07 Kasım 2019 12:00

ODTÜ'de 69 öğrenci fişleme listesinde

ODTÜ yönetimi, “Kırım olacak” tehdidiyle eylem yapmak isteyenlere tepki gösteren 69 öğrenciyi fişledi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

ODTÜ’de Türk Eğitim Sen tarafından düzenlenmek istenen "Cumhuriyete ve Barış Pınarı Harekatı’na Destek" yürüyüşüne tepki gösteren öğrenciler fişlendi. Ülkücüler söz konusu eyleme “kırım olacak” tehdidiyle çağrı yapmıştı. 

ODTÜ'de 23 Ekim 2019 tarihinde yetkili sendika Türk Eğitim Sen'in düzenlediği Cumhuriyete ve Barış Pınarı Harekatı'na destek açıklamasına üniversite dışından “Kırım olacak” ifadesi ile katılım çağrısı yapıldı. “Bu Saldırı ODTÜ'ye Yöneliktir” açıklaması ile grupların kampüs içerisine girmesi ODTÜ öğrencilerinin tepkisi ile karşılaşmıştı. 23 Ekim 2019 tarihinde Türk Eğitim-Sen'in A1 kapısı önünde basın açıklaması yaptığı sırada ODTÜ öğrencilerinin Fizik binası önünde yaptığı açıklamaya katılan öğrencilerinin ODTÜ yönetimi tarafından fişlendiği yönündeki belgeler sosyal medyada dolaşıma girdi. 

ODTÜ ÖĞRENCİSİNİ KİM ŞİKAYET EDİYOR?

Üniversite yönetiminin hazırladığı metinde, Türk Eğitim Sen tarafından yapılan “Cumhuriyete ve Barış Pınarı Harekatı'na Destek” açıklaması izinli olarak ifade ediliyor, ODTÜ öğrencilerinin açıklaması ise izinsiz olarak yer alıyor. Fizik Bölümü önünde konuya ilişkin basın açıklaması yapan ve yabancı grupları okullarında istemediklerini söyleyen ODTÜ öğrencileriyle ilgili tutanak tutan ve kamera görüntülerini alan ODTÜ yönetimi, şu ifadelere yer veriyor; “Fen Edebiyat Fakültesi Fizik bölümü önünde yaklaşık 200 kişilik ODTÜ öğrenci grubu tarafından 'Yaşasın Devrimci ODTÜ' pankartı açıp çeşitli sloganlar atarak izinsiz olarak basın açıklaması yapmak istemişlerdir. 'Üniversiteler Bizimdir Bizimle Özgürleşecek', 'Faşizme Karşı Omuz Omuza' ve 'Ampul Verşan' sloganlarını atarak halaylar ve müzikler eşliğinde dışarıdaki grubun içeri girmesi ihtimaline karşı bekleyişe geçtiler. Bir öğrenci Kürtçe marş söyledi”. 

A1 kapısı önünde Türk Eğitim Sen’in açıklaması bittikten sonra Fizik bölümü önündeki öğrencilerin dağıldığı bilgisini içeren tutanağın ek kısmında, ODTÜ öğrencilerinin basın açıklamasına katılan 69 öğrencinin kimlik ve bölüm bilgileri var. 

Yine ODTÜ tarafından tutulan belgelerde ise aynı saatlerde Türk Eğitim Sen’in, “Emniyet görevlilerinin kontrolü altında” yaklaşık 70 kişiyle pankart açarak  'Vatan Sana Canım Feda', 'Ne Mutlu Türküm Diyene' sloganları ile sorunsuz dağıldıkları ifade ediliyor. 

NE OLMUŞTU?

23 Ekim 2019 günü üniversite içerisinde planlanan okul dışından gelecek gruplar öğrencilerini tedirgin etmiş ve bir grup ODTÜ öğrencisi bu meseleyi Genel Sekreterlik ile görüşmüştü. Genel Sekreterlik, ODTÜ öğrencilerinin toplanacağı bilgisi dahilinde öğrencilere herhangi bir müdahalenin olmayacağını belirtmişti. (Ankara/EVRENSEL)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Journalist Nedim Türfent: Responsibility for each day I remain behind bars rests with the Constitutional Court and ECtHR

SONRAKİ HABER

ABD'nin Güney Kore'den asker çekeceği iddiasına Pentagon'dan yalanlama

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa