21 Ağustos 2017 16:35
Son Düzenlenme Tarihi: 21 Ağustos 2017 17:05

Gaziantep Belediyesi, katliamın yıl dönümünde eğlendi!

Gaziantep Belediyesi'nin bu yıl Fıstık Festivali'ni Antep'teki IŞİD Katliamının yıl dönümüne denk getirmesi tepki topladı.

Gaziantep Belediyesi, katliamın yıl dönümünde eğlendi!

Paylaş

İnanç YILDIZ
Diyarbakır

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından genellikle Eylül ayında yapılan Fıstık Festivali’nin bu yıl katiamların yıldönümü olan 20 Ağustos’a tarihine denk getirilmesine tepki gösterildi. 

20 Ağustos 2012 yılında Antep’te Karşıyaka Polis Karakolu önünde akşam saatlerinde patlayan bombayla 10 kişi hayatını kaybetmiş, 66 kişi ise yaralanmıştı. Yine geçen yıl tarihler 20 Ağustos 2016’ı gösterdiğinde bu sefer Antep’te Beybahçe mahallesinde bir kına gecesinde IŞİD tarafında patlatılan bombayla 56 kişi hayatını kaybetmiş, 96 kişi ise yaralanmıştı. İki olayın da Antep tarihinde acısı halen tazeyken, son katliamın ilk yıl dönümü olan 20 Ağustos günü Büyükşehir Belediyesi tarafından ünlü sanatçı ve oyuncular çağırılarak, günler öncesinden organizasyonu yapılan fıstık festivalinde insanların eğlendirilmesine Antep’ten tepki geldi. Öte yandan Antep’te HDP çağrısıyla katliamda yaşamını yitirenler için anma düzenlenirken, yerel yöneticilerin hiçbir anma etkinliği düzenlenmemesi ise dikkat çekti. Birkaç yerel gazete dışında katliama dair habere yer verilmezken, yerel gazeteler genellikle manşetlerine fıstık festivalinin ne kadar coşkulu olduğunu taşıdılar. Festivale Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ile Hülya Koçyiğit, Perihan Savaş, sanatçı Erhan Güleryüz, Zara, Buray, oyuncular Nursel Köse, Furkan Kızılay, Emre Kızılırmak ve Burak Hakkı yanı sıra 15 bine yakın kişi katıldı. 

Konuyla ilgili HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, HDP PM Üyesi Mehmet Karayılan, İHD Antep Şube Başkanı Av. Ahmet Hartavi evrensel’e konuştu.

‘YAS GÜNÜNDE EĞLENCE OLMAZ’

İnsanların hafızasından silinmeyecek hunharca bir katliamın yaşandığına dikkat çeken HDP PM Üyesi Mehmet Karayılan, “Geleneklerimizde göreneklerinde bir köyde yas varsa orada eğlence, düğün yapılmaz. Ama burada ailelerin acısı daha tazeyken, belediyenin şenlik organize etmesi kesinlikle kabul edilir bir şey değildir. İnsanlar o günü ağıtlar yakarak, yakınlarının mezarında göz yaşı dökerken, müzikli, eğlenceli festival yapılması bu katliama nasıl bir duyarsızlığının olduğunun göstergesidir. Bu şekilde bu katliamını aydınlatabilecekleri konusunda ümitsiziz ama ümitli olmak istiyoruz. Antep halkının da bu duruma karşı tavrını geliştirmesi gerekiyor” dedi. 

ANMA YERİNE EĞLENDİLER

Ailelerin acılarının halen il günkü gibi taze olduğunu söyleyen İHD Antep Şube Başkanı Ahmet Hartavi ise, “Onlarca vatandaş sakat, yetim ve öksüz kaldı. Yine onlarca kişi hayatını kaybetti. Bu kadar vatandaşın ölümüne ve sakatlanmasına sebep olan olayın ardından bir yıl geçti ama patlama unutturulmaya çalışılıyor. Dün İHD olarak patlama yerindeydik ama devlet kurumlarından hiç bir yetkili yoktu.  Ne emniyet müdürü ne belediye başkanı ne vali. Anmadan kimse yoktu çünkü Antep’te festival vardı. 2 günlük festivali Antep patlamasının yıldönümüne koymaları manidardır. Ve belediye başkanının festivalde türkü söylemesi de işin cabasıdır. Biz İHD olarak davanın takipçisi olacağız. Patlama gerçekleştiği zamanlarda AKP kanadından herkes aileye yardım sözü vermişti. Antep AKP’li vekilleri, belediye başkanı ev sözü verdiler damada ama hiç bir yardım yerine ulaşmadığı gibi damat ailesini de alarak Konya’ya yerleşti” diye konuştu.

‘KATLİAMI AYDINLATMAK GİBİ DERTLERİ YOK’

Fıstık festivalinin normalde her yıl eylül ayında yapıldığını hatırlatan HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, hangi gerekçeyle tarihlerin değiştirilip, katliamların yapıldığı güne getirildiğini bilmediğini söyleyerek, “Bu ailelerin yaralanacağını hiç mi düşünmezler. Akıllarına gelmiyor demek ki” dedi. Son yaşanan katliamı aydınlatmak gibi bir dertlerinin olmadığını geçmişten bildiklerini dile getiren Toğrul, “Maalesef, AKP IŞİD’in yaptığı tüm bu katliamların faillerin ortaya çıkarılması veya katliamın sonuçlarıyla yüzleşilmesi konusunda hiçbir adım atmamıştır. Sadece Beybahçe değil, Suruç’tan başlayan, Ankara’da devam eden katliamların maalesef failleri sağ yakalanamadı, gerçek failler ortaya çıkarılamadı. Özellikle Suruç cumhuriyet tarihinde barış sürecinin bitirilmesi olarak topluma sunuldu, şuanda sanığı yok. Buradan görülen şu; araştırılmak istenilmiyor, ya IŞİD üyeleri ölü ele geçirildi ya da Suriye’de öldü. Ve hiçbir ilerleme sağlanamadı. Bu durumda özellikle önümüzdeki dönemde Hatay-Antep sınır hattında yaşanabilecek katliamların kaygısını ortaya çıkarıyor. Çünkü bu bağlantılar ortaya çıkarılmadığı gibi bu kentlerde IŞİD hücrelerinin ne durumda olduğu yönünde de maalesef bir bilgimiz yok” diye konuştu. 

ÖNCEKİ HABER

Gülsüm Elvan ve kızı suç duyurusunda bulunacak

SONRAKİ HABER

Kremlin: Putin ile Erdoğan gelecek hafta Moskova'da bir araya gelecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa