12 Ekim 2019 14:11

CHP’nin deprem komisyonu kurulması teklifi AKP’lilerin oylarıyla reddedildi

Birinci dereceden deprem bölgesi olan Bahçelievler’de CHP’li meclis üyelerinin deprem komisyonu kurulması için verdikleri önerge AKP’liler tarafından reddedildi.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Birinci dereceden deprem bölgesi olan Bahçelievler’de CHP’li meclis üyelerinin deprem komisyonu kurulması için verdikleri önerge AKP’lilerin oylarıyla reddedildi. Önergeye AKP’li 21 meclis üyesi red oyu kullanırken, CHP’li 16, MHP’li 3 meclis üyesi ise evet oyu verdi.

Geçtiğimiz haftalarda meydana gelen depremlerle İstanbul bir kez daha fay hattı üzerinde kurulu bir şehir olduğunu hatırladı. 1999 yılında yaşanan Marmara Depremi’nin ardından İstanbullular, 20 yıl önceki felaketin tekrarından endişeli. İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm belediyeler, depremle ilgili hazırlıklarına ağırlık verirken Bahçelievler Belediyesi skandal bir karara imza attı. Bahçelievler Belediyesi’nin Ekim ayı olağan meclis toplantılarında CHP’li meclis üyeleri, belediye bünyesinde deprem komisyonu kurulması için önerge verdi. AKP’li meclis üyeleri ise Bahçelievler’in birinci derecede deprem bölgesi olmasına rağmen teklifi reddetti. CHP’li meclis üyeleri İsmail Hakkı Temel, Yalçın Avcı, Elif Dehmen Temiz ve Seyit Ali Aydoğmuş tarafından verilen yazılı önerge, CHP’li ve MHP’li meclis üyelerinin 19 evet oyuna rağmen AKP’li 21 meclis üyesinin karşı oyuyla kabul edilmedi.

"BAHÇELİEVLER’İN YARISI AĞIR HASAR GÖREBİLİR"

CHP’li meclis üyeleri, Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı’nın İBB’nin talebiyle hazırladığı rapora dikkat çektiği önergede şu ifadeleri kullandı: “… Japon Uluslararası İşbirliği Ajansı (JİKA) firması Bahçelievler ilçesinin 1. derecede deprem bölgesinde olduğu; 7 ve üzeri bir depremde ilçedeki 24 bin yapı stokunun yüzde 50’sinin ağır hasar göreceği tespitinde bulunmuştur. Bu nedenle belediyemiz bünyesinde Deprem Komisyonu kurulması talebinin dikkate alınarak teklif kararı olarak oylanmasını arz ederiz."

Önergeyi veren meclis üyelerinden CHP Bahçelievler İBB Meclis Üyesi Seyit Ali Aydoğmuş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Bahçelievler Belediyesi’nin depreme yönelik hiçbir hazırlığının olmadığını söyledi. Deprem komisyonu kurulması için verdikleri önergeyle ilgili bilgi veren Aydoğmuş, “Bahçelievler Belediyesi’nin deprem için bir hazırlığının olmadığını, yapı stokumuzun yüzde 80’inin 1999’dan önce yapıldığını ve depreme dayanıksız olduğunu, imar affıyla birlikte zayıf yapıların bir şekliyle vatandaş için mezar haline getirildiğini gerekçe göstererek bir teklifte bulunduk. Bahçelievler’de bir deprem komisyonu kurulması ve öncelikle bu komisyonun bir çalışma grubu haline getirilerek riskli binaların tespit edilmesi ve halka bu konuda bilgi verilmesini istedik” dedi.

“BELEDİYE BÜTÇESİNİN SADECE 20’DE 1’İNİ DEPREM HAZIRLIKLARINI AYIRDILAR”

7 ve üzeri bir depremde Bahçelievler’deki binaların neredeyse yarısının ağır hasar görme riski taşıdığını vurgulayan Aydoğmuş, “Bahçelievler Belediyesi’nde deprem ve kentsel dönüşümle ilgili ayrılan bütçe 2 milyon 750 bin TL. Yani bütçenin 20’de biri. Deprem diye bir dertlerinin olmadığını görüyoruz. Ada bazlı bir çalışma yaparak Bahçelievler’in bir bütün olarak değerlendirilmesi gerekirken ranta yönelik parsel bazında çalışmalar yapılıyor. Depremle ilgili bir hazırlıklarının olmadığını gördük ve uyarı anlamında tarihe not düşmek anlamında böyle bir komisyonun kurulmasını ve acil bir şekilde çalışmasını teklif ettik. 21’e 19 önergemiz reddedildi. MHP’nin 3 meclis üyesi arkadaşımız destek verdi” diye konuştu.

“DEPREM İÇİN HAZIRLIK YAPMAK İSTEMİYORLAR”

CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu da konuyla ilgili meclis üyelerinden bilgi aldı. Kaftancıoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Yıllardır siyasi iktidara yaptığımız uyarıların ne kadar yerinde olduğunu geçtiğimiz haftalarda herkes hissetti. Deprem olduktan sonra değil olmadan önce somut adımlar atılması gerekiyor. Bu karardan Bahçelievler Belediyesi’nin AKP’li meclis üyelerinin deprem için hazırlık yapmak istemediklerini anlıyoruz. Hiçbir siyasi parti farkı gözetmeksizin herkesin bu konuda elini taşın altına koyması gerekirken bu karar tam bir akıl tutulması. İnsan hayatını direkt ilgilendiren böyle bir meseleye bile AKP’lilerin rant hırsıyla ve partizanca yaklaşması kabul edilemez. Meclis üyelerimiz yeni bir önergeyle bu konuyu gündemde tutmaya devam edecek” dedi.

CHP’Lİ MECLİS ÜYELERİNDEN SORU ÖNERGESİ

CHP’nin Bahçelievler belediye meclis üyeleri, deprem komisyonu kurulması teklifinin reddedilmesinin ardından depreme yönelik hazırlıklarla ilgili yazılı bir soru önergesi verdi. Bahçelievler Belediyesi Meclis Başkanlığı’na sunulan yazılı önergede yer alan sorular şöyle:

  1. Belediye başkanımızın kimi ifadelerinden de anladığımız kadarı ile aynı partiden olmasına rağmen bir önceki başkanımız ile arasına mesafe koyma çabasında olduğu anlaşılmaktadır. Bu tutumunu benzer imar uygulamalarına müsaade etmeyerek de sürdürmeyi düşünür mü?
  2. Deprem öncesi, deprem anı ve sonrasında ne yapacağımıza yönelik eğitimler konusunda harekete geçmeyi düşünüyor musunuz?
  3. Deprem toplanma alanlarındaki deprem konteynerlerinin sayısı sizce yeterli midir?
  4. İlçemizde çadır kent ve konteyner kent kurulabilecek barınma alanları var mıdır?
  5. Belediyemizin resmi Twitter adresinden paylaşılan toplanma alanları yine aynı adreste belirtilen kriterlere uygun mudur?
  6. İlçemizin nüfus yoğunluğunun en yüksek olduğu mahallelerinden biri olan ancak hiç deprem toplanma alanı bulunmayan Soğanlı Mahallesi’ne yönelik yeni toplanma yerleri tespit etmeyi düşünüyor musunuz?

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin: Nadira’nın taciz edildiğine dair bilgiler elimizde

SONRAKİ HABER

Ankara Tabip Odasından Bilkent Şehir Hastanesine angarya uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa