05 Mart 2010 05:00

Saadetdere Mahallesi’nde örnek uygulama

SAADETDERE Mahalle muhtarlığından halka ücretsiz sağlık hizmeti verilecek.

Paylaş

SAADETDERE Mahalle muhtarlığından halka ücretsiz sağlık hizmeti verilecek. Saadetdere Mahalle Muhtarı Yavuz Zilek’in girişimleri ile gerçekleştirilen uygulama ilk olarak 6 Mart’da muhtarlık binasın da başlatılacak.
Değişik branşlardan gönüllü doktorlarla bir heyet oluşturulmasını sağlayan Yavuz Zilek; mahallede sosyal güvenliği olmayan ve sağlık hizmeti alamayanlara bu yolla sağlık hizmeti götürmek istediklerini belirtti. Ücretsiz sağlık uygulamasından muhtarlık tarafından belirlenen ve sosyal güvencesi olamayan kişiler yararlanacak. Oluşturulan listelerde yer alan kişilere 6 ayda bir sağlık hizmeti verilecek. Halk tarafından oldukça olumlu karşılanan bu uygulama muhtarlık binasındaki bir odada gerçekleştirilecek.
6 AYDA BİR OLACAK
“Olanaklar ölçüsünde şimdilik 6 ayda bir hizmeti verebilecek durum dayız. Gerekli desteği alabilirsek ileride daha çok insana ulaşmayı düşünüyoruz” diyen Zilek’in bu çabası sağlık hizmetinin piyasalaştırıldığı günümüz de devletin sağlık hizmetlerindeki tutumunu da sorgulattı. Sosyal güvenceleri olanların dahi yeteri kadar sağlık hizmeti alamadığı günümüzde, en çok tartışılan konuların başında sağlık hizmetleri gelirken Saadetdere muhtarının bu girişimi bir yandan da sağlık hizmetlerinin devlet tarafından nasıl sağlanması gerektiğine de işaret eder nitelikte.
Zilek örnek uygulama ile ilgili yaptığı açıklamada “Muhtarlığı geçim kapısı olarak değil halka hizmetin bir aracı olarak görüyorum. Yarın benim görevin sona erse dahi mahallemize kalıcı hizmetler de bulunmak çabası içerisindeyim” diyerek sağlık hizmetleri ile ilgili çağrı yaptıkları doktorların konuya karşı ilgili davrandığını ve değişik branşlardan doktorların sağlık taramalarına kendi ekipmanları ile katılacaklarını belirtti. “Doktorlarımıza aracılığınız ile bir kez daha teşekkür ediyorum. Mahallemiz geçim sıkıntısı yaşayan insanların çok olduğu bir mahalle. Bir nebze de olsa katkı sunmaya çalışıyoruz ve burada en çok desteği doktorlarımız dan aldık” diyen Zilek sağlık hizmeti alamayan ve kendilerinin tespit edemediği kişilerin de muhtarlıklarına başvurmaları halinde bu hizmetten yararlanacaklarını da belirtti.
Gerçekleştirmeye çalıştıkları projenin, halkla birlikte yürütüldüğünde başarılı olabileceğini vurgulayan Zilek “Muhtarlık, hizmet birimleri içinde halka en yakın olan ve halkın sorunlarını en iyi anlayacak kurumdur. Anlayışımız gereği bundan sonra da bu tür sosyal hizmetlerimize devam edeceğiz. Mahalle halkının bu tür çalışmalarımız da bize destek vermesi en büyük sevinç kaynağımız olacaktır” dedi.
HALK DESTEKLİYOR
Uygulamanın duyurulması ile birlikte muhtarlığa gelen mahalle halkı, bir yandan listelere adlarını yazdırırken bir yandan da muhtarlarını tebrik ettiler. Muhtarlarına teşekkür eden mahalle halkı böyle bir uygulama ile ilk defa karşılaştıklarını ve bu tür uygulamanın yaygınlaştırılması gerektiğini vurgu yaptılar. Muhtarlarının elinden geleni yaptığını belirten mahalle halkı, sağlık hizmetinin devlet tarafından güvence altına alınması gerektiğini belirtti. (İstanbul/EVRENSEL)
Hüseyin Aksoy
ÖNCEKİ HABER

Sağlıkçılardan personel dağılım cetveline tepki

SONRAKİ HABER

Kayseri Talas Belediyesi, Selena Gomez'e fotomontajla başörtüsü taktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa