13 Aralık 2016 14:37

Muhabirlerimize uluslararası destek: Gazetecilere özgürlük

Muhabirlerimizin yargılandığı davanın ilk duruşmasını izleyen uluslararası heyet temsilcileri, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

Paylaş

Cumali AKKAŞ
Mersin

Gazetemizin Mersin Muhabirleri Cemil Uğur ve Halil İbrahim Polat’ın “Silahlı terör örgütü propagandası yapmak” ve “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlaması ile yargılandığı davanın ilk duruşması Mersin 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülüyor. Duruşmayı uluslararası basın kurumlardan temsilciler ile Türkiye’deki gazetecilik meslek örgütlerinin temsilcileri izledi.

Duruşmayı, Türkiye’ye gelen PEN İnternational Temsilcisi ve PEN Hapisteki Yazarlar Komitesi Başkanı Caroline Stockford, Günlük Morning Star Gazetesi Yazarı Steven Sweeney ve Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) ve NUJ  Üyesi Arif Bektaş ile

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş, DİSK Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Faruk Eren, kapatılan Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC) Başkanı Hakkı Boltan ile Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan izledi.

‘BASIN VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ AYAKLAR ALTINDA’

Duruşma öncesi Mersin Gazeteciler Cemiyetinde bir araya gelen Mersin Emek Demokrasi Platformu ve gazeteci örgütleri gazeteciliğin suç olmadığını ve tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını talep etti.

Tutuklu Muhabirimiz Cemil Uğur’un anne ve babasının da katıldığı açıklamada  ilk olarak söz alan Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, haber takibi yaptıkları sırasında gözaltına alınarak 17 gün hukuksuzca gözaltında tutulan muhabirlerimizin daha sonra adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakıldığını hatırlattı. Polat, “Ancak savcının itirazı üzerine Cemil Uğur tutuklandı. Mesleklerini icra eden arkadaşlarımız 15 yılla yargılanıyorlar. Arkadaşlarımızın ve tutuklu meslektaşlarımızın serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.

Polat’ın ardından söz alan DİSK Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren de Cemil Uğur ve tüm tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

‘GAZETECİLER HABERLERİ NEDENİYLE TUTUKLANIYOR’

Türkiye’de basın ifade özgürlüğü ile hukukun ayaklar altında olduğunu söyleyen TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş “Gazeteciler izledikleri haberler nedeniyle gözaltına alınıyor, tutuklanıyor. TGS olarak  Tüm tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.

“Türkiye’de basın özgürlüğünde yaşananları anlamak için ‘90’lara bakmak lazım” diyen kapatılan ÖGC Eş Başkanı Hakkı Boltan, “Türkler Kürtlerle dayanışma içinde olmalı ancak böyle çıkabiliriz bu durumdan. Cemil Uğur’a sahip çıkmak Kürtlere sahip çıkmaktır. Kürtlere sahip çıkmak tutuklu gazetecilere sahip çıkmaktır. Tüm tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

‘TÜRKİYE’DEKİ GAZETECİLERLE DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ’

Duruşmayı takip etmek üzere İngiltere’den Türkiye’ye gelen heyette yer alan PEN İnternational Temsilcisi ve PEN Hapisteki Yazarlar Komitesi Başkanı Caroline Stockford

halkın haber alma hakkı olduğuna dikkat çekti. Stockford, “Ancak basın kuruluşları kapanıyor ve insanlar haber alma haklarından faydalanamıyor. Başta Cemil Uğur, Necmiye Alpay ve Aslı Erdoğan olmak üzere tüm gazetecilerin serbest bırakılmasını istiyoruz. Ve tüm tutuklu gazeteciler ile dayanışma içindeyiz” ifadelerini kullandı.

‘BU HUKUKSUZLUĞA SESSİZ KALMAYACAĞIZ’

İngiltere’de günlük olarak çıkan Morning Star Gazetesi Yazarı Steven Sweeney ise gazetecilerin tutuklu yargılanmasından kaygı duyduklarının altını çizdi.

“Basın özgürlüğü insan hakkıdır” diyen Sweeney, “Sansür ve benzeri uygulamalar insan hakları ihlalidir. Bu hukuksuzluğa sessiz kalmayacağız. Türkiye tutuklu gazeteciler konusunda birinci sırada. Mesleklerini yaptıkları için tutuklanan gazeteciler için buradayız. Basın özgürlüğünü ortadan kaldırırsanız demokrasinin üzerinde tepiniyorsunuz demektir”dedi.

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) ve NUJ  Üyesi Arif Bektaş ise Türkiye’deki gazetecilerle dayanışma içinde olduklarının altını çizerek “İngiltere’de etkili kampanyalar örgütleyeceğiz. Gazetecilik suç değildir” ifadelerini kullandı.

‘İNTİKAM POLİTİKLALARI İLE DARBEYİ YAŞIYORUZ’

Duruşmayı takip etmek üzere Mersin’de bulunan Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan,

13 Aralık’ın Erdal Eren’in idam edildiği gün olduğunu hatırlatarak, Türkiye’de hâlâ darbe koşullarında yaşandığını söyledi. Gürkan, “Basın özgürlüğüne vurulan darbe ve siyaset hakkının engellenmesi ile seçilmişlere dönük siyasi intikam politikaları ile yaşıyoruz darbeyi. Bu baskı ortamından dayanışma ve mücadele ile çıkacağız. Cemil ve diğer gazeteci arkadaşlara da basın ve ifade özgürlüğüne sahip çıkarak alacağız” dedi.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Recep Akdağ yaralıların son durumu hakkında bilgi verdi

SONRAKİ HABER

Tugay Bek, girdiği davalardan dolayı mı hedef seçildi?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...