14 Eylül 2013 18:46

Kim Ki-duk İstanbul’da

Türkiye-Kore Film Haftası devam ediyor. Film Haftasının ikinci gününde ünlü Güney Koreli yönetmen Kim Ki-duk ağırlandı. Söyleşi salonunu yönetmenin filmlerini beğenen sinefiller hıncahınç doldurdu. 31 Ağustosta başlayan İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo etkinlikleri kapsamında düzenlenen Türkiye-Gü

Kim Ki-duk İstanbul’da

Paylaş

Ezgi Görgü

Türkiye-Kore Film Haftası devam ediyor. Film Haftasının ikinci gününde ünlü Güney Koreli yönetmen Kim Ki-duk ağırlandı. Söyleşi salonunu yönetmenin filmlerini beğenen sinefiller hıncahınç doldurdu. 31 Ağustosta başlayan İstanbul-Gyeongju Dünya Kültür Expo etkinlikleri kapsamında düzenlenen Türkiye-Güney Kore Film Haftası 12 eylül itibariyle başladı.Film haftasının ikinci gününde MSGSÜ Prof. Dr. Sami Şekeroğlu Film Merkezi'nde dünyaca ünlü Güney Koreli yönetmen Kim Ki-duk söyleşisi düzenlendi. Söyleşiye büyük ilgi gösteren sinemaseverler, bu tip etkinliklerin çoğalmasını temenni ederken, sempatik tavırlarıyla dikkat çeken Kim Ki-duk sevenlerinin yoğun ilgisi karşısında şaşkınlığını ve mutluluğunu sık sık belirtti. Söyleşide bir de şarkı söyleyen Kim Ki-duk söyleşi bitiminde kırk beş dakika boyunca sevenleriyle fotoğraf çektirdi. Film haftası 19 eylüle kadar MSGSÜ Prof. Dr. Sami Şekeroğlu Film Merkezi ve Beyoğlu Cine Majestik'te yapılacak olan Türkiye ve Güney Kore yapımı film gösterimleriyle devam edecek.

İşte söyleşiden notlarla Kim Ki-duk:
Salonda bulunanların sorularını cevaplayan Kim Ki-duk,filmleriyle ve kendisiyle ilgili sorulara “İnsanların zorluk yaşadığı zamanları filmlerimde gösterdiğimde onların yaşamlarını gösterdiğimi düşünüyorum.”
“İnsanlar sevmediği ve yapmak istemediği halde bir işte çalıştığı zaman örneğin hayat kadınlığı gibi mesleklerde çok fazla konu olduğunu düşünüyorum,bu sebeple Türkiye’de olduğu gibi Kore’de de arka sokaklarda çok fazla konu olduğunu düşünüyorum.”
“Bugüne kadar 19 film çektim,bir gün evde TV izlerken izlediğim filmin bitişinde kendi ismimi görünce kendi filmim olduğunu anladım.” Bunun sebebinin de her zaman çekilmiş filmlerini değil de çekeceği filmlerinin aklında olmasına bağlıyor.
“Kore’de para için insanların ne hallere düşeceğini göstermek ve bu yolla insanların soru sormalarını istedim;yani insan paradan daha önemli olabilir mi,para mı önemli insan mı önemli sorularını sordurmak istedim insanlara. Çünkü bugün insanlar parayı insanlardan daha önemli tutuyor.”
“Onun için insanlar çektiğim “Acı” filmini gördükleri zaman intikam filmi olarak görüyor,aslında filminde para hakkında konuşmak istedim,kendisi film çektiğinde nasıl bir anlamı olduğunu bütün seyircilere tek tek anlatamayacağım için siz nasıl anladıysanız önemli olan odur.”
Kim Ki-duk ne zaman film çekeceğinin belli olmadığını söyleyerek söyleşiyi bitirdi,ardından 500 yıllık bir Kore türküsü de söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)

evrensel.net
ÖNCEKİ HABER

Başbakan CHP’yi provokatörlükle suçladı

SONRAKİ HABER

CHP Kuşadası ilçe yönetimi görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa