Ücretleri ödenmeyen otel işçileri eylem yaptı

Ücretleri ödenmeyen otel işçileri eylem yaptı

Antalya'da 6 aydır ücretleri ödenmeyen Euphoria Tekirova Hotel işçileri basın açıklaması yaparak ‘alacaklarımızı ödeyin’ dedi.

Mehmet ZENGÜL
Antalya

Antalya'da bulunan Euphoria Tekirova Hotel, işçilerinin Temmuz 2016 tarihinden itibaren ücretleri ödenmiyor. Antalya Aspendos Bulvarı üzerinde bulunan Prince Grup binası önünde basın açıklaması yapmak için bir araya gelen işçiler şirket yöneticileri ile görüştü. Şirket yöneticisi işçlerinden birkaç temsilci ile bina içerisinde görüşebileceğini ifade etmesi üzerine işçiler “burada konuşalım, bizi oyalamaktan vazgeçin, alacaklarımızı ödeyin” diye tepki gösterdi.

Şirket önünde yapılan basın açıklamasına Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu'da destek verdi. 2016 yılı Temmuz ayından beri ücretlerini alamayan işçiler çocuklarına harçlık verememenin sıkıntısını yaşadıklarını ifade ettiler. Basın açıklamasını Euphoria Tekirova Hotelde çalışan bir işçi okudu. 

Basın açıklamasında Temmuz ayından itibaren tüm maaş ve tazminat hakları için ödeme beklediklerini belirten işçi “Ücretlerimizin ödenmemesi yaşamlarımızı olumsuz yönde etkiledi. Evlerimizin elektrikleri kesildi, kapımıza icra gelmeye başladı” dedi.

Otel’in geçtiğimiz mayıs ayından kasım ayına kadar yüzde seksen doluluk oranıyla çalıştığını haziran ,temmuz ve ağustos aylarında da tam doluluk oranında çalıştığını vurgulayan işçiler “Ancak işçilerin ücretleri nedense ödenmedi. İşçiler aç sefil bırakılırken patron ve holding üst düzey yöneticileri son model arabaları ve özel yatları ile gösterişli ve şaşaalı yaşamlarından asla geri kalmadılar”dedi. 

Gerek çalışırken gerekse sezon sonu işten çıkarıldıktan sonra boş vaatlerle oyalandıklarını dile getiren işçiler “Bugün birçok işçi hakkını aramak için dava açmadı, diyalog yolu ile sorunu çözecekleri umuduyla bekledi. Mahkemeye gideceğimizi söylediğimizde bizi tehdit etmekten çekinmediler. Bizlere; ‘biz bütün hakimleri tanıyoruz bir telefon açarız mahkeme iki üç yıl sürer’ diye tehditler savurdular.Haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Bugün burada olamayan işçi arkadaşlarımız dahil tüm arkadaşlarımız bir araya gelip gerçek güçlü ve kararlı bir hukuk mücadelesi vereceğiz. Bizlerin alınteri ile yoğrulmuş haklarımızı ne zaman ödeyeceksiniz” dedi.

AĞLAMAYANA MEME YOK

Basın açıklamasının ardından Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mustafa Yahyaoğlu, “Genç işçiler daha 30-35 sene çalışacaksınız bu tür sorunlarla çok karşılaşacaksınız. Geçen sene bir çok otel para kazanmasına rağmen işçilere ücretlerini ödemedi. Ağlamayana meme yok arkadaşlar, bugün buraya gelmeseydiniz şubatın 9’u ve 28'i için de söz vermeyeceklerdi.Bugün burda bir araya geldiğiniz için bu vaatler size verildi. Eğer vaatler tutulmaz ise çok daha kalabalık çok daha güçlü bir şekilde buraya gelmeli ve hakkarınızı istemelisiniz. Çünkü doğru olan sizsiniz, haklı olan sizsiniz, sizin mücadeleniz meşru, mücadeleden vazgeçmezseniz başarıya ulaşırsınız. Buraya gelen polisleri kendilerinin çağırmadığını söylüyorlar.Polis sizin polisiniz mi? Polis halkın polisi, siz halksınız, haklı olan sizsiniz eğer bir müdahale olacaksa polis onlara müdahale etsin” dedi. Bu sene de ekonomik kriz devam edeceğinin görüldüğünü belirten Yahyaoğlu “Yine işçilerin ücretlerini ödememe yoluna gidecekler, siz işçiler itiraz eder örgütlenir hakkınızı ararsanız onlar kaybeder.Buraya bir kaç işçi gelseydiniz inanın polis sizi dağıtırdı.Mücadele edenler kazanacak buna kuşku yok.”dedi.

Yöneticilerin 9 Şubat tarihinde Prince Group yönetim kurulu başkanı İsmail Lepiev'in Antalyada olacağını o gün şubat sonuna kadar işçilerin haklarının ödeneceğine dair yazılı taahhüt verileceği sözü üzerine işçiler 9 şubat günü daha kalabalık bir şekilde aynı yerde olacaklarını oylayarak dağıldılar.    

İŞÇİLER: HACİZLİK OLDUK

Basın açıklamasının ardından görüştüğümüz işçilerdenTuran Gökçimen 10 yıllık işçi olduğunu 10 kasımda işten çıkarıldığını belirterek “Evimiz kira, çocuklarım öğrenci, onlara harçlık veremediğim gibi eş dost ve akrabalardan aldığım borçlarla geçimimizi sağlamaya çalışıyorum.Bir an önce haklarımızın ödenmesini istiyorum” dedi. 

İşçi Nazan Duyar: Elektriğim telefonum kesildi, ödeyemediğim kredi kartımdan dolayı icra geldi. Sadece hakkımızı istiyorum.

İşçi Halil Kartal: 2014 yılından beri otel mutfağında aşçı olarak çalışıyorum. Evimin elektriği geçen yıl üç kez kesildi, hacizlik olduk yeter artık. Ödenmeyen maaş ve tazminatımı istiyorum 

Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunan Euphoria Aegean Resort & Spa, Euphoria Tekirova Hotel, Euphoria Palm Beach Resort, Euphoria Excelsior Hotel, Porto Azzurro Delta ile Porto Azzurro Club Mare ve Çek Cumhuriyeti'nde bulunan Euphoria Hotel Ostende dahil olmak üzere, şirketin 5 tane Euphoria oteli ve 2 tane Porto Azzurro oteli bulunuyor. 

Son Düzenlenme Tarihi: 07 Şubat 2017 15:28
www.evrensel.net