29 Temmuz 2017 14:23

Cumartesi Annesi: Savcı Bey sen hiç oğlunu kaybettin mi?

Cumartesi Anneleri'nin 644. hafta eyleminde 'Erdoğan'a hakaret' iddiasıyla hakkında soruşturma açılan Hanife Yıldız, savcıya tepki gösterdi.

Paylaş

644 haftadır Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelerek adalet arayışını sürdüren Cumartesi Anneleri bu hafta, 1981 yılında gözaltında kaybedilen Süleyman Cihan’ın akıbetini sordu. Bu hafta, “Failler belli, kayıplar nerede” pankartının üzerine karanfillerle birlikte “Nuriye ve Semih yaşasın” yazılı bir de kağıt bırakıldı. “İşimizi geri istiyoruz” talebiyle başlatılan açlık grevinin 143. gününde tutuklu olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın bir an önce serbest bırakılması ve taleplerinin kabul edilmesi istendi. Cumhuriyet gazetesi davasında bütün tutukluların serbest bırakılması istenilerek, “Bu davada yargılanan gerçeklerdir. Basın özgürlüğüdür. İnsan haklarıdır” denildi. Eyleme CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, kayıp yakınları ve çok sayıda yurttaş katıldı.

'HAKKIMDA SORUŞTURMA AÇACAĞINA GEL BİZİ GÖR'

Eylemde ilk sözü alan Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız, daha önce Cumartesi İnsanları eyleminde yaptığı bir konuşma dolayısıyla hakkında soruşturma açıldığını anlattı.

Hakkında soruşturma açan savcıya seslenen Yıldız, “Bu savcı bunları duymuyor mu? Savcı Bey sen hiç oğlunu kaybettin mi? Ya da senin çocuğun var mı? Sen bir anneye bunu nasıl yakıştırırsın. Benim hakkımda soruşturma açacağına gel bizi gör. Araştır bu insanlar neden burada diye” dedi.

65 yaşına geldiğini hâlâ çocuğunun akıbetini sorduğunu aktaran Yıldız, “Benim  19 yaşındaki evladımdan ne istediniz?” sorusunu sordu.

‘ADALET MEKANİZMASINI ÇALIŞTIRIN’

Yıldız’ın ardından söz alan Cemil Kırbayır’ın ağabeyi Mikail Kırbayır adalet vurgusu yaptı. Kırbayır, “Bu ülkenin gerçeği olarak 644 haftadır buradayız. Adalet arıyoruz. Adaleti devletten bekliyoruz. Devletlerin adaletli olması gerekir. Devletin asli görevi budur. Artık adalet mekanizmasını çalıştırın” dedi.

‘ÖRGÜTLÜ KÖTÜLÜK’

Kırbayır'ın ardından konuşan Hasan Ocak'ın ağabeyi Ali Ocak, 22 yıldır aynı alanda adalet aradıklarına dikkat çekti. Ocak, “Hanife Anne 22 yıldır oğlu için adalet arıyor. Savcı ne çığlığımızı duydu, ne de bizim için bir şeyler yaptı. Ama Hanife Annenin ağıdına soruşturma açtı. Bu örgütlü kötülüktür” dedi.

‘ADALET ARAMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Ocak'tan sonra Süleyman Cihan’ın ailesi adına Ahmet Cihan konuştu. Cihan, insanların işkence ile öldürülüp, kimsesizler mezarlığına gömülmesinin çok ağır bir durum olduğunu söyledi.

Cihan, “Yargılama olursa, suç işleyen devlet görevlilerinin önüne geçilecektir. Hükümet ve adalet mekanizması üç maymunu oynamaya devam ediyor. Görmüyor, duymuyor bizimle hiç bir şekilde diyaloğa geçmiyor. Kayıplarımız bizim onurlarımızdır. Adalet aramaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

‘YÖNETİMLERİ ELEŞTİRMEK YURTTAŞ OLARAK HAKKIMIZDIR’

Ortak basın açıklamasını Cumartesi Annelerinden Mine Nazari okudı. Nazari, “24 Temmuz 2017 tarihinde gözaltında kaybedilen oğlu Murat’ın doğum gününde Hanife Yıldız gözaltına alınarak Sancaktepe Karakolu’na götürüldü. Hanife Yıldız’ın Galatasaray’da yaptığı bir konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddia edildi” dedi.

Hukukun üstünlüğüne insan haklarınına vurgu yapan Nazari, “Haklarımızı ve hukukun evrensel değerlerini çiğneyen, taleplerimizi yerine getirmeyen yönetimleri eleştirmek bir yurttaş olarak hakkımızdır. Adli makamların görevi de haklarımız ihlal edildiğinde ihlalcileri değil, hakları ihlal edilen bizleri korumaktır dedi.

36 yıl önce bugün gözaltına alınarak kaybedilen Süleyman Cihan dosyasına değinen Nazari, 31 yaşında 2 çocuk babası Öğretmen Süleyman Cihan'ın 29 Temmuz 1981 tarihinde Edirne’den İstanbul’a gelmek üzere bindiği yolcu otobüsünde sivil bir ekip tarafından durdurulduğunu anlattı.

Nazari, ailenin 85 günlük bir araştırma sonucu Cihan’ın ağır işkence sonucunda öldürüldüğü ve kimliği belli olduğu halde “meçhul kişi” olarak kimsesizler mezarlığına defnedildiği gerçeğine ulaştığını anlattı.

36 YILLIK HUKUK MÜCADELESİ SONUÇSUZ KALDI

Nazari son olarak şunları söyledi: “Cihan ailesinin 36 yıldır devam eden hukuk mücadelesi bugüne kadar sonuçsuz kaldı. Baba Ağa Cihan ve anne Şahsenem Cihan’ın ömürleri  adalete ve hakikate ulaşmaya yetmedi. Onların adalet arayışının mirasçıları olarak Süleyman Cihan’ı işkence ederek öldürüp, bedenini kaybetmek isteyenleri, bu insanlık suçunu azmettirenleri, karar verenleri, suçun ortaya çıkmasını önlemek için delilleri karartanları, soruşturma ve kovuşturmayı önleyerek hakikati ve adaleti engelleyenleri biliyoruz. Onları cezasızlık zırhıyla koruyanları da biliyoruz.” (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kyzikos’ta çalışmalar ödenek yetersizliğinden erken bitecek

SONRAKİ HABER

Elektronik sigara yasağı Resmi Gazete'de

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...