25 Ekim 2018 21:11
Son Güncellenme Tarihi: 26 Ekim 2018 23:38

Bakan FOX ekibini dışarı attırdı, Fatih Portakal tepki gösterdi

Fatih Portakal, FOX haber ekini dışarı attıran Bakan Pakdemirli'ye tepki gösterdi: Yasakçı zihniyet.

Fotoğraf: Küçükçekmece/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Paylaş

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'nin FOX Haber ekibini salondan dışarı çıkarttırmasına, FOX Ana Haber sunucusu Fatih Portakal sert tepki gösterdi. Portakal, "Eğer iletişim çağını yaşamasaydık günün gazete haberlerini, 'Yazıyor... Yazıyor... Bakanın yasağını yazıyor. Yasakçı zihniyeti yazıyor' diye anons ederlerdi. Ama şimdi ete kemiğe bürünmüş halini izleyeceksiniz. Yasakçı zihniyeti hem sesiyle hem de bedeniyle göreceksiniz. Bakan danışmanının nasıl müdahale ettiğini göreceksiniz. Neyi sormamızı istemediniz?" diye konuştu.

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli'nin basın danışmanı, FOX Haber muhabirini ve kameramanını bakanın olduğu salondan çıkardı.

300 TIR etin ihalesiz Türkiye’ye sokulduğu iddiasını gündeme taşıyan FOX Haber bu iddiayı bakana sormak istemiş, bakanın danışmanı araya girerek engellemişti. Pakdemirli, soru soran FOX muhabirini maskaralıkla suçlamış, ihalesiz et alınmasını da, “ıvır zıvır” işler olarak tanımlamış, FOX Habere akreditasyon uygulayacağını söylemişti. Bunun üzerine FOX TV Ana Haber Bülteni sunucusu Fatih Portakal, Tarım Bakanı Pakdemirli’ye, “Yetkiyi ele geçirdikten sonra neden kendinizi kanunların üzerinde görüyorsunuz? Size soru soran, kamuoyunu aydınlatmak isteyen gazeteciyi aşağılayabilme lüksü içerisine giriyorsunuz. İhale yapmadan bu etler Türkiye’ye girebilir mi? Akreditasyon uygulayacaklarmış. Uygulayın ne fark eder ki” diye yanıt vermişti.

FATİH PORTAKAL CANLI YAYINDA BAKANA YÜKLENDİ

Bugün Tarım Bakanlığı’ndaki programdan önce Bakan Pekdemirli danışmanını göndererek FOX muhabiri ve kameramanını salondan dışarı attırdı. Danışmanlar ve Bakanlık görevlileri eşliğinde FOX Haber ekibi Bakanlık binasından çıkarıldı.

Bu olayın ardından akşam haber bültenini sunan Fatih Portakal, sert bir dille eleştirdi. 

Sözcü’nün aktardığıan göre Portakal’ın konuşması şöyle;

“Eğer iletişim çağını yaşamasaydık günün gazete haberlerini, “Yazıyor… Yazıyor… Bakanın yasağını yazıyor. Yasakçı zihniyeti yazıyor” diye anons ederlerdi. Ama şimdi ete kemiğe bürünmüş halini izleyeceksiniz. Yasakçı zihniyeti hem sesiyle hem de bedeniyle göreceksiniz. Bakan danışmanının nasıl müdahale ettiğini göreceksiniz. Neyi sormamızı istemediniz? diye soruyorum. Çünkü bugün katıldıkları etkinlikte gazeteciler dışarı çıkartıldılar.

12 Eylül yasakçı zihniyetine geri dönüşüne bir örneğidir bu… 28 Şubat vesayetinin bir örneğidir bu… 2018 yılının 25 Ekim günü yaşanan bu olayı hiç unutmamak gerekiyor. Soru sormamız için ve bunu maskaralık olarak adlandıran seçilmemiş ama atanmış bir kişinin uygulamış olduğu hukuksuz yetkiyi görüyorsunuz. Bizi maskaralıkla suçlayan bu insanların aslında ne hale geldiklerinin kendi göstergeleridir. Verilemeyecek bir yanıtınız gerçekten olabilir mi sayın bakan? Çok merak ediyorum. Bunu yaparken kendinize zarar veriyorsunuz. Hükümete ve partiye zarar veriyorsunuz. Bu haberin böyle çıkacağını bildiğiniz halde yapabiliyorsunuz. Ne diyebilirim ki ben size yazık… Bizim arkadaşlarımız sadece görevlerini yerine getiriyorlar. Biz sizinle rekabet halinde değiliz. Soru sormak için oradayız. Bundan sonrada çağırmayacaksınız bize davetiye göndermeyiniz. Kimse bize şu haberi bu haberi yapın diye bir telkinde bulunmuyor. Ve sizler çıkıyorsunuz kafanıza göre akredite uyguluyorsunuz. Yazık asıl işinize dönün.”

TGC'DEN AÇIKLAMA

Olaya bir tepki de TGC'den geldi. TGC açıklama yaparak Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin Fox TV haber ekibine uyguladığı yasağı kınadı.

“Bakanların görevi yasak uygulamak değil, sorulan soruları engelletmeden yanıtlamaktır“ denilen açıklamada şu görüşler yer aldı:

"25 Ekim 2018 tarihinde ise Tarım ve Orman Bakanlığı’ndaki bir toplantıya katılan Fox TV Haber ekibi Bakan Pakdemirli’nin basın danışmanı aracılığıyla toplantıdan ve binadan dışarı çıkarttırıldı. Bakanın ve danışmanının meslektaşlarımıza yönelik bu tutumu kabul edilemez. Bakanların görevi ‘toplantı yasaklamak’ değildir, faaliyetleriyle ilgili olarak, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için görev yapan gazetecilerin sorularına yanıt vermektir. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi soru sorulmasını danışmanı aracılığıyla engellettiği, meslektaşlarımızın toplantıyı izlemesini yasaklattığı için kınıyoruz. Bu çağ dışı yasakçı tutumdan vazgeçmeye çağırıyoruz. Bakanların görevi yasak uygulamak değil, sorulan soruları engelletmeden yanıtlamaktır." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ford işçileri MHP ve AKP’nin ‘emeklilik’ işbirliğine tepkili

SONRAKİ HABER

Tottenham teknik direktörü Mauricio Pochettino kovuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa