11 Kasım 2019 15:26
Son Güncellenme Tarihi: 11 Kasım 2019 16:20

Aslı Erdoğan'dan Bakan Yardımcısı Mustafa Safran'a yanıt: Sizlere sadece ayna tuttum

MEB Bakan Yardımcısı Mustafa Safran'ın "Böyle zamanlar için parlatılmış bir zavallının zırvaları" sözlerine Aslı Erdoğan'dan yanıt geldi. Erdoğan, "Sizlere sadece ayna tuttum" dedi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Yazar Aslı Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Safran'ın kendisine dair yaptığı "Böyle zamanlar için parlatılmış bir zavallının zırvaları. Yazık" açıklamasına yanıt verdi. Erdoğan, kamuoyu ile paylaştığı mektupta Safran'a düşünce özgürlüğüne saygılı olma çağrısında bulunarak "Ben bir yazar olarak sizlere sadece ayna tuttum." dedi. 

Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Safran'ın kendisine bu şekilde hitap etmesini yakışıksız bulduğunu ifade eden Erdoğan, "Sn. Bakan Yardımcısı, beni aşağılamak uğruna ‘böylesi günler için parlatılmış’ deyimini kullanırken, aslında beni değil, edebiyatıma önem veren pek çok kişi ve kurumu aşağılamışsınız." dedi.

Erdoğan, kamuoyu ile paylaştığı mektupta, Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Safran’a hitaben şunları kaleme aldı:

"Milli Eğitim Bakanlığını temsilen konuşan bir şahsın, kendi ülkesinin, kendi dilinin, dünya ölçeğinde başarılar kazanmış bir yazarına bu şekilde hitap etmesini yakışıksız buldum. Sn. Bakan Yardımcısı, beni aşağılamak uğruna 'böylesi günler için parlatılmış' deyimini kullanırken, aslında beni değil, edebiyatıma önem veren pek çok kişi ve kurumu aşağılamışsınız. Bunların arasında, Simon de Beauvoir, Avrupa Sanat Ödülü, Vaclav Havel, Sait Faik Ödülünün de aralarında bulunduğu 20’nin üzerinde ödül jürisini, kitaplarımı yayınlayan Actes Sud ve Penguin’in de dahil olduğu 30’dan fazla yayıncıyı, dünyanın önde gelen yazarlarını (Günter Wallraf, İan Mc. Ewan) sayabilirim. Bütün bu kurumların ve şahısların, hepsinden öte on binlerce okurun Türkiye’yi karalamak gibi bir niyetle kitaplarıma değer verdiği iddianız abartılı değil mi? Farklı diller konuşan, farklı politik görüşlere ve edebi beğenilere sahip, hiç tanımadığınız on binlerce okur hakkındaki iddialarınızı hangi belgelere dayandırıyorsunuz?"

"GERÇEK YÜZÜNÜZÜ DEĞİŞTİRMİYOR"

"2016 yılında hükümetiniz evime 40 kadar tepeden tırnağa silahlı polisi yolladığında didik didik edilen kütüphanemde o güne dek on bir dile çevrilmiş kitaplarım duruyordu. Bu kitaplar Actes Sud, Gyldendal gibi saygın yayınevlerince yayınlanmış, farklı ülkelerde yılın kitapları arasına alınmış, La Scala gibi önemli tiyatrolarda sahnelenmişti. İlk edebiyat ödülünü 23 yaşında almış, dünya edebiyatının geleceğe kalacak 50 ismi arasında gösterilmiş bir yazarın evine özel harekat polislerini yollayan, onu ağırlaştırılmış müebbet talebiyle yargılayan bir hükümetin bakan yardımcısısınız!" ifadeleriyle Safran’ı eleştiren Erdoğan, açıklamasını şu şekilde bitirdi:

"Size düşünce ve ifade özgürlüğünden söz açmanın umutsuz bir çaba olduğunun farkındayım. Ama bakanlığınızın adında geçen 'Eğitim' sözcüğüne inancınız varsa, eleştiriye biraz daha açık, edebiyata, kültüre, ama hepsinden öte düşünce özgürlüğüne saygılı olmakla yükümlüsünüz. Bu yükümlülüklerin farkına varmadığınız sürece, bu linç toplumunun üzerine toz kondurmadığınız eğitim sistemimizden nasıl doğduğunu açıklayamayacaksınız. Bence bu açıklama, sırtını iktidara, bürokratik konumlara, hatta kolluk gücüne dayayan herkesin bir yazara hakaret sandığı sözcükleri sıralamasında yatıyor. Ben bir yazar olarak sizlere sadece ayna tuttum. Bir aynayı öfkeyle kırıp parçalamaksa ne yazık ki kimsenin gerçek yüzünüzü değiştirmiyor."

NE OLMUŞTU?

Yazar Aslı Erdoğan'ın, İtalyan La Repubblica gazetesine verdiği röportajdaki ifadeler, birçok gazete ve haber sitesinde yanlış aktarılmıştı. Le Soir gazetesi Erdoğan’ın kullanmadığı "Türklere okula başlar başlamaz Kürtlerden nefret edilmesi öğretiliyor" ifadesini yayımlaması tartışmalara neden olmuştu. Le Soir gazetesi daha sonra hatasını düzeltip özür dilemişti.

Milli Eğitim Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mustafa Safran ise resmi Twitter hesabından Erdoğan için "Türklerle Kürtler aynı okullara gidiyor, aynı dersleri işliyorlar. Sıra arkadaşlarına birbirlerinden nefret etmeyi mi öğretiyoruz yani? Tek kelimeyle zırva. Böyle zamanlar için parlatılmış bir zavallının zırvaları. Yazık" paylaşımı yapmıştı.

(KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Baba Şaban Vatan'dan Adli Tıp raporuna tepki: Yazıklar olsun

SONRAKİ HABER

IŞİD’liler sınır dışı edilmeye başlandı, Yunanistan bir IŞİD'liyi kabul etmedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...