Yaralı işçiler: Traktör bozuktu, bir gün önce ölümden döndük

Sakarya’da iş cinayetinden yaralı kurtulan işçiler traktörün bozuk olduğunu bir gün önce de kaza atlattıklarını belirtti.

19 Ağustos 2017 15:18
Son Düzenlenme Tarihi: 19 Ağustos 2017 17:18
Paylaş

Sakarya'da 7 tarım işçinin yaşamını yitirdiği ve 9 işçinin ise yaralı kurtulduğu iş cinayetiyle ilgili ihmaller zinciri ortaya çıktı. Yaralı çocuk işçiler, traktörün bozuk olduğunu ve bir gün önce de kaza atlattıklarını belirterek "Mülk sahibi bunu biliyordu ama traktörü yaptığını söyledi. Biz de yola çıktık. Traktörün yolda frenleri tutmuyordu, kendimizi yerde bulduk" dedi. 

Sakarya’nın Hendek ilçesinde dün fındık bahçesine giderken traktörün devrildiği iş cinayetinde, aralarında bir çocuğun da olduğu 7 işçi yaşamını yitirirken 9 işçi ise yaralanmıştı. Yaşamını yitiren işçilerin cenazeleri toprağa verilmek üzere Mardin'e gönderilirken 9 işçinin tedavisi ise devam ediyor. Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinden tedavileri devam eden çoğu çocuk ve kadın olan 9 işçiden ikisinin yoğun bakımda olduğu ve hayati tehlikeleri bulunduğu belirtildi. Yoğun bakımda olan 2 kişi ile birlikte 5 işçinin ismi öğrenilmezken sağlık durumları iyiye gidenlerin Veysel Akman, Yusuf Akman, Yusuf Çapak ve Aleyna Boz olduğu belirtildi. Birçoğu çocuk olan işçiler, maddi imkansızlıklardan dolayı çalışmak zorunda olduklarını söyledi. 

‘ÇALIŞMAK ZORUNDAYIZ’

Henüz 13 yaşında olan ve ailesi ile birlikte fındık toplamaya gelen Aleyna Boz, ailesinin maddi imkansızlıklarından dolayı kardeşleri ile birlikte çalışmak zorunda olduğunu anlattı. Kendisi ile birlikte dört kardeşi, annesi ve babasının da fındık toplamak zorunda oluğunu dile getiren Boz, “Ben ve dört kardeşim hep beraber burada çalışıyorduk. Annem işçilere yemek yapıyordu, ben de okul masraflarımı karşılamak ve aileme destek olmak için ilk defa buraya çalışmaya geldim ve böyle bir kaza geçirdik” dedi. 

'TRAKTÖR BİR GÜN ÖNCE DE ARIZALANDI'

Kazadan bir gün öncesinde kendilerini tarlaya götüren traktörün arızalandığını vurgulayan Boz, “Kazadan önce de traktör kaza yapacaktı ama şoför dengeyi sağladı, biz kurtulduk. Babam 'Traktör bozuk, biz bir daha bununla gitmeyiz’ dedi ama traktörün sahibi traktörü yaptığını söyledi. Biz de güvendik, yola çıktık. Traktörün yolda frenleri tutmuyordu. Sonra birden kaza yaptık. Kendimizi yerde bulduk” dedi. 

‘ASIL SORUMLULAR DIŞARDA’

Yaralı çocuklardan Yusuf ve Veysel Akman kardeşlerin kuzeni olan Mahsun Ökmen, iki kuzenin yaralandığını ve iki kuzeninin de hayatını kaybettiğini belirterek “Bu bir facia” dedi. İstanbul’da yaşayan ve olayı duyduğu anda Sakarya’ya geldiğini ifade eden Ökmen, “Bunu bile bile oynanmış bir oyun olarak görüyorum. Çocuklar, traktör önceki akşam bozulmasına rağmen sabah tekrar o traktörle işe gittiklerini söylediler. Bu bir oyun. 95 yaşındaki mülk sahibini tutuklamışlar, asıl sorumlular dışarıda. 95 yaşında bir adama nasıl hesap soracaklar? Bu işin sonu nereye gider bilmiyorum” diye konuştu. 

'KİMSE BİZİMLE İLGİLENMİYOR'

Cenazelerin Mardin Kızıltepe’ye gönderildiğini anlatan Ökmen, bir ailenin böylesi bir kaza ile parçalandığını ifade etti. Yetkililerin ise olayı yeteri kadar araştırmadığına dikkat çeken Ökmen, “Kimsenin bizimle ilgilendiği yok. Birileri geliyor ve bir şeye ihtiyacımız olup olmadığını soruyor ama kimse bir iletişim numarası dahi bırakmıyor. Nasıl bir hastanede kaldığımızı bile bilmiyoruz. Kimse bize bir bilgi vermiyor. Herkes göstermelik gelip gidiyor” dedi. 

‘ÇOCUKLAR OKUL HARÇLIĞI İÇİN ÇALIŞMAK ZORUNDA’

Kuzenlerinin küçük yaşta çalışmak zorunda kaldığına değinen Ökmen şunları söyledi: Doğuda iş imkanları yok. Bu küçük yaşta bu çocuklar gelip buralarda çalışmak zorunda kalıyor. Birinin borcu var, biri evlenmek için para biriktiriyor, çocuklar okul harçlıklarını çıkarmak için çalışmak zorunda kalıyor.

Devlet yetkililerin "Her koşulda çocukların okuması gerek" dediğini hatırlatan Ökmen, “Benim kuzenim henüz 13 yaşında ve burada çalışmak zorunda kalıyor. Bu çocukların yaşadığı acıların hesabını nasıl verecekler? Çocuk işçi çalıştırmak yasak ama burada yatanların hepsi çocuk, bu nasıl anlatılabilir?” diye tepkisini dile getirdi.

‘KAZA DEĞİL İHMAL’ 

Kazanın bir ihmal olduğunu vurgulayan Ökmen, “Hayatını kaybeden şoför benim kuzenim. Çocukların anlattığına göre kuzenim ‘Bu traktör bozuk, ben bunu sürmem’ demiş ama traktör sahibi traktörü yaptığını ve sağlam olduğunu söylemiş. Sağlam traktörün frenleri nasıl tutmaz benim aklım almıyor” bilgisini yineledi.

‘BU KADER DEĞİL’

Son olarak yetkililere denetim çağrısında bulunan Ökmen, şöyle dedi: Günlük 30 lira için çalışmak zorunda kalan insanlara bu işkence yapılmaz. İş imkanlarını yaratsınlar ve bizim çocuklarımız buralarda ölümle burun buruna çalışmasın. Kader deniliyor ama bu bir kader değil, sadece ihmal.” (DİHABER)
 

ÖNCEKİ HABER

Eski polislere ‘FETÖ/PDY’ operasyonu

SONRAKİ HABER

Arap Birliği Sekreteri: Suriye'nin üyeliği ülkelerin onayına bağlı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa