24 Aralık 2015 14:26

HDP: Çamur medyasının nefret yayınlarını kınıyoruz

Paylaş

HDP yaptığı yazılı açıklama ile yandaş basında çıkan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili haberlere tepki gösterdi. ‘Çamur medyasının nefret yayınlarını kınıyoruz’ denilen açıklamada söz konusu yayanlarla ilgili hukuki girişimlere baş vurulacağı belirtildi.

Yandaş basının AKP ve Saray’ın tetikçisi haline geldiğini ve basın ahlak ilkelerini çiğneme konusunda birbiriyle yarıştığı vurgulanan açıklamada, “Ne kadar çok alçalırsa AKP ve Saray’ın gözünde o kadar yükseleceğini bilen çamur medyası, bugün yine partimize ve Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş’a saldırıyor

Evrensel ilkelere ve basın ahlak ilkelerine asla uygun davranmayan, bunları her gün nefret dolu başlık ve haberlerle ayaklar altına alan Yeni Şafak adlı odak, Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş’a manşetten “Hain” diyebilecek kadar alçalmıştır. Bu aynı zamanda hedef göstermektir.

Aynı fabrikanın farklı ürünü olan Star adlı odak ise diplomatik bir görüşme fotoğrafını “İhanetin fotoğrafı” başlığıyla yayınlamaya cüret edebilmiştir.

Yine aynı ürün grubunun karanlık unsurlarından Akşam ise, partimizin diplomatik ziyaretini “Öz ihanet” başlığıyla yayınlayabilmiştir.

Sadece bir kaç örneğine değindiğimiz AKP ve Saray medyasının, ülkemizin içinde bulunduğu kritik günlerde yangına körükle giden bu yayın çizgisi, toplumda nefret duygusunu da körüklüyor” denildi.

Meclis’in üçüncü grubu olan HDP’nin, Eş Genel Başkanları, vekilleri ve temsilcilerinin vasıtasıyla uluslararası diplomatik görüşmelerden bir an bile geri durmayacağının altı çizilen açıklamada şöyle denildi: “Bu ülkenin iç gelişmeleri ve dış politikası hakkında görüş ve önerilerini uluslararası alanda paylaşmayı sürdürecektir. Bu bizim hakkımız ve görevimizdir. Partimizin bu çalışmalarını hiçbir AKP ve Saray medyasının saldırganlığı ve yazdıkları yalanlar engelleyemez. HDP, dış politikadaki tutarlı ve haklı duruşunu, barış ve demokrasi eksenli önerilerini açıklamaktan bir an bile geri durmayacaktır. HDP, evrensel değerlere ve uluslararası ilişkilere önem veren çalışmalarını sürdürecektir.  

Asıl insanlık değerlerine ihanet edenler IŞİD ile gönül bağına sahip olanlar; El Nusra, Ahrar el Şam ve diğer El Kaide türevi yapıları destekleyenlerdir. Paramiliter güçlerinin Suriye'deki cihatçı gruplarla kol kola savaşmasından rahatsız olmayan bu çamur medyasının, bağımsız bir partinin diplomatik programlarına karşı gösterdikleri bu tutum asla kabul edilemez. İhanetten söz edilecekse, vatandaşına tankla topla saldırıyı savunanların halka ve insanlık değerlerine ihanetlerini konuşmak gerekir.
“İktidarımız hangi devletle sorun yaşarsa oraya gidiyorsunuz” diyenlere hatırlatalım ki, sizin sorun yaşamadığınız devlet kalmadı. Bugün dost gördüğünüzü yarın düşman ilan ediyorsunuz, dün düşman dediğinizle bugün dost oluveriyorsunuz? Diplomasi çalışmalarımızı sizin bu yalpalamalarınıza ve tutarsızlıklarınıza hapsetmek mümkün değil.”

Söz konusu yayınlar için her türlü hukuki girişimin yapılacağı bildirilen açıklamada: “Haber yerine nefret üreten bu kağıt parçaları, yorum yerine yalan anlatan bu televizyon kanalları, gerçek haberlerin halka ulaşmasını engelleyemezler. Partimize, Eş Genel Başkanlarımıza, vekillerimize, yöneticilerimize yönelik herhangi bir fiili saldırıdan, bu nefret medyasının sorumlu olacağını bir kez daha hatırlatıyoruz” denildi. (HABER MERKEZİ)

 

ÖNCEKİ HABER

Türkiye dizileri Brezilya’da izlenme rekoru kırıyor

SONRAKİ HABER

YTÜ öğrencileri: Okulumuzdaki millet bahçesi projesi iptal edilsin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa