03 Ekim 2018 16:43

RTÜK FOX, Tele 1 ve Halk TV’ye ceza yağdırdı

RTÜK yeni yayın dönemindeki ilk toplantısında, FOX, Halk TV ve Tele 1’deki haber içerikli programlara para cezası verilmesine hükmetti.

RTÜK logosu

Paylaş

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) yeni yayın dönemindeki ilk toplantısında, FOX, Halk TV ve Tele 1’deki haber içerikli programlara para cezası verilmesine hükmetti. 

RTÜK, FOX  Ana Haber Bülteni’nde Mersin Şehir Hastanesi ile ilgili yer alan bir haberin “doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz” hükmüne aykırılık teşkil etmesi sebebiyle de kanala idari para cezası verdi. Tele 1’de ise “18 Dakika” programında, “Türkiye’nin IŞİD ve El Nusra gibi örgütleri desteklediği” yönündeki yorumların Türkiye’nin saygınlığını zedeleyici nitelikte olduğu iddiasıyla kanala idari para cezası müeyyidesi uygulandı. Ayrıca Halk TV’ye RTÜK tarafından gönderilen ikame programları bildirilen tarih ve saatin dışında yayınlamış ve yükümlülüğünü yerine getirmemiş olması nedeniyle idari para cezası kesildi. FOX TV de 18 yaşından küçük bir kızın hamile kalmasının senaryolaştırıldığı “Bizim Hikaye” isimli dizideki sahne ve diyalogların çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek nitelikte olması nedeniyle Üst Kurul’dan idari para cezası aldı. RTÜK yeni yayın döneminde küfür ve şiddet içerikli sahnelerle ekrana gelen 8 televizyon dizisine ceza yağdırdı. 

KÜFÜR VE ŞİDDETE CEZA

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, RTÜK toplantısında yeni yayın dönemine başlayan ve ilk bölümlerinden itibaren reyting sıralamasında zirveye yerleşen bazı TV dizilerinde özellikle gençler ve çocuklar açısından olumsuz örnek oluşturan sahneler ele alındı.

Bu kapsamda, Show TV’nin “Gülperi” isimli dizisinde bir kadına taciz-tecavüz girişimi, makasla yaralama ve bir kadının tokatlanarak darbedilmesi sahnelerinin ekrana getirildiğini saptayan Üst Kurul, bu sahnelerin çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek nitelikte olduğu kanaatine vardı. Gülperi dizisindeki bu sahneler nedeniyle Show TV’ye idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

‘ÇUKUR’UN YENİ SEZONUNA CEZA 

Geçen sezonun hem en çok izlenen hem de çok izleyici şikayetine konu olan yapımlarından “Çukur” dizisi de yeni sezondaki ilk bölümlerinde RTÜK’ün yaptırımına uğradı. Üst Kurul, dizide yoğun şekilde kullanılan şiddet içerikli sahne ve diyalogların çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek nitelikte olduğunu değerlendirerek dizinin yayınlandığı Show TV’ye idari para cezası uygulanmasını kararlaştırdı. 

‘AVLU’YA ŞİDDET YAPTIRIMI 

Star TV’nin “Avlu” dizisinin tekrar bölümlerindeki şiddet içerikli sahneler de RTÜK’ün gözünden kaçmadı.
Dizinin geçen sezonda 21.30’dan sonra yayınına giren tekrar bölümlerinin, yetersiz flulaştırma ile gündüz erken saatlerde ekrana getirildiği belirlendi ve sahnelerde buharlı pres ütü ile el yakma, alkolik anneden şiddet görme, buzdolabına kapatılma, bıçaklama gibi birçok şiddet sahnesinin yer aldığı saptandı. Çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek nitelikte olan sahneler sebebiyle kanala idari para cezası kesildi.

Star TV, bir başka dizisi olan “Söz” nedeniyle de Üst Kurul’dan idari para cezası aldı. İncelemede erken saatte şiddet içerikli sahnelerin gösterilmeye başlandığı ve 21.30’dan sonra bu sahnelerin devam ettiği, ertesi gün ise 12.30-15.00 saatlerinde yetersiz bir çıkarma ve flulaştırma ile dizinin tekrar yayını yapıldığı tespit edildi. 

Üst Kurul toplantısında ATV’ye, “Bir Zamanlar Çukurova” isimli dizinin çocuk ve gençlerin televizyon başında olduğu erken saatte ekrana getirilen bölümlerinde bir kadına tecavüz girişimi sırasındaki itişme ile bıçaklayarak adam öldürme sahnesinin yayınlanması ve bıçaklanma sahnesinde yetersiz flulaştırma yapılması sebebiyle idari para cezası müeyyidesi verildi. Kanal D’ye de “Arka Sokaklar” isimli dizide tecavüz edilerek öldürülen bir çocuğun bedeninin çamaşır suyuna bulandığı ve bu sebeple katil ile ilgili bilgiye ulaşılamadığı şeklinde suçlunun delil karartmasını gösteren sahneler nedeniyle cezai yaptırım uygulanması kararı alındı. Her iki diziye ilişkin söz konusu cezalar, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek nitelikte olmaları nedeniyle verildi. 

UZUN REKLAM LİSANS İPTALİ GETİRDİ

RTÜK, Doğu TV’ye bir saatlik yayın içinde 22 dakika 53 saniye reklam yayınlayarak saatlik reklam süresi olan 12 dakikalık sürenin aşılması nedeniyle en ağır yaptırımı uyguladı. Daha önce kuruluşa verilen müeyyideleri de dikkate alan Üst Kurul, kanalın yayın lisansını iptal etti.

SAĞLIK BEYANINA YAYIN DURDURMA

Meltem TV ise “Sağlık ve Yaşam” isimli programda KOAH ve prostat rahatsızlığı ile ilgili sağlık beyanında bulunulduğunun tespit edilmesi sebebiyle 10 gün geçici yayın durdurma yaptırımına uğradı. Sağlık beyanında bulunarak çeşitli ürünlerin tanıtımını yapan 1 An TV ve Halk Euro isimli kanal da aylık brüt gelirinin yüzde 5’i oranında idari para cezası ve 5 kez program durdurma müeyyidesi aldı. 

Üst Kurul’dan Park TV, Mega Müzik, Gala TV Plus Müzik ve Ful TV isimli kanallara da 6112 sayılı kanundaki çeşitli hükümlerine aykırı yayınları nedeniyle idari para cezası müeyyidesi uygulanması kararı çıktı. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mustafa Tuna, ‘hırsız’lıkla suçladı Gökçek tehdit etti

SONRAKİ HABER

Erdoğan: Tutturmuş bir EYT, erken emeklilik; İskandinav ülkeleri bu sistemle battı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa