10 Kasım 2019 04:40

Metal dosyası | Ford Otosan işçisi kadınlar: İşte de evde de ağır işçiyiz

"Sendikamız Türk Metal TİS taslağında 'Kadın İşçiler Kurulu' kuracağına dair bir şeyler ortaya attı. Fakat biz metal işçisi kadınlar neler yaşıyoruz gelin bir de bizden dinleyin."

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Ford Otosan’dan bir kadın işçi
Kocaeli

Evin yükü, çocukların beslenme çantasına ne koyulacağı, akşam ne yemek yapılacağı, işyerinde ustanın azarı... Metal işçileri olarak yeni bir toplu sözleşme süreci içindeyiz. Sendikamız Türk Metal bu taslakta “Kadın İşçiler Kurulu” kuracağına dair bir şeyler ortaya attı. Fakat biz metal işçisi kadınlar neler yaşıyoruz gelin bir de bizden dinleyin.

Geçtiğimiz günlerde deprem oldu. Pek çok arkadaşım ağladı, neden mi? Çünkü çocukları ya anneanne, babaanne ya da bakıcıda. Bir kısmı da okuldan çıktığı için, öğretmenleri evlerine yolladığı için merak içinde kaldı. Ve telefonlar çekmediği için de kimse ulaşamadı çocuklarına. Depremden sonra da üretim devam ettiği için kimse evine gidemedi, çalışma bitene kadar. İşyerimizde çocuk parası veriliyor 6 yaşına kadar olan çocuklar için. Bu para bir kreş parası etmediği gibi şunu da gösteriyor; para değil derdimiz, 24 saat açık kreşler olmaması. Küçük çocuklarımızdan ayrı çalışırken aklımızın onlarda kalması. Vardiyalı çalışan bizler çocuklarımızı hangi kreşe verelim?

Bir diğer konu ‘özel’ günlerimiz. Çoğumuz için oldukça zor geçen bu günleri amir, lider ya da ustaya söylemek zor. Anlamıyorlar. “Ee sen de her ay revirdesin”, “Bu kadar çok tuvalete gitme” diyorlar. Bu günlerde bir gün izin hakkımız olsun istiyoruz.

KADIN İŞÇİLER KÜÇÜMSENİYOR

Metal iş kolu ağır olmasına rağmen patronlar hafif sanayi göstererek bizleri burada çalıştırıyor ve işçiler arasında ayrımcılık artıyor. Erkek işçiler sürekli “Kadınlar var diye burası hafif sanayi” diye yaptığımız işleri küçümseyerek üzerimize geliyor. Küfür duymaktan bıktık, usandık. İşler işte olduğu kadar evde de ağır. İşyerlerindeki ayrımcılığa karşı, kadınların hayatlarını daha da zorlaştıran koşullara karşı kim bir şeyler yapacak peki?

Bugün Emine Bulut’u, öldürülen diğer kadınları duyduğumuzda soyunma odasında beraber ağlıyorsak, birimizin başına bir şey geldiğinde bütün bu zorlukları beraber aşıyorsak yine öyle yapacağız.

Bu saydığımız sorun ve sıkıntıların yanı sıra mesela biz sendikanın anlaşmalı olduğu bir sürü kurumun içine bir de epilasyon merkezi eklensin istiyoruz. 8 Mart ücretli izin olsun diyoruz.

BÖYLE BİR KURULA İHTİYAÇ VAR AMA...

Sendikamızın ortaya attığı ‘Kadın İşçiler Kurulu’ tüm bu isteklerimiz ya da başkaca isteklerimizi ne kadar yapacak? Bununla ilgili ortada bir bilgi yok. Böyle bir kurulun olması gerektiğini düşünüyorum. Sorunlarımızı anlatabildiğimiz, çözüm önerilerimizin dikkate alındığı, yani kısaca bizi dinledikleri bir kurula ihtiyaç var. Ama sadece dinleyip geçecekleri bir şey olmamasını istiyoruz. Konuşulan şeyler havada kalmasın, hayata geçirilsin. Ama sanırım biz peşine düşmedikçe olmayacak bunlar. Bir araya gelelim, sendikamızı da zorlayalım. Bir şeyleri değiştireceksek biz kadınlar beraber değiştireceğiz. İşyerinde ana avrat küfredenlerle, eşlerini dövenler, öldürenler aynı zihniyetin bir parçası... Bunları biz öğreteceğiz, hep beraber değiştirelim.


KADIN İŞÇİLER KURULU BU TALEPLERİ GERÇEKLEŞTİRMEMİ SAĞLAYACAK MI?

Ford Otosan’dan bir kadın işçi
Kocaeli

Kadınların iş hayatında karşılaştığı türlü zorluklara maruz kaldım yıllarca; uzun yıllardır özel sektörde çalışan bir kadın işçiyim. Bu zaman boyunca kadın olduğum için yaşadığım ve önüne geçilemeyen sıkıntılarımda hiç iyileştirme yapılmadı. Artık olmalı!

Kadın çalışanların sayısının fazla olduğu, hatta sürekli artırılması yönünde çalışmaların yapıldığı bir fabrikada çalışıyorum. Yaşadığımız zorluklar ve hislerimden bahsetmek istiyorum biraz da...

KADINLARA YÖNETME ŞANSI VERİLMİYOR

İstasyonlarda erkek ve kadın çalışanların beden gücü ayırmaksızın aynı şartlarda çalıştırılması kaldıramadığım en büyük sorun. Bu kadın ki evine gittiğinde aynı tempoyla çalışmaya devam edecek, erkek çalışanlar gibi istirahat edemeyecek.

Çalıştığımız istasyonlarda wgl (ilk amir), proses koçu, vardiya amiri ya da posta başı olarak kadınlara çok şans tanınmıyor, göstermelik bir iki kadın çalışana görev verilmiş. Neden bir kadının yöneticiliği hep tartışma konusu olmuştur?

DESTURSUZ KONUŞMA VE KÜFÜR ENGELLENSİN

Üretimde çalışan erkek amirlerin kadın çalışanları yok sayması ve gereksiz görmesi durumuyla çok karşılaşırım: Bu da bir diğer üzüntü ve şaşkınlık sebebimdir.

Erkek çalışanların, amirlerin çok rahat küfür etmeleri ve destursuz konuşmalarına da engel olunabilsin isterim. Yıllar önce kadın sayısı daha az iken erkeklerin böyle davranışlarına dikkat ettiğini biliyorum. Oysaki kadın sayısının artırılmasının kadın çalışanlara sağlayacağı faydalar olacağını anlatanlar olmuştu!

SERVİS DURAKLARI EVE YAKIN OLMALI

Servis duraklarının kadın çalışanların evlerine en yakın noktalara tariflenmesi de çok önemli. Mevcut toplum şartlarında kadınların için çok büyük ve anlamlı bir adım olurdu bu.

Ayda bir gün çocuğu okuyan kadınlara okul izni verilmeli ve bu idari izin sayılmalı. Okul toplantıları ya da öğretmenler ile yakın temas ile sağlıklı ve düzgün bireyler yetiştirebilmek adına. Çalışan kadının okuyan çocuğuyla ilgilenebilme zamanına katkı sağlanması için ne güzel olmaz mıydı?

REGL İZNİ VE KREŞ HAKKI

Ve tabi ki ayda bir gün de regl dönemi hakkımız kullanılabilir olmalı. Ya da en kötü fayda ile geri hizmette çalışabilmeliyiz. O günlerde de aynı performansla çalışabilmek çok güç oluyor.

Son olarak aklıma gelen en önemli eksiklerden biri de fabrika içinde kreş ve etüt odaları olsa iş sonrasındaki yükümüzün bir kısmını hafifletirdi ve işyerinde huzurlu çalışabilmemize imkan sağlardı.

Kadınım ve istekliyim. Çalışarak aile bütçeme katkı sağlayabilmek için, bu imkanlarla gücüme güç katılmasını bekliyorum. Bu açıdan üyesi olduğum Türk Metal’e sorularım olacak. Bu dönem taslağa koyduğunuz ‘Kadın İşçiler Kurulu’ benim bu taleplerimi gerçekleştirmemi sağlayacak mı? Sağlayacaksa nasıl?

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Macron ateşle oynuyor

SONRAKİ HABER

Süper Lig'de ilk kadın kulüp başkanı Berna Gözbaşı oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa