Fotoğraf: Evrensel

Üniversitelerde faşist saldırılar

MHP'li grupların oruç tutmayan öğrencilere yönelik saldırıları artıyor. Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi kantinini basan MHP'liler öğrencilere satırlarla saldırdı.

Üniversitelerde faşist saldırılarRamazan ayına girilmesiyle birlikte üniversitelerde, kendini "ülkücü gençlik" olarak tanımlayan faşist grupların öğrencilere yönelik saldırıları artıyor. Ülkücüler dün Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi'nde kantini basarak öğrencilere satır ve bıçaklarla saldırdı. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri, devrimci ve demokrat insanların son zamanlarda ülkücüler tarafından sıkça saldırıya uğradığını bildirdiler. Gaziantep Üniversitesi'nde faşistlerin saldırısına uğrayan ve gözaltına alınan 32 öğrenciden 13'ü tutuklama istemiyle mahkemeye sevkedildi.

Oruç tutmayanlar hedef Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi kantinini dün saat 13.00 sıralarında basan 70-80 kişilik MHP'li grup okul kantininde terör estirdi. Alınan bilgilere göre, "topluca cuma namazından çıktıkları" bildirilen grup, fakülte kantininde oturan öğrencilere satır, sopa ve bıçaklarla saldırdı. Kantinde 100 kadar öğrencinin bulunduğu sırada yaşanan saldırı, öğrenciler arasında paniğe yol açtı. Saldırganların özellikle çay içen ya da yiyecek satın alan öğrencileri hedef aldıkları bildirildi.Saldırıyı gerçekleştiren MHP'li grup, olayların ardından fakültenin arka kapısından çıkarak Gazi Üniversitesi yönünde dağıldılar. Saldırıya sürekli olarak okulda ve civarında bulunan sivil polislerin müdahale etmemesi dikkat çekti. Kantinde büyük hasara yol açan saldırı sonucunda yaralanan 11 öğrenci Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İbni Sina hastanelerine kaldırıldı. Hastanede tedavi gören öğrencilerden bıçakla yaralanan Tunga Çit'in sağlık durumunun ağır olduğu ve gözlem altında tutulduğu öğrenildi.

Saldırıya protestoSaldırının duyulması üzerine derslerden çıkarak fakülte bahçesinde toplanan 200'ü aşkın öğrenci, olayı protesto ettiler. Saldırıda ayrım gözetilmeksizin kantinde bulunan tüm öğrencilerin hedef alındığını anlatan öğrenciler, bu olayla MHP'nin gerçek yüzünün bir kez daha ortaya çıktığını belirtiler. Eylem sırasında sık sık "Faşizme karşı omuz omuza" ve "Faşizmi döktüğü kanda boğacağız" sloganları atıldı. İHD Ankara Şubesi Başkanı Ender Büyükçulha da Ramazan'a girilmesiyle birlikte oruç bahaneli saldırıların yoğunlaştığına dikkat çekerek, saldırganların üniversite yönetimleri ve yetkililerin kayıtsızlığı yüzünden cesaretlendiğini söyledi.

Nazilli'de saldırılar arttıÖte yandan Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri yazılı bir açıklama yaparak, bir arkadaşlarının 5 Aralık günü, ülkücüler ve onların parayla tuttuğu kişiler tarafından dövüldüğünü belirtti. Saldırının ardından sorumluların cezalandırılmasını isteyen öğrenciler, okul içerisinde topladıkları imzaları dekanlığa ilettiler. İlçede önceki gün de bir alçı işçisinin saldırıya uğradığı belirtildi. Nazilli'de bulunan sendikaların temsilcileri, üniversitedeki saldırıyla ilgili İktisadi İdari Bilimler Fakültesi dekanıyla görüşeceklerini duyurdular.

Tutuklama istemiGaziantep Üniversitesi'nde geçtiğimiz günlerde MHP'lilerin saldırısına uğrayan ve gözaltına alınan öğrencilerden 13'ü ise tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Terörle Mücadele Şubesi (TMŞ) ekiplerince gözaltına alınan ve 3 gün boyunca emniyette sorgulanan 32 öğrenciden 13 tutuklama istemi ile nöbetçi mahkemeye sevk edilirken, diğer öğrenciler savcılıkta verdikleri ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.
www.evrensel.net