Tekstilde çalışma yasası: Uzun çalışma, azar, keyfi kesinti

Tekstilde çalışma yasası: Uzun çalışma, azar, keyfi kesinti

Çorlu'da tekstil patronlarının çalışma yasasında, uzun çalışma, angarya, şiddet, azar ve keyfi kesinti var.

Vedat YALVAÇ
Tekirdağ

Çorlu Türkiye’nin en büyük tekstil merkezlerinden biri. Binlerce kişinin çalıştığı fabrikalar, sermaye medyasına büyüklükleri ve ihracatlarıyla haber oluyor. Ancak bu büyüklüğün arkasında ağır bir sömürü ve işçilere yönelik insanlık dışı davranışlar yatıyor. İhtiyaç halinde işçinin yataktan kaldırılarak zorla fabrikaya götürüp çalıştırılması, hatalı ürünün işçinin yüzüne fırlatılması, işçilerin çocuk gibi azarlanması, prim gibi haklarının keyfi olarak kesilmesi ve bir sözle işten atılması patronların üzerinde uzlaştığı çalışma yasası haline gelmiş. Böylesi koşullarda çalıştırılan işçilere verilen ise asgari ücret. 

Bu fabrikaların başında bin işçinin çalıştığı ve bir sendikal örgütlenmenin olmadığı Eurotex Tekstil geliyor. Haftanın 6 günü yoğun çalışmanın olduğu Eurotex Tekstil’de, işçilerin deyimiyle “gönüllü zorunlulukla” bu sürenin 7 güne çıktığı oluyor. Kabul etmeyenler ise ya işten atılıyor ya da kötü muameleye maruz kalıyor. Sabahın 3’ünde arandığını ve zorla fabrikaya çalışma çağırıldığını anlatan bir işçi, “Gece uyuyordum eleman eksik deyip gecenin bir yarısı gelip beni aldılar. O gün 16 saat çalışmış oldum. Üstüne 2 saat de yol çekiyorum. Bir de 7-24 telefonunun açık olmasını istiyor. Telefonuna cevap vermediğinde seni azarlıyor. Hafta tatilinde bile seni çağırabiliyor” diye konuştu. 

GECE GÜNDÜZ TAKİP EDİLİYORUZ

Dikişsiz iç çamaşırı üretimi yapılan bölümde çalışan kadın işçiler de çalışma koşullarının ağırlığından yakınıyor: “Çift taraflı makineler var. 40 makineye 1 kalite kontrolcü ile katlamacı bakıyor. Makineyle yarışıyoruz. Bölüm müdürü telefonuna program indirmiş gece gündüz çalışmamızı takip ediyor. Bir makine dursa hemen arayıp bu makine neden bu kadar sürede durmuş diyor.” Bozuk ürünün hesabı de işçiye fatura ediliyor. Bozuk ürün çıkması halinde bir ay içinde hiç rapor almadan çalışan işçilere verilen 100 ile 300 lira arasındaki primlerden kesinti yapılıyor. 

PERFORMANS ÖLÇÜLÜYOR

Makinelerin başında monitör olduğunu ve buradan işçilerin performansının ölçüldüğünü ifade eden işçiler şunları söyledi: “Ne kadar ürün çıkıyor ona bakıyorlar. Düşmesi durumunda hemen uyarılar yapılıyor.” Makinelerle yarıştığını ifade eden işçiler, uygulanan sistemi şöyle özetliyor: “Sömürebildiği kadar sömürüyor.” 

İŞÇİYİ AĞLATANA KADAR AZARLADI

Bölüm müdürünün baskılarına dikkat çeken işçiler, “Bölüm müdürü üründeki hata nedeniyle ‘Kör müsün bunu nasıl görmezsin?’ diyerek 5 yıllık işçinin suratına o ürünü fırlattı. Kadın geldi ağlıyor. 2 ay önce de bir kadın işçiye ‘Sana bir kafa koyarsam görürsün’ dedi. Odasına çekiyor azarlıyor, geri gönderiyor. Hiç eğitim vermeden 3 günlük işçiyi üretime veriyor. Sonra hata yapınca azarlıyor. Geçenlerde yeni işe giren bir kadın işçi. Hata yaptı. 7’de fabrikadan çıkması gerekirken müdür 9’a kadar bekletti. 2 saat sonra azarlayıp eve gönderdi. Kız saatlerce ağladı” diye konuştu. 

Bu yaşananlar nedeniyle sürekli işten çıkanlar olduğunu anlatan işçiler, “Bu nedenle her gün eleman alınıyor” bilgisini verdi.

AVRUPA ÜLKELERİ İLE AMERİKA’YA SATIŞ YAPIYOR

Eurotex, dikişsiz giyim ve sentetik iplik satış ve pazarlama alanında faaliyet gösteriyor. Eurotex, gerek iç piyasada markalaşmış gerekse ihracat ağırlıklı çalışan firmalara yönelik satışları ile tekstil sektörünün önde gelen firmalarından biri. Başta Avrupa ve Amerika olmak üzere dünyanın birçok ülkesine satış faaliyetlerini sürdürüyor. 

DİĞER TEKSTİL FABRİKALARI DA AYNI

Sendikasız olan Eurotex’te bunlar yaşanırken 2 bin kişinin çalıştığı ve Öz İplik-İş’in  örgütlü olduğu Cross’ta da durum farklı değil. Burada da giriş çıkışların çok fazla olduğunu aktaran işçiler, yoğun çalıştıklarını ve yöneticiler tarafından azarlandıklarını belirtti.
“Amirler gelip kadınlara bağırıyorlar” diyen bir işçi, şunları söyledi: “Geçenlerde sara hastası bir kadın oturduğu için amir gelip bağırıp çağırıyor. Kriz geçirecek durumdaydı. Kız molada hüngür hüngür ağlıyor.” Günde 10 bine yakın kot üretildiğini söyleyen işçiler “Mesaiye kalmazsan istediğin zaman izin vermiyorlar. Bu yüzden herkes mesaiye kalmak zorunda kalıyor” dedi. 
350 işçinin çalıştığı Ünteks’te de işçiler, “Rusya ile çalışıyoruz. Üretimde de daralma yok. Ek makine getirildi” diyerek yoğun çalışmadan yakındı.

320 işçinin çalıştığı Süper Tekstil’de ise kendilerinden sürekli belirlenen sayıda üretimi yapmalarının istendiğini söyleyen işçiler, “Harıl harıl çalıştırıyorlar. Çok yoruluyoruz” diye yakındı. Fabrikada çalışanların yarısının kadın olduğunu ifade eden işçiler, 13 yıllık işçinin dahi asgari ücrete yakın bir para aldığına dikkat çekti.

Son Düzenlenme Tarihi: 27 Aralık 2016 18:19
www.evrensel.net

14 yorum yapılmış

 1. Emek ver ama değer bilene 2 gün önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Tekstil. Hayati gerçekten çok pis bir hayat aynen dediniz ne varsa katılıyorum makineciyim ayrıca ustamiz dediğimiz abimiz aslında baba gibi ilk defa bir ustaya denk geldim 2 buçuk yıldır calştim adamn ne gecesi vardı ne gündüzü aileside istanbuldaydi burda hem çalışıp hemde gerçekten insanlara değer veren bir adamdı bir iş yüzünden azarlanp gönderildiğini biliyorum imzada topladgmz halde ustamizi geri getrtemedik bir usta bi küçüğe yada bir büyüğe babalık yapabilirmi o bizim babamizdi şimdi ise kimse çalışmak istemiyor çünkü o insan okadar emek verip cikarildiysa vay gelmiş bizim halimize

 2. Beyhan vatansever 4 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Ben sizlerle calismak istuyorum

 3. Arzu kizek 9 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Vicdanlari rahatsa ben bir sey demiyorum onlari vicdanlariyla bas basa birakiyirum eurotex te kendini kidemli gorenler yukardakinin varligini unutmuslar allaha havale edin arkadaslar yaradan her kezin hakettigini mutlaka veriyo ki verecek orada calisanlar insan köle degil insana insanca davranmayi bilmeleri gerek....

 4. Biri Bu Haksızlıga dur desin 9 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 0

  Bende eurotexte calistim evet haksizlik cok yapiliyor ozellikle dikissiz giyimde calistigim icin bunlari rahatlilla soyleyebilirim.Adam uygulama indirmiş takip ediyor diyorsunuz etsin ama neye göre takip ediyor sorun orda başlıyor zaten.Orda çalışan işçiler bende dahil herkes elinden geleni yapıyor zaten oraya çalışmak için gidiyor başka bir iş yapmamız mümkün değil.Üretimde hergün aynı olamaz zaten makinanın duruş nedenleri var bölüm müdürü bir makina durduğu zaman insanlara hemen makina duruyor makina neden duruyor diye pskilojik baski ve dayatma yoluna gidiyor.İnsanlara açıklama yapma şansı bile tanımıyor cevap verdiğin zaman haklı dahi olsan adam seni haksız çıkarıyor.O kişiye göre ya yalancı ya da yalana olacaksın çünkü gördüm orda öyle olanlara birşey demiyor onları insan yerine koyuyor.Bide mola saatlerine uymadigimiz soylemiyorsun. Kahve molasi 7.5 dakika olarak belirlenmişti. Ama bu kurala.kimse uymuyor du millet molaya bir çıkıp iki geliyordu hatta yemek molasi na 10 dk önceden gidip yarım saatlik molaya 40 dk kullananlar dahi vardı.Ama onlara hicbirsey soylenmeyip bize çamur atanlar şikayet edenler vardı soruyorum size bu haksızlık değilse nedir bölüm müdürü dediginiz bunları takip eder tespit eder gerekeni yapar ama nerde elinde telefonuyla ortalıkta üretim takibi yapıyordu işten anlamıyor bide insanları haksız yere azarliyordu neyse söylenecek çok şey var bu kadarı yeterli olmuştur sanırım

 5. Aysun Cakir 9 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Burda herkes fikrini söylemekte özgür ve kimse kimsenin hakkına giremez sayın eurotex emekçi olduğunu söyleyen arkadaş kim olduğunu bilmek istiyorum Lütfen adını açıkla gizleme bizde tanıyalım seni
  Bende dikissiz giyimde çalıştım ve birgün mesai kalmak için iki kişi bana mesai kalabilir misin diye sordu bende hayır kalmak istemiyorum dedim.Hayır mesai kalmiycam dememe ragmen bölüm müdürüm yanıma gelerek neden mesai kalmıyorsun dedi bende başım ağrıyor dedim bana ama sadece 3 saat mesai kalacaksın dedi buna rağmen bana pskilojik baski ve dayatma yoluyla mesai bıraktı.Baskıyla zorla insanları çalıştırıyorlar.Gördüğüm kadariyla bazı kişileri de izin gününde olsun 16 saat çalışma olsun harıl harıl çalıştırıyorlar insanları işten bezdiriyorlar.İnsanlar ne yapsın çalışmaktan yıldırıp işten çıkmalarına sebep oluyorlardi.Ayrıca pskilojik baskı uyguluyorlar.Bu çok bariz bir şekilde gözler önüne seriliyor

 6. Aysun Çakır 9 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Eurotex te emekçi isci oldugunu söyleyen arkadaş sen önce kimliğini açıkla bence yorum yapmadan önce insan adını belirtir asılsız ithamlarda bulunmadan önce bence adını yazmalisin.Madem korkun yok kimsenin yanlışı yada yalana biri olduğunu soykuysun da sen adını söyle buna biz karar verelim.Ayrıca burda vurgulamak istenen şey işçi hakları dir.Sen şimdi bu bölümde çalışarak bir işçinin haklarının savunuldugunu mu iddia ediyorsun öyle birşey yok kusura bakma varsa bana mantıklı bir şekilde açıklamalisin.Birde söyle birşey var sende eğer orda çalışan nor işçi isen bence onceligin işçi hakları olmalı çünkü malesef ben burada Atateks zamanında da çalıştım o zamandan beri bu fabrikanın ne haksızlıği bitti ne de davası o zaman iflas etmisti davalık oldu iscilerin hakki yendi onca insanın hakkı yeniyor sen hala ne derdindesin kardeşim insaf yahu insaf....
  Eline vicdanına koy biraz

 7. Arzu kizek 9 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Bende eski eurotex çalışanı olarak soylenenlere katiliyorum 10 ay çalışmam ve pskolojik baskı yüzünden işten cikmak zorunda bırakıldım zoraki mesai yapimasindan tutun seflerin insanlara muamelesi bir insana yapilacak sey değil emin olun arızalı makinalarda calisan işçiler var ve uretim bekleniyor arizali makina yada hammaddelerle uğraşıp çözüm bulunulacagina insanlari kötü davranmak rencide edici sözler sarfetmek kisacasi insanca davranilmiyor onlar icin bir kölesiniz buna bir dur denmeli artık gercekten yeter insanlarin ekmeğiyle oynaniyor keyfi istekleri yüzünden yaziktir gunahtir yukarda allah var unutulmamalidir....

 8. Emekçi euroteks 9 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 2  /  Beğenmedim 0

  Sevgili Evrensel gazetesi yaptığınız euroteks haberlerinden dolayi sizleri kutluyorum.Emekçi kardeslerimizin yaninda olmaya devam ederek bu olayi yetkili birimlere duyurmaniz dileklerimle saygilar sunar tesekkurlerimi iletiyorum.

 9. Eurotex çalışanı 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  Bu kadarı da pes doğrusu hiç bir zaman mesai için zorlama yapılmıyor neden sadece belli kişiler azar işitiyor işi yapanlara neden hiç bir şey söylenmiyor gerçekten çok büyük suçlama bunlar küfür tehdit gibi bir sorun olmuyor bende dikişsiz giyimde çalışıyorum hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım izin istendiğinde kime Hayır demişler kimi zorla mesaiye bırakmışlar resmen bu nankörlük başka bir şey değil

 10. eurotexte emekçi 10 ay önce Yanıtla  /  Beğendim 0  /  Beğenmedim 0

  İlaveten kendimi tanıtmadığım için yaptığım bu yorumların bana hiçbir artısı yok ki sadece düşüncelerimi belirtiyorum.. Özel sektör yanlısı da değilim. O müdür benim babamın oğlu falan da değil. Yapmış olduğunuz röportajı abartılı bulduğum için ve bende o kapıdan ekmek yediğim için yorum yapma gereği duydum sadece. Diyeceğim o ki abartmayalım

Yorum yapın

Yorum yapmak için üyelik gerekmemektedir. Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren, tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.