19 Ağustos 2018 12:11

Türkiye’nin ilk ‘Karanlık Gökyüzü Parkı’ Isparta’da yapılacak

Gökyüzü gözlemi için en karanlık nokta olarak belirlenen Isparta'daki Melikler Yaylası'na Türkiye’nin ilk Karanlık Gökyüzü Parkı kurulacak.

Türkiye’nin ilk ‘Karanlık Gökyüzü Parkı’ Isparta’da yapılacak

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Türkiye’nin birçok zirvesinde gerçekleştirilen ölçümler neticesinde, gökyüzü gözlemlerinin yapılabileceği en karanlık noktanın, Isparta’nın Yenişarbademli ilçesindeki 1700 rakımlı Melikler Yaylası olduğu tespit edildi. Yaylada, Türkiye’nin ilk Karanlık Gökyüzü Parkı’nın kurulması için de proje hazırlanıyor.

 Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Ethem Derman ve ekibi tarafından şimdiye dek Türkiye’nin pek çok dağlık bölgesinde uzay gözlemlerinin gerçekleştirilebileceği sahaların saptanmasına dönük ölçümler yapıldı.

Onlarca kentte yapılan ölçümler neticesinde; uzay gözlemleri için en uygun karanlık noktanın, Isparta’ya 110 km uzaklıktaki Beyşehir Gölü’nün batısında, Toros Dağlarının kuzey uzantısı olan Anamas Dağları ile bütünleşen Yenişarbademli ilçesindeki 1700 metre yükseklikteki Melikler Yaylası olduğu saptandı.

ÖLÇÜM DEĞERİ 22,04 KADİR ÇIKTI

Şimdiye değin Uludağ, Antalya Bakırlıtepe, Kuşadası Davutlar gibi Türkiye’nin pek çok kentinde ölçümler gerçekleştirdiklerini kaydeden Prof. Dr. Ethem Derman, “Fakat en karanlığı Melikler Yaylası idi. Geçen yıl ölçtüğümüz 22,04 kadir. Biz, astronomide parlaklığı kadir cinsinden ölçeriz. Kadir cinsi tersinedir, ne denli karanlık ise rakam da o denli büyüktür. 22,04 rakamı, en karanlık değerdir. İki ölçüm yaptık ve iki ölçümün ortalaması da 22,04 çıktı. Bu seneki etkinlikte yeniden ölçeceğiz” şeklinde konuştu.

‘TÜRKİYE’NİN İLK KARANLIK GÖKYÜZÜ PARKI OLABİLİR’

Bu yaylada Karanlık Gökyüzü Parkı yapılmasını istediklerini de belirten Prof. Dr. Derman, “Burada herkesin gözlem yapabileceği küçük bungalov tipi evlerin olacağı bir yer olsun istiyoruz. Karanlık Gökyüzü Parkı çok önemli ve Türkiye’de yok. Dünyanın bütün gelişmiş ülkelerinde var. Dolayısıyla ilk adımı atmak istiyoruz ama birilerinin yardımcı olması gerekiyor. Belediye, Milli Parklar, Orman Müdürlüğü, hep birlikte Türkiye’nin ilk karanlık park projesi yapılabilir” dedi.  

Uzmanlara göre, Melikler Yaylası, Beyşehir’in ışıklarından etkilenmese, dünyanın en karanlık noktası olabilir. (Isparta/DHA)

ÖNCEKİ HABER

'Varlık barışı' esnetildi, kara paraya kapılar sonuna kadar açıldı

SONRAKİ HABER

Büro Emekçileri Sendikası: AKP adayı İŞKUR'da oy istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa