11 Aralık 2018 01:04
Son Güncellenme Tarihi: 11 Aralık 2018 17:21

Hedef gösterilen Fatih Portakal hakkında suç duyurusu

AKP'ye yakınlığıyla bilinen medya organları tarafından hedef gösterilen FOX TV Spikeri Fatih Portakal hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Fotoğraf: Küçükçekmece/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Paylaş

Okan BAŞAL
İstanbul

Fransa'daki "Sarı Yelekliler" eylemlerini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eylemlere ilişkin değerlendirmesini yorumlayan FOX TV Ana Haber Bülteni sunucusu Fatih Portakal, siyasi iktidara yakınlığıyla bilinen medya organları tarafından provokatörlükle suçlandı ve hedef gösterildi. Yaşananların ardından Antalya Adliyesi'ne giden '15 Temmuz Vatan Şehitleri, Gazileri ve Terör Mağdurlarının Adını Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği' üyeleri, Cumhuriyet savcılığına Fatih Portakal hakkında 'insanları ayaklanmaya davet ettiği' iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

ERDOĞAN, 'BİZİM POLİSİMİZ İNSAFLI BE', MUHALEFET İSE 'KİMSENİN AKLIYLA ALAY ETMESİN' DEMİŞTİ

Erdoğan, Fransa'daki "Sarı Yelekliler" eylemini değerlendirmiş ve "Bizim polisimizle alay edenler, zulmettiğini söyleyenler, ah şimdi kendi polisleri neler yapıyor? Bizim polisimiz insaflı be" ifadelerini kullanmıştı. Avrupa'nın demokrasi, insan hakları ve özgürlük derslerinden sınıfta kaldığını söyleyen Erdoğan, "Türkiye'nin demokrasisine, insan haklarına, özgürlüklerine laf edenler, bugün kendi imtihanlarıyla baş başalar" demişti.

Erdoğan'ın bu değerlendirmeleri ve CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun cevap olarak dile getirdiği "Bu konuda en son söz söyleyecek şahsiyet Sayın Cumhurbaşkanıdır. Kimsenin aklıyla alay etmesin. Cumartesi Anneleri'ne güvenlik güçlerinin hangi baskıyı kullandığını bütün dünya gördü" ifadeleri, 10 Aralık tarihli FOX TV Ana Haber Bülteninde haberleştirildi.

'BİREYSEL VE TOPLUMSAL MUHALEFETİ BASKI ALTINA ALMAYA, YILDIRMAYA ÇALIŞIYORLAR'

Haberin ardından yorumunu dile getiren Fatih Portakal, şu ifadeleri kullandı:

"Geçtiğimiz günlerde Sayın İbrahim Kalın'ın da 'İnsanlar haklarını aramak için böyle yapmalılar. Seslerini duyurmak için bu şekilde yapmalılar' diye sözleri vardı. Bunun mümkün olmayacağını biliyorsunuz arkadaşlar. Türkiye'de barışçıl protestoların dahi mümkün olamayacağını, barışçıl bir protesto yapmak için sokağa çıkanların karşısına polis memurlarının amirlerinden aldığı emirleri uygulamak zorunda olduğunu biliyorsunuz. Evet Sayın Cumhurbaşkanı böyle söylüyor. İcraatın başında olduğu için söylüyor. Aslında gerçeği bilenler de var. Ben gerçeği görenlerdenim. Kendisi de bence gerçeği söylüyor. Samimi mi o sözünde? Bence değil. Ben samimi miyim sözümde? Ben samimi olduğumu düşünüyorum. Hadi bakalım, barışçıl bir eylem için zamları protesto edelim. Doğalgaz zamlarını. Hadi bakalım, yapalım. Yapabilecek miyiz? Kaç kişi çıkacak sokağa korkudan, endişeden? 'Dayak yerim' vesaire. 'Hakkımı arayacağım ama ne yaparım, başım derde girer mi girmez mi?'… Kaç kişi çıkar Allah aşkına söyler misiniz? İşte bu şekilde toplumsal muhalefeti, bireysel ve toplumsal muhalefeti baskı altına almaya, yıldırmaya çalışıyorlar. En doğal hak ama malesef uygulanamıyor. Fransa olmuş, Türkiye olmuş çok da fark etmiyor açıkçası."

'SOKAK TERÖRÜNE ÖZENEN FATİH PORTAKAL…' SUÇLAMALARI

Portakal, bu yorumunun ardından siyasi iktidara yakınlığıyla bilinen medya organları tarafından provokatörlükle suçlandı. Yeni Şafak, A Haber, Akşam Gazetesi ve Sabah Gazetesi, Portakal'ın yorumunun bir kısmını paylaşarak "Fransa'yı yangın yerine çeviren sokak terörüne özenen Fatih Portakal, Türkiye'de de böyle sahneler görülmesi için sokak çağrısı yaptı" suçlamalarında bulundu. Medya kuruluşlarının birbirlerine oldukça yakın zamanlarda yaptıkları paylaşımlarda Portakal hedef gösterildi.

Paylaşımların bazıları şöyle:

'HAKKINDA DAVA AÇILMASINI İSTİYORUZ'

Yaşananların ardından Antalya Adliyesi'ne giden 15 Temmuz Vatan Şehitleri, Gazileri ve Terör Mağdurlarının Adını Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği üyeleri, Cumhuriyet savcılığına Fatih Portakal hakkında hazırladıkları suç duyurusu dilekçesini verdi.

Adliye çıkışında gazetecilere açıklama yapan Dernek Başkanı Meltem Kılınç, Portakal'ın Fransa'da olduğu gibi insanları ayaklanmaya davet ettiğini ileri sürdü ve Portakal hakkında dava açılmasını istediklerini söyledi. Kılıç, "Ayrıca, Türk Devleti'ni aciz göstererek aşağılamış, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmiş, terör örgütlerini Gezi vandalizminde ve Demirtaş'ın sokağa davet çağrısında olduğu gibi insanları suç işlemeye tahrik ederek, kamu güvenliği açısından da açık bir tehlikenin ortaya çıkmasına zemin hazırlanmıştır" ifadelerini de kullandı.

DAHA ÖNCE DE HEDEF GÖSTERİLMİŞTİ

Portakal, daha önce de Mersin Şehir Hastaneleri haberi nedeniyle hedef gösterilmişti. Ardından Mersin Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Sağlık Bakanlığı avukatlarının şikayeti üzerine, FOX TV spikeri Fatih Portakal ile Sorumlu Müdürü İbrahim Onur Kumbaracıbaşı hakkında Mersin Şehir Hastanesi ile ilgili haberleri nedeniyle "devletin organlarını aşağılama", "hakaret" ve "iftira" suçlamalarıyla soruşturma başlatmıştı. Portakal, soruşturmaya ilişkin "Sizlerden çekinip de habercilik yapmayanın gözü kör olsun, dili tutulsun" demişti.

Öte yandan RTÜK de geçtiğimiz günlerde FOX TV'ye para cezaları vermişti.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

BM: Yemen nüfusunun yüzde 70'ini oluşturan 20 milyon insan aç

SONRAKİ HABER

Doğalgaz kaçağı yangına neden oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...