18 Mayıs 2015 12:58

EMEP: Saldırılardan Erdoğan ve hükümet sorumludur

Emek Partisi, HDP'nin Mersin ve Adana il binalarına yönelik bombalı saldırılara tepki gösterdi. Genel Başkan Selma Gürkan imzasıyla yapılan açıklamada, HDP'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP'nin en yetkili isimleri tarafından devamlı hedef gösterildiği hatırlatıldı.

Paylaş

Emek Partisi, HDP'nin Mersin ve Adana il binalarına yönelik bombalı saldırılara tepki gösterdi. Genel Başkan Selma Gürkan imzasıyla yapılan açıklamada, HDP'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP'nin en yetkili isimleri tarafından devamlı hedef gösterildiği hatırlatıldı.

EMEP'in açıklaması şöyle:

"Cumhurbaşkanı ve Hükümetin en yetkili isimleri tarafından sürekli olarak tehdit edilen HDP’ye yönelik saldırılar, il binalarını hedef alan bombalı saldırılara vardı.

Şu ana kadar 60 dolayında saldırının hedefi olan HDP’nin Adana ve Mersin il binaları da saldırıların hedefi oldu. Adana’daki patlamanın kargo paketinden, Mersin’deki patlamanın ise dün gönderilen çiçeğin patlaması sonucu gerçekleştiği ifade ediliyor. Alçakça saldırılar sonucu yaralananlar oldu.

HDP’ye yönelik bu zincirleme saldırılar, dönemlerin farklı özellikleriyle birlikte, 27 Mart 1994 Yerel Seçimleri öncesinde DEP’i hedef alan saldırıları hatırlatmaktadır. DEP’in birçok il binasından sonra Ankara’da genel merkez binası bombalı saldırının hedefi olmuş ve DEP seçimlerden çekilmeye zorlanmıştı.

Bugün de HDP’nin barajı aşması ihtimali karşısında Hükümetin en önemli isimleri rahatsızlıklarını açıkça ifade ediyorlar.

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Seçim Beyannamesi ve Milletvekili Aday tanıtım toplantısında, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'a “hain” demiş; HDP’yi ise ‘proje partisi’ olarak nitelendirmişti.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan da, “HDP’nin barajı geçmesi demokrasi için tehlikeli bir durum” diyerek HDP’ye yönelik saldırıların önünü açan bir tutum almıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Ey HDP!” diye başlayan cümlelerle kullandığı tehditkar üslubu herkes görüyor.

Bu söylemler, HDP’ye yönelik saldırıyı devlet eliyle teşvik eden bir iklim yaratmakta ve saldırıların sorumlularının yakalanıp cezalandırılmaması da devletin bu saldırıları onayladığı anlamına gelerek, yeni saldırıların önünü açmaktadır.

Bu saldırıların bazıları Cumhurbaşkanının ve Hükümet kurmaylarının çağrılarından güç alarak gerçekleşirken, bazılarının da bizzat Hükümetle, devletle bağlantılı güçler tarafından gerçekleştirilmiş olma ihtimali yabana atılamaz. Hangi saldırının nasıl gerçekleştiğinin ortaya çıkarılması ve sorumluların cezalandırılması, İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün sorumluluğundadır.

Bu saldırı ve provokasyon siyasetinin boşa çıkarılması için mücadele etmek de demokrasi güçlerinin sorumluluğundadır. Bütün bu alçakça saldırılara, HDP’nin barajı geçmesini sağlayacak güçlü bir sahiplenme ve çalışmayla yanıt vermeliyiz." (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

ODTÜ’ye plan dayanmıyor

SONRAKİ HABER

Putin görüşmesi öncesi Erdoğan: Bir hal çaresi bulmamız lazım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa