06 Kasım 2019 10:49

Kızıltepe Belediyesine atanan önceki kayyumun icraatleri neydi?

Kızıltepe Belediyesine atanan önceki kayyum Uğur Kaymaz'ın anısına dikilen heykeli yıktı, kentteki park ve mahallelerin Kürtçe isimlerini değiştirdi.

Fotoğraflar: MA

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Mardin'in Kızıltepe Belediyesine 3 Kasım’da bir kez daha kayyum atandı. Belediye Eş Başkanı Nilüfer Elik Yılmaz, hakkında 2014 yılına ait bir kovuşturma dosyası ile Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bu yıl "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla başlatılan 2 ayrı soruşturmadan kaynaklı görevden uzaklaştırıldı. Belediyeye kayyum olarak ise, İlçe Kaymakamı Hüseyin Çam atandı.

KAYMAZ’IN HEYKELİ YIKILDI

Kızıltepe’de yaklaşık 3 yıl boyunca kayyumluk yapan ilçe kaymakamları Ahmet Odabaşı ve Mehmet Yüzer, kentte büyük tahribatlara yol açtı. 21 Kasım 2004 yılında babası Ahmet Kaymaz ile birlikte 13 kurşunla öldürülen 12 yaşındaki Uğur Kaymaz’ın heykeli kayyum döneminde yıkılarak, yerine saat kulesi dikildi. Kaymaz’ın katledilmesinin yıl dönümünde annesi Makbule Kaymaz’ın da aralarında bulunduğu onlarca çalışan işinden atıldı.   

KÜRTÇE YER İSİMLERİ DEĞİŞTİRİLDİ

Belediyeye bağlı kurumlarda bulunan Kürtçe tabelaları indirten kayyumlar, kent merkezindeki Qada Azadî’nin (Özgürlük Meydanı) ismini "Cumhuriyet Meydanı" olarak değiştirdi. Kürtçe mahalle isimlerine de el atan kayyumlar, Berçem Mahallesi’nin ismini "Şahkulubey", Aşiti Mahallesi'ne ismini "Yenikent" ve Medya Mahallesi’nin ismini "Selahattin Eyyubi" olarak değiştirdi. Yine ilçedeki Nuda Kadın Merkezi’nin adı "Hanımeli Kadın Merkezi" olarak, Musa Anter Caddesi’nin ismi ise "Ali Ertaş Caddesi" olarak değiştirildi.

PARKLARIN İSMİ DEĞİŞTİRİLMİŞTİ

Kentteki 7 parkın ismi de kayyumlar döneminde değiştirildi. 2006 yılında Kızıltepe’de polis müdahalesinde yaşamını yitiren gazete dağıtımcısı Ahmet Araç ve Mehmet Sıddık Öner’in isimlerinin verildiği parka, 1987 yılında yaşamını yitiren korucu Emin Kalkan’ın ismi verildi. 4 Eylül 1993 yılında Batman’da silahlı saldırı sonucu katledilen DEP Milletvekili Mehmet Sincar adını taşıyan parka “Tepebaşı Mahallesi Dere Kenarı Parkı”, 1993 yılında öldürülen DEP İlçe Başkanı Şeyh Davut Yalçınkaya'nın ismini taşıyan parka "Turgut Özal Parkı", 1993 yılında evinin önünde faili meçhul cinayete kurban giden öğretmen Ubeydullah Eren’in adını taşıyan parka “Turgut Özal Yaşam Merkezi Yanı Parkı” ve 12 Mayıs 1974 yılında Irak’ta Saddam Hüseyin rejimi döneminde idam edilen devrimci Kürt kadını Leyla Qasim’ın isminin verildiği parka ise “Otogar Parkı” adları verildi. 

Yine, 88 Dönüm Parkı’nın ismi “Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Parkı” ve TOKİ Parkı’nın ismi “Şehit Polis Şerife Özden Kalmış Parkı” olarak değiştirildi. 

KÜRTÇE'YE KAPILAR KAPATILDI 

Kayyumlar, kentte her yıl düzenlenen Kızıltepe Kültür ve Sanat Festivali’ni de sonlandırarak, Kürtçe yapılmak istenen etkinliklere belediye kapılarını kapattı. Buna karşı bölge ile alakası olmayan birçok şarkıcı kayyumların desteğiyle kentte konserler verdi. Kayyumların destek çıktığı cemaat yapılanmaları da, belediye destekli geceler düzenledi.  

KAYYUMLARIN TAHRİBATLARI SİLİNİYORDU

31 Mart yerel seçimlerinde belediyeyi yüzde 70,5 oy oranıyla kazanan HDP'li yönetim ise, yaklaşık 26 milyon TL borçla belediyeyi kayyumdan devraldı. 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde birçok projeye imza atan belediye yönetimi, ilk olarak kente “Pirtûkxane” adıyla yeni bir kütüphane kazandırdı. Kayyumlar tarafından kapatılan Kültür Evleri’ni yeniden kurmaya başlayan belediye, kayyumlar tarafından isimleri değiştirilen parklara da eski isimlerini tekrardan kazandırdı. 

HDP'li yönetim bunların yanı sıra kayyum döneminde "yenilenecek" iddiasıyla köstebek yuvasına dönüştürülen yolların onarımını da büyük oranda tamamlandı. İlçede yaklaşık 3 yıllık kayyum döneminin ardından yine ilk kez Kürtçe kültür ve sanat etkinlikleri gerçekleştirildi.

İLK İCRAATI GÜVENLİK KULÜBELERİ OLDU

Belediyeye kayyum olarak atanan İlçe Kaymakamı Hüseyin Çam’ın ilk icraatı ise, önceki kayyumlar tarafından getirilip, HDP’li yönetim tarafından kaldırılan güvenlik kulübelerini tekrardan belediye girişine yerleştirmek oldu. (Mardin/MA)

Haritayı görüntülemek için tıklayın...

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Emeklinin umudu “intibak” yasası AKP oylarıyla reddedildi

SONRAKİ HABER

THY yönetiminin büyük bölümü Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezunu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...