12 Haziran 2014 06:00

Narlıdere Belediyesi de ‘işçiden tasarruf’ dedi

Seçimlerin ardından yeni gelen yönetimler bütçe yetersizliğini bahane göstererek işçi kıyımı yapıyor. Aliağa ve Kemalpaşa Belediyesinin ardından Narlıdere Belediyesinden de 17 işçi işten atıldı.

Paylaş

Eda AKTAŞ
İzmir


Seçimlerin ardından yeni gelen yönetimler bütçe yetersizliğini bahane göstererek işçi kıyımı yapıyor. Aliağa ve Kemalpaşa Belediyesinin ardından Narlıdere Belediyesinden de 17 işçi işten atıldı. CHP’li Belediye Başkanı Abdül Batur tarafından atılan işçilerin 9’u kadrolu, 8’i ise belediye şirketinin işçisiydi. İşten atılma sebebi olarak bütçe yetersizliği ileri sürülürken, işçiler ise atılmalarının gerekçesinin seçimler sırasında Abdül Batur aleyhine çalışma yürütmek olduğunu belirtiyor.

‘ÇALIŞIRKEN TEK GÖZÜNÜ KAYBETTİ’

İşten atılan işçilerden Arif Gençaslan 14 yıllık kadrolu işçi. Gençaslan tamirhane bölümünde çalışırken geçirdiği iş kazası sonucu tek gözünü kaybetmiş ve belediye başkanı dâhil hiçbir yetkili bu konuda bir şey yapmamış. Sadece özürlü kadrosundan çalışmaya devam ettirilmiş. Bütçe yetersizliği gerekçesini kabul etmediklerini dile getiren Gençaslan, haklarını arayacaklarını vurguladı. Gençaslan, “Mahkemeye başvuracağız, işimize geri dönmeye çalışacağız. Verdiğimiz bir bedel var burada karşılığını alabilmek için mücadele edeceğiz” dedi. Olcay Çaldır Bekim ise 10 yıldır kadrolu olarak çalışıyor. İşten atılma nedenlerinin farklı olduğunu ifade ederek, “Benim seçim döneminde rakip adaya çalıştığım söyleniliyor, bu sebepten çıkartıldım. Böyle bir durum olsa bile bu benim yasal hakkımdır. Hangi siyasi partiye oy verdiğimin önemi olmamalı. İşten çıkartmaların devam edeceği doğrultusunda bilgi geldi. Bundan sonrası için hakkımızı alana kadar eylem planımız olacak” diye konuştu.

‘İSTEDİĞİM PARTİYE OY VERMEK HAKKIM’

İşten çıkartılan işçilerden Aydın Salma da 95 yılından beri belediyede çalışıyor. Salma özürlü raporu olmasına rağmen kendisinin de işten çıkartıldığını dile getirerek, “İşten atılma sebebi olarak bizden verim alamıyormuş, çalışmıyormuşuz, işe gitmiyormuşuz gibi şeyler söylendi. Bundan sonraki süreç içinde yapacaklarımızı zaman gösterecek” dedi.
Ercan Özen de 10 yıldır kadrolu olarak temizlik bölümünde çalışıyor. İşten çıkartılma sebebini net olarak bilmediğini dile getiren Özen, “İşten adam çıkartırsan bir sebebi olur. Uyarı, ihtar verirsin bize bunların hiç biri verilmedi. Evim kira 2 çocuğum var, benim derdim tazminat değil. Sonuçta bir emeğim, hakkım var. 75 milyar kredi borcum var, ben bunları nasıl halledeceğim, aileme nasıl bakacağım. Bundan sonrası için mücadele edeceğiz, hakkımız neyse arayacağız” dedi.

BELEDİYE-İŞ’TEN EYLEM

İşçilerin üyesi olduğu Belediye-İş 2 No’lu Şube Yönetimi, belediye binası önünde basın açıklaması yaparak işçilerin haklarının takipçisi olacağını belirtti. Şube Başkanı Ahmet Mutoğlu, “Her fırsatta emek ve demokrasiden yana olduklarını söyleyenler sebepsiz şekilde işçiyi işten atıyor” eleştirisini yöneltti.

ÖNCEKİ HABER

Muslukları altından suları zehirden

SONRAKİ HABER

Ordu Çevre Derneği: Taş ocağı tarafından oyulan Kurul Kalesi'ne sahip çıkalım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa