra da toplu iş sözleşmelerini daha iyi yapmak için mücadelemiz devam edecek” diye konuştu.

SÖZLEŞMEDE NE VAR?

Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube ile Avcılar Bathonea AŞ arasında imzalanan ve 878 işçiyi kapsayan sözleşme, 1 Temmuz 2019 ile 30 Haziran 2022 tarihleri arasında geçerli olacak. Sözleşmede yer alan maddeler ise şöyle:

  • 1 Temmuz 2020 yılının 7’nci ayından itibaren haftalık 45 saat olan çalışma süresi 40 saate inecek
  • Pazar günü ve hafta tatili ile birlikte işçiler haftada 2 gün tatil yapacak.
  • 1 Temmuz 2019 ile 1 Ocak 2020 tarihlerini kapsayan dönem için taban ücreti net 2 bin 200 lira artı asgari geçim indirimi (AGİ) olacak (Bu, ücretlere ortalama yüzde 17.7 zam uygulanması anlamına geliyor)
  • 1 Ocak’tan sonraki 6 aylık dilimde işçilerin belediye şirketine geçmesi için çıkarılan KHK gereği yüzde 4 zam yapılacak. İkinci ve üçüncü yıllar için ise enflasyon artı günlük yevmiyelere 2.50’şer TL zam yapılacak.
  • Sosyal hak ve ücretlerde 2'nci ve 3’üncü yıllarda enflasyon oranında zam yapılacak.
  • Belediye genelinde günlük 5.8-11 TL bandındaki yemek parası günlük net 16TL'ye yükseltilecek.

Sözleşmeyle beraber iş sağlığı ve güvenliği, sosyal izinler gibi konularda da kazanımlar elde edildi.

ÖNCEKİ HABER

CHP'li Öztrak: S-400 için verilen paralar ne olacak?

SONRAKİ HABER

Kalın'dan Davutoğlu'na yanıt: Erdoğan'ın mal varlığı bellidir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa