25 Kasım 2018 10:18

Şiddet mağduru kadınların anısına oluşturulan dijital anıt söküldü

İstanbul Beşiktaş’ta erkek şiddeti nedeniyle hayatını kaybeden kadınlar anısına yaptırılan dijital anıt İBB ekiplerince söküldü.

Fotoğraf: Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu/TWITTER

Paylaş

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü'nde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri Beşiktaş'daki şiddet nedeniyle hayatını kaybeden kadınlar anısına dikilen dijital anıtı söktü. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu “Bugün 25 Kasım. Şiddete devam. Sözün bittiği zaman” paylaşımını yaptı.

Türkiye'de şiddet mağduru kadınların anısına yaptırılan Beşiktaş'taki dijital anıt bu gece İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından söküldü. Şiddete maruz kalarak hayatını kaybeden kadınlar için oluşturulan anıtın tam da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü'nde sökülmesi sosyal medyada tepkilere neden oldu.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu “Dün #363nedir diye sormuştuk. Malum 2018 yılı içinde şiddete uğrayarak öldürülmüş kadın sayısıydı. Dikkat çekilmesi adına Beşiktaş Belediyesi Beltaş A.Ş tarafından yaptırılan anıt http://Ist.BB tarafından şu an sökülüyor. Bugün 25 Kasım. Şiddete devam. Sözün bittiği zaman” paylaşımını yaptı. (HABER MERKEZİ)

 

BEŞİKTAŞ BELEDİYESİNDEN FARKINDALIK KAMPANYASI: #363KADIN

Beltaş Beşiktaş Belediyesi A.Ş. de konu ile ilgili toplumsal farkındalık yaratmak için #363Kadın adlı projeye imza attı. Beltaş Yönetim Kurulu Başkanı Ayça Akpek, “363 sadece bir sayı değildir. Amacımız da yaşamların rakamlarla ölçülemeyeceğini tüm ülkeye ilan etmek” dedi

Proje kapsamında, 2018’in ilk 10 ayında erkek şiddetiyle hayatını kaybeden 363 kadının sadece bir rakam değil, hepsinin birer insan olduğuna vurgu yapıldı. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında gerçekleştirilen farkındalık çalışması ile bilgilendirme çalışması yapıldı, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan alınan veriler ilçede belirlenen noktalarda kamuoyuyla paylaşıldı. 363 sayısının olduğu afişler asıldı, broşürler dağıtıldı, sosyal medyada filmler yayınlandı.

'363 SADECE BİR SAYI DEĞİL'

Projeyi yürüten Beltaş Yönetim Kurulu Başkanı Ayça Akpek, "Kadınlar kendi hayatına dair karar vermek isterken, ‘bu hayatta ben de varım’ derken en yakınları tarafından darbedilerek, işkencelerle öldürülüyor. Cinsiyet ayrımcılığını meşru kılan söylem ve politikaların bir sonucu olan bu cinayetler önlenemediği gibi, her yıl daha fazla kadının yaşamını yitirmesine neden oluyor. Nitekim, kadına yönelik şiddet ve cinayet vakalarındaki artış son derece kaygı verici boyutlara ulaşmış durumda. Her yıl yüzlerce cinayetin işlendiği ülkemizdeki cinsiyet ayrımcılığının, şiddetin ve cinayetlerin son bulması için üzerimizde olan sorumluluğun farkındayız. Bu nedenle kurumumuz, erkek şiddetine bağlı kadın cinayetlerini önlemek ve nihayetinde tamamen sona erdirmek amacıyla çalışmalarına ve kamuoyuyla iletişim kurmanın bütün olanaklarını kullanmaya devam edecektir” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ermeni soykırımı İzlanda Parlamentosu'nun gündeminde

SONRAKİ HABER

Finlandiya’da gemiciler, postane işçileriyle dayanışma grevine çıkıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa