16 Mayıs 2015 19:18

Demirtaş: AKP camileri seçim bürosu gibi kullanıyor

Paylaş

Katıldığı miting meydanını dolduran yüz bini aşkın Urfalıya hitap eden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İstanbul'da iki gencin cami avlusunda silahla vurulmasına Diyanet'in sessiz kalmasına tepki göstererek, "AKP, camileri kendi mitingleri için kullanıyor. Cami, Allah'ın evidir, AKP seçim bürosu gibi kullanıyor" dedi. 

HDP'nin seçim bürolarına yönelik yapılan saldırılar üzerinde de duran Demirtaş, MHP'den "saldırıların arkasında olup olmadığını" açıklamasını istedi. "Hepimiz aynı gemideyiz" diyen Demirtaş, AKP'nin ise bu gemiyi batırmak istediğini söyledi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Büyük İnsanlık" yürüyüşünü sürdüren HDP'nin Urfa mitinginde yüz bini aşkın kişiye seslendi. Topçu Meydanı'nı doldurup taşan Urfalıların tek bir ağızdan "Bizler HDP, bizler Meclis'e" sloganı ve zafer işaretiyle bağrına bastığı Demirtaş, "7 Haziran seçimlerine Urfa'nın bu kadar coşkuyla hazırlanması hayra alamettir. İnşallah hayırlı olacaktır. Bu coşkuya layık bir zaferi sizlerle 7 Haziran'da paylaşacağız" dedi. 

Sözleri "Urfa seninle gurur duyuyor" sloganıyla kesilen Demirtaş, "Asıl bizler, hepimiz, Urfa'yla, her birinizle onur duyuyoruz" şeklinde karşılık verdi. 

Oy kullanma kabininde çok seçenekle değil, iki seçenekle karşı karşıya kalınacağının altını çizen Demirtaş, birinin diktatörlük için oy devşirmek isteyenlerin çizgisi, diğerinin ise bütün Türkiye halklarının, emekçilerinin, yoksullarının çizgisi olduğunu vurguladı. 

Başkanlık çizgisini AKP'nin savunduğunu söyleyen Demirtaş, AKP'nin bunu baskıyla, zorla yaptığını kaydetti. Bugüne kadar provokasyonlara izin vermediklerinin altını çizen Demirtaş, "Tahriklere kapılmadan seçim kampanyamızı tamamlayacağız. Her yerde amaçları provokasyon olsa da tahriklere kapılmayın" dedi. 

'URFA ORTADOĞU'YU BESLEYECEK DURUMDA'

Ardından da Urfa'nın sorunlarına değinen Demirtaş, Urfa'nın tek başına bütün Ortadoğu'yu besleyecek durumda olduğunu söyledi. Bir hafta sonra çok sayıda Urfalı'nın kamyon kasalarında mevsimlik işçilik için yollara çıkacağını belirten Demirtaş, "Ortadoğu'yu besleyecek bu topraklarda yoksul çiftçi olur mu? Yoksul olur demek, devletin ve hükümetin utancı demektir. Bunu değiştirmek için 7 Haziran'da sandık kurulacak. Bu topraklarda ranta son verecek gücümüz var. Senin traktörüne verdiğin mazot 4 TL, lüks yatlara ise bu mazot 1 TL satılıyor. Lüks yatlara verdiğini neden çiftçiye vermiyorsun? Çiftçi, gübresini ve mazotunu karşılayamıyor" diyerek, hırsızlık yapanların ve yalan söyleyenlerin bu sorunları çözemeyeceğini söyledi. 

'40 YILDA BİR DOĞRU SÖYLEYEN ÇIKTI'

Konuşmasında Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın 'Lüks yaşamdaki israfı engelleyemedik' sözlerine de atıfta bulunan Demirtaş, "Kırk yılda bir doğru söyleyen bir hükümet yetkilisi var. Esnafın ne çektiği umurlarında değil. Sarayın penceresinde çiftçinin dramı görülmüyor. O pencereden halka baktıklarında karınca gibi görüyorlar. O yüzden perişansınız. Bunu değiştireceğiz. HDP sizin gücünüz ve desteğinizle emekçiden, yoksuldan yana bir vergi adaleti koyacak ve sorunlarınıza çözüm olacaktır" dedi.

'TELEVİZYONLARINI İZLEMEYİN ELEKTRİĞİNİZE YAZIKTIR'

Partisinin seçim beyannamesinde yer alan projelere de değinen Demirtaş, özellikle asgari ücret için önerdikleri bin 800 TL rakama dikkat çekerek, şöyle devam etti: "Hükümet bu rakamla alay ediyor. Aslında bu rakam açlık sınırıdır. Bin 800 TL alırsanız dahi ailede biri daha çalışırsa açlık sınırından çıkmış olursunuz. Asgari ücretle uğraşacağına etrafınızda domuz gibi beslenenlere bir bakın. 13 yıl önceki hallerine bir bakın, paraları yoktu, ama şimdi odaları parayla dolduruyorlar. Bu rantları bitmesin diye çirkin ve yalan söylüyorlar. Onları izlemeyin. Onlar televizyona çıkarken kapatın, yazıktır elektriğinize, onları yalanlarını dinlemek için gerek yok. Onların televizyonlarını izlemeye gerek yok, onların gazetesini sofra için, leblebi külahı için alın ama okumaya değmez, almayın." 

'HDP'Yİ ENGELLEYEMEZLER'

Demirtaş, HDP'nin Türkiye'nin her yerinde halkların bağrında taht kurduğu için doğru yolda olduklarını da söyledi. Baskılarla partilerinin engellenmesinin nafile bir çaba olduğunu belirten Demirtaş, "Engellemeye çalışmaları nafiledir. Bizim güvencemiz arkamızdaki holdingler değil sizsiniz, gençlerdir. HDP o nedenle güçleniyor" ifadelerini kullandı. 

Gençlere, emeklilere ve engellilere ilişkin HDP'nin projelerini de anlatan Demirtaş, "Ülkemizde 12 milyon engelli var. Onlar bize emanet. Bütün ihtiyaçlarını karşılayacağız. Urfalı kadın kadar çeken yoktur. Tarlada, bahçede, evde çalışırsınız. Ev çalışanı işsiz sayılıyor. Ev çalışanı kadın işçidir. Biz de onun sigortasını ödeyeceğiz. Evde çalışıyorsa bir geliri olacak" diye konuştu. 

DİYANET'E ÇAĞRI: ALLAH'TAN BAŞKA KİMSEDEN KORKMAYIN

HDP'nin seçim beyannamesinin ve bütün vaatlerinin eleştiriye açık olduğunu söyleyen Demirtaş, hükümetin kendilerine yönelik yalan ve iftira politikalarına dikkat çekti. 

Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bize söylemediklerimiz üzerinden iftira attılar. Ben bir Müslüman evladıyım. Müslüman'ın bir Kabesi ve Mekkesi vardır. Ben 'Taksim Kabe'dir. Kudüs Yahudilerindir' demedim. Ama meydan meydan dolaşıp iftira atıyorlar, yalan söylüyorlar. AKP siyaseti yalan üzerinde kuruludur. Bunları anlıyorum ama bu Diyanet'teki imamların suskunluğunu anlamıyorum. Bir Müslüman'a kafir demek günah mı, değil midir? AKP'lilere bir cevap verilsin. Madem ki din alimisiniz, yalan, iftira dinimizde günah mıdır değildir midir? Korkuyor musunuz, korkmayın, Allah'tan başka kimseden korkmayın. O'dur bizi yaratan, O'dur bizi en son sınava tabi tutacak olan. Tayyip Erdoğan'dan korkma, orada Tayyip Erdoğan yok. Bütün bunların yalanlarına karşı sizlerin her yerde HDP'yi doğru anlatmanız lazım." 

'AKP CAMİLERİ SEÇİM BÜROSU GİBİ KULLANIYOR'

İstanbul'da dün cami avlusunda iki kardeşin silahla yaralanması olayına da dikkat çeken Demirtaş, bu konuda ise şunları söyledi: "Cami imamı caminin mikrofonundan cemaati AKP mitingine davet ediyor. Cemaatten bazıları bunlara itiraz ediyor. Dışarı çıkıyorlar, aynı caminin avlusunda belediye işçisi elinde miting bildirisi dağıtıyor. Cemaat itiraz ediyor, yanlıştır diyor. 'Cami bizimdir, istediğimizi yaparız' diyorlar. Sen misin itiraz eden diyorlar, silahını çekip Cuma Namazı'ndan çıkan iki genci vuruyorlar. Şimdi bize dinsiz diyenler, ey Diyanet Başkanı nerdesin? Tayyip Erdoğan, Kur'an-ı Kerim'i meydanlarda gezdirmen için değil okuman için gönderilmiştir. Sen önce oku. Meydanlarda gezdirmen için değildir, hırsızlık yapman, çalman için değildir. Camileri kendi mitinglerin için kullanıyorsun. Cami, Allah'ın evidir, AKP seçim bürosu gibi kullanıyor. Ulubatlı Hasan Cami'nin elektriği niye kesilmişti burada, Diyanet Başkanlığı parasını ödemedi diye. Bozova'da kesildi, niye parasını ödemediler diye. 1 Trilyonluk Mercedes'e binemezsin dedik diye İslam düşmanı ilan edildik. Asıl İslam düşmanları onlar. IŞİD ve ona destek veren AKP İslam düşmanıdır, İslam'a en fazla zarar verenler onlardır."

MHP'YE ÇAĞRI

Edirne'de 50 kişinin toplanıp parti seçim bürolarını yakmak istemelerine de tepki gösteren Demirtaş, MHP'ye şöyle seslendi: "Tamamına saldırı yapanlar ülkücü, MHP işareti yapıyorlar. Bunlarla ilişkiniz yoksa çıkın açıklayan, eğer sizler organize ediyorsanız çıkın cesaretçe açıklayın. Sahiplenmek istemiyorsanız, çıkın açıklayın. Biz bunların arkasında AKP'nin olduğunu biliyoruz." 

Bu sözlerinin arkasından Saray Kaymakamı'na da seslenen Demirtaş, "Bu çetelere HDP tabelayı indireceğiz diyeceğine, senin haddine midir HDP tabelasını indirmek. Asıl AKP bürosuna dönüşen senin kaymakamlık tabelanı indirmek lazım. Bunlar zulüm görmediler hayatlarında. Bir elleri balda, bir elleri yağda yaşadılar. Başbakanın seçim kürsüsü sizin paranızla alınıyor. Çalınarak, hırsızlıkla, zorbalıkla yapılıyor. Cumhurbaşkanı'nın mitinginde sizlerin ödediği vergiler var. Biz helal etmiyoruz. Bizden çaldığınız paraları asla helal etmiyoruz. Haram olsun" dedi. 

'BE AKILSIZLAR GEMİ BATARSA HEPİMİZ BATARIZ'

Demirtaş, HDP ile baş edemeyeceklerini, çünkü HDP'de iman gücünün olduğunu söyleyerek, "Bunların yaptığı ülkeyi felakete sürüklemekten başka bir şey değil. Hepimiz aynı gemideyiz. Ama matkapla gemiyi delip batıracaklar. Onlar geminin en üstünde havuzlu bölümünde bizler, HDP ise geminin en alt bölümündedir. Bizi batırmak için geminin altını deliyorlar, be akılsızlar. Gemi su altında kaldığında siz de kalacaksınız" diye konuştu. 

'HDP BARIŞA BÜYÜK BİR KATKIDIR'

Meydanı dolduranları HDP'nin Urfa adayları etrafından kenetlenmeye çağıran Demirtaş, "Çalışmanızla baraj tarumar olacak. Barajı Kenan Evren'in arkasından göndereceğiz. AKP'ye de tuğlalarını göndereceğiz. HDP Türkiye için büyük bir nimettir. Toplumsal bir barışa büyük bir katkıdır. Ezilenler için, içi yananlara için bir merhemdir HDP. Bunu akılları almıyor" dedi. 

'ÇIK AÇIKÇA BAŞKANLIĞA KARŞI OLDUĞUNU SÖYLE, HDP ARKANDADIR'

Demirtaş, konuşmasını şu sözlerle noktaladı: "O kendini Başbakan zanneden, kime oy isteyip istemediği belli değil. Daha bir tane mitingde, 'Oy istiyorum Başkanlığı getireceğim' diyemiyor. Oy verin Başkanlık getireceğim demek, kendini inkar etmektir. Savunamıyorsun, çık açıkça bizim gibi söyle, 'Seni başkan yaptırmayacağız' de. HDP arkandadır. Korkmana gerek yok, korkunun ecele faydası yok. Sen Başbakan o başkanlığı göremeyecek. Çok şükür bu ülkede HDP var. 8 Haziran sabahında nefes alan bir Türkiye ile uyanmak için tek bir oy bile heba edilmelidir. Sandıklarda tedbirlerinizi alın, her yerde hırsız var. İnşallah başaracağız. Allah mazlumların yanındadır. Urfa tarih yazacaktır. Bu fotoğraf bunu gösteriyor."

Demirtaş, konuşmasından sonra HDP Urfa adaylarıyla Urfa halkını selamladı. Demirtaş, büyük bir coşkuyla Antep'te yapılacak miting için uğurlandı. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Burundi’den Tanzanya’ya göç dalgası

SONRAKİ HABER

Bursa'da İYİ Partili meclis üyesi, 4 kişinin saldırısına uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa