‘Almancı’ filmler İstanbul Modern’de

İSTANBUL Modern Sinema haziran ayı boyunca üç farklı programla Alman sinemasını izleyicilerle buluşturmaya hazırlanıyor.


İSTANBUL Modern Sinema haziran ayı boyunca üç farklı programla Alman sinemasını izleyicilerle buluşturmaya hazırlanıyor.
4–12 Haziran tarihleri arasında Alman sinemasının feminist kanadının en önemli temsilcilerinden Ulrike Ottinger’in filmlerinden oluşan retrospektif bir seçki sunacak. 12–20 Haziran arasında Fatih Akın, Birol Ünel, Züli Aladağ, Buket Alakuş, Sinan Akkuş, Aysun Bademsoy, Mıraz Bezar, Neco Çelik, Hakan Savaş Mican, Ayşe Polat, Tamer Yiğit, Thomas Arslan, Hussi Kutlucan, Bülent Akıncı, Yüksel Yavuz, İdil Üner gibi yönetmenlerin ve birçok oyuncunun katılımıyla gerçekleşecek “Almancı! - Karşı Resimler” başlıklı program, sinema sanatı ve göç ilişkisine “Almancı” gözüyle farklı bir pencere açacak. 25–28 Haziran tarihleri arasında ise Berlin, Cannes, Venedik, Toronto, Sundance gibi festivallerde gösterilen yepyeni Alman filmlerini Her Şey Tıkırında başlıklı bir programla sunacak.
FARKLI BİR İZLEME DENEYİMİ; OTTİNGER
Farklı sanat dallarına olan ilgisi nedeniyle disiplinlerarası bir film dili geliştiren Ulrike Ottinger’in filmleri, absürd teatral mizansenleri ya da fotoğraf karelerini anımsatan resimsel görsellikleri kadar, belgesel ve kurmaca arasında gidip gelişleriyle de farklı bir izleme deneyimi sunuyor. 4-12 Haziran arası izlenebilecek seçkide Prater, Bir Alkoliğin Portresi, Dorian Gray’in Magazin Basınındaki Portresi, Ucube Orlando filmlerinin yanı sıra, yönetmenin en önemli filmleri Sürgün Şangay ve Moğolistanlı Jean d’Arc ile ilk gösterimi Şubat ayında Berlin Film Festivali’nde yapılan son filmi Kore Çeyiz Sandığı da yer alıyor.
ALMANCI!-KARŞI RESİMLER
12-20 Haziran tarihlerinde ise İstanbul Modern Sinema’da izlenebilecek olan; kahramanların kurban rolünden sıyrıldığı, yer yer çok güçlü şiirsel bir estetiğe sahip filmler, Almanya’da göçün öznelerini yeniden tanımlarken, Türkiye’deki Almancı imajına da yeni bir yaklaşım getiriyor. Fatih Akın’ın uluslararası başarıları gibi birçok sanatsal atılım, “Almancı” imajının da kırılmasına yol açtı. İş göçünün başlamasından 50 yıl sonra bir zamanların “misafir işçileri”nin çocukları ve torunları, kendi hikâyeleriyle bu sefer Almanya’dan İstanbul’a geliyor. Aralarında uluslararası festivallerde ödüller kazanmış ve Türkiye’de ilk kez gösterilecek olan eserlerin de bulunduğu 40’ı aşkın uzun ve kısa metrajlı film ile belgeselin gösteriminden sonra yönetmenler ve sanatçılarla söyleşiler yapılacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

HER ŞEY TIKIRINDA

İstanbul Modern Sinema, ilk gösterimi son bir yıl içerisinde gerçekleşmiş Alman filmlerinden bir seçkiyi de sinemaseverlerin beğenisine sunuyor. İlk kez Berlin, Cannes, Venedik, Toronto, Sundance gibi festivallerde görücüye çıkan 8 filmlik seçki, hayli ironik bir biçimde, “Her Şey Tıkırında” olarak adlandırılmış. Programdaki filmlerin hemen hepsinin ortak özelliği, ister geçmişe baksınlar, ister bugüne ya da ister kişisel bir hikâye anlatsınlar, ister evrensel, yolunda gitmeyen şeylere dikkat çekmeleri.
25-28 Haziran tarihlerinde izlenebilecek programda, Andreas Dresen’in Bulutların Üstünde; Max Farberböck’ün Anonyma - Berlin’de Bir Kadın; Christian Petzold’un Jerichow; Lars Jessen’in Bizim Köyün Punkları; Jan Krüger’in Pupa Yelken; Sebastian Schipper’in Ağustos Ortası Sonu; Nicolette Krebitz’in Yürek Karanlık Bir Ormandır ve Oskar Roehler’in Lulu&Jimi başlıklı filmleri gösterime sunulacak.
www.evrensel.net