06 Kasım 2019 04:17

Metal dosyası | Temsa'da patron kriz diyor, sendika suskun

Temsa işçileri uyarıyor: Sürece müdahale etmezsek masadan yararımıza bir şey çıkmaz.

Fotoğraf: Evrensel & Logo: Temsa | Kolaj: Evrensel

Paylaş

Adana’da Özçelik-İş’in örgütlü olduğu ve otobüs üretimi yapan Temsa’da işçiler patronların kriz bahanesine, sendikaların ise suskunluğuna tepki gösterdi.

Yüksek zam almayı temenni ettiklerini belirten bir Temsa işçisi, “Krizden Temsa’nın da etkilendiğisöyleniyor sürekli. Bende diğer arkadaşlar gibi işçi çıkarmalarından etkilenmek istemiyorum. Bu daha önemli benim için” dedi. İşçi, sendikacıların TİS’le ilgili kendileriyle fabrika içinde konuşmadığını da dile getirdi.

İşçiler içinde şimdilik bir birlik ve beraberlikten söz edilemeyeceğini dile getiren bir başka işçi ise şunları söyledi: “İşten çıkarılmamak için fabrikada herkes korkuyor ve bu da birlik olmamız önünde engel oluyor.”

Patronların her TİS dönemlerinde olduğu gibi bu dönemde de “İş yok” söylemini ortaya attığına dikkat çeken başka bir işçi ise “İş yavaşlatma, duruşlar bu dönemlerde gündeme geliyor. Masadaki görüşmelerden bizim yararımıza bir şey çıkmaz. İşçiler olarak sürece müdahale etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

Özçelik-İş Genel Başkanı Yunus Değirmenci’nin yeni aldığı 1.3 milyon liralık arabanın ve 50 bin liralık ücretinin fabrikada gündem olduğunu dile getiren bir başka Temsa işçisi ise “Onlara kalsa yüzde 10-15 arasına imza atacaklar. Patronların dilinden ise kriz var lafı düşmüyor. Bu koşullarda sendikanın istediği yüzde 26 zam bile yetmez” dedi. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Metal dosyası | Arçelik işçisi: Angajman konusunda sendika arkamızda durmalı

SONRAKİ HABER

TMMOB, İstanbul Deprem Çalıştayı düzenleyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...