07 Ağustos 2013 15:03

Kamptan sonra da bekliyoruz!

16 Ağustos’ta başlayacak olan Gençlik Yaz Kampı’mıza günler kala; reklamlarımızı tüm sosyal medyada ve gazetelerde görmeye başladık. Ne diyorduk; ‘Gezi ruhuyla gençlik kampına!’Akit Gazetesi de bundan ilham almış olsa gerek, bakın ne diyor: ‘Emek Gençliği de Sotes’i eylemlere hazırlık kampına çe

Kamptan sonra da bekliyoruz!

Paylaş
Duygu Kurban

Akit Gazetesi de bundan ilham almış olsa gerek, bakın ne diyor: ‘Emek Gençliği de Sotes’i eylemlere hazırlık kampına çevirmeyi planlıyor.’ Orada hazırlanıp, okulların açılmasıyla birlikte ülkenin dört bir yanında tekrar başlayacağız eylemlere! Ama bu kadarla sınırlı olmayacak elbette: Birçok marjinal konuğun yer alacağı kampta, Ermeni şarkılarıyla Vomank ses grubu gençleri eylemlere hazırlayacak!’ diyor Akit. Ermeni parçalar dinleyeceğiz doğru, ama eksik söylemiş: ‘Çözüm Süreci ve Halkların Geleceği’ forumu yapacağız, Kürt, Türk Ermeni, kampımıza katılan her milliyetten gençle bu forumda tartışacak, fikir alış verişinde bulunacağız. Tabi bunların hepsini ‘kızlı erkekli’ yapacağız.

İSİMLERİNİN ÖNÜNDEKİ ‘AK’

Reklamın iyisi kötüsü olmaz tabi. Ama Gezi’deki gaz kadar etki bile yapamıyorsun be Akit. Ne oldu tutmuyor mu artık Türk, Kürt, Ermeni ayrıştırmalarınız. Din üzerinden kopardığınız yaygaraları da unutmamak lazım. Ama çok geç kaldın be Akit. Gezi deneyimi bize çok şey öğretti. Her dilden, her milliyetten, her kültürden insanlar bir araya geldik. Uzun süre olmuştu böyle birlik olamayalı. Din üzerinden hamaset yapanlar, asker ölümlerini siper edinenler, ırkçı söylevlere sığınanlar hepsi boşa düştüler böylece… Biz de senin düştüğün boşluğu anlıyoruz Akit, üzülme!

Gezi direnişleri için, manşetten ‘Çoğunluğu azınlığa ezdirmeyiz’ diye başbakanın sözlerini vermiştin. Aynı dili konuştuğunuzu biliyoruz; isimlerinizin önündeki AK, aynı zihniyetin ürünü. Ne diyordu Akit; ‘Yuh Artık: Yakana yıkana ceza yok. Kıyma bıçağına yirmi yedi yıl’. Yok be Akit, olur mu hiç, o kıyma bıçağı değil meyve bıçağıydı; üstelik Gezi direnişçilerinin her birinin elinde en az bir TOMA ve bir pala bulunuyordu. Neyse ki kolluk güçlerimize bir şey olmadı. Tabi biz bu habercilik anlayışına şaşırmadık.

Halkın büyük bir çoğunluğu da Gezi eylemleri ile beraber gördü medyanın rolünü. Ne diyordu değerli yazarımız Nazım Hikmet;

Sana düşman, bana düşman,
Düşünen insana düşman,
Vatan ki bu insanların evidir,
Sevgilim, onlar vatana düşman.

KADINA, BİLİME, İNSANLIĞA DÜŞMAN

Ak zihniyet için yazılmış sanki değil mi? Kapitalist sistemlerde, iktidarlar değişse de vatan ve din hamaseti yapanlar hiç eksik olmayacaklar. Bu yüzden Nazım’ın şiiri bu güne bu kadar uyuyor. Ve biz çok iyi biliyoruz ki, onlar kadına, bilime, insanlığa düşman!

Roboski’de 34 insan öldüğünde, ne diyordu Akit yazarı; ‘Uludere için akıtılan gözyaşı, PKK için can suyudur.’ Gözyaşlarının insanları tükettiğini zannederdim, Akit sayesinde beslediğini de öğrendim!

NE YAPTIYSAK ‘KIZLI ERKEKLİ’ YAPTIK

Irkçılıktan ve din hamasetinden beslenen bir gazete olarak, kampımız için yaptığın habere şaşırmadık. Haklılık payın da yok değil. Evet Gezi eylemlerinde biz de vardık Akit. Roboski eylemlerinde de vardık. ‘Diren Lice’ de dedik evet. Hrant’ın anmasında da en öndeydik, barış eylemlerinde en başı çekiyorduk, ‘Kürt halkına özgürlük’ dedik, ‘Savaşlarda ölmek ve öldürmek istemiyoruz’ dedik… Ve daha neler neler dedik bir bilsen Akit. Hem de hepsini kızlı erkekli dedik.

Öldürülürken savaşlarda, katledilirken sokak ortalarında, faili meçhullere kurban giderken ya da yakılırken bir otelin içinde hunharca; hiç cinsiyet ayrımı gözetmediler. Tıpkı şimdi Rojava’da olduğu gibi! Biz neden gözetelim ki cinsiyet ayrımı. Üstelik eşitlik ve özgürlüğü savunurken! Elbette ki bundan sonra da kızlı erkekli döküleceğiz meydanlara; geleceğimiz için, özgürlüğümüz için ve elbette barış için! Bunun ilk adımını da İzmir Dikili’de atacağız. Her milliyetten gençler olarak hep bir ağızdan bağıracağız: ‘Barış yoksa gelecek de yok, doğaya, bilime, insanlığa özgürlük’ diye. Ve tabi kamp dönüşü de haberlerini bekliyor olacağız Akit!


‘HAYVAN TERÖRİST, ATEİST...’

Kürt’e düşman, Alevi’ye düşman, kadına düşman bir gazete olarak hakettiğin değeri göreceksin, emin ol! Ne diyordun Sivas katliamı için de; ‘19 yıllık yalan, yanarak değil kurşunlanarak öldürüldüler’. Akit bu haberi manşetten vermişti, morg fotoğraflarıyla birlikte. Katledenler kimlerdi acaba? Eminiz Akit de bizim kadar iyi biliyordur katledenleri, nasıl korunduklarını…

Ak zihniyetin bir diğer temsilcisi başbakanımız ise zaman aşımını ‘Milletimiz için, ülkemiz için hayırlı olsun’ sözleriyle duyurmamış mıydı zaten? Biz, Sivas davası, zaman aşımına uğradığında insanlığımızdan utanmıştık oysa! Aynı Ak zihniyet kürtaj yasaklamaları için alanlara çıkanları, ‘Hayvandan aşağı yaratıklar kürtaj için sahnede’ haberiyle sürmanşetten vermişti. Sizin gibi düşünmeyen herkes, ya hayvandan aşağı yaratıklar, ya terörist ya ateist…

ÖNCEKİ HABER

'Kızlı erkekli' kampımız var

SONRAKİ HABER

Askeri miğferle öldürdüğü iddia edilen astsubay FETÖ'den tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa