Dersim 38 Duvarı açıldı

Dersim 38 Duvarı açıldı

13. Munzur Kültür ve Doğa Festivali ikinci gününde paneller, Dersim 38 Duvarı açılışı, 4 kapı kırk makam dans gösterimi ve konserlerle dersim halkının ruhuna, kimliğine, beynine, inancına, doğasına ve sokağına seslenmeye devam ediyor.Festival programı sanat sokağında gerçekleşen “38’den Sakine’lere Kadın Özg

Bahar Ulaş / Hasan Güner

Festival programı sanat sokağında gerçekleşen “38’den Sakine’lere Kadın Özgürleşmesi “ adlı panelle başladı. Halkın yoğun ilgi gösterdiği panele Gazeteci Yazar Esra Çiftçi, BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak, Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin, HDP Dersim İl Eş Başkanı Fatma Kalsen katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Fatma Kalsen toplumsal bir mesele olarak kadının kimliksizleştirildiği bir toplumda sağlıklı bir yaşamdan söz edilemeyeceğini belirtti. Kadının mücadeledeki yerine değinen Kalsen bugün mücadelenin en ön saflarında Kürt kadınlarının olduğunu söyledi .Sakine Cansızın sadece Kürt özgürlük hareketi yürütmediğini en zor koşullarda aynı zamanda kadın hareketini yürüttüğünü vurguladı. Onların ortaya koyduğu mücadele bizim için örnektir çağrısında bulundu.

Daha sonra söz alan Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin Kürtçe dersim halkına seslenerek’’ maveher, sımahatiyexerama’’ diyerek selamlaştı. 38 katliamından bugüne kadın üzerinde katliamlar devam ediyor.

Dersim kadınlarının toplumsal rollerine değinen Şahin Dersim kadınlarının 38 katliamında mücadelenin içerisine nasıl katıldığı ve zamanı geldiğinde dahil olduğu grubun zarar görmemesi için, bir bebek sesinin onları ele vereceğini düşünen bir annenin bebeğini alarak oradan ayrılmasına kadar taşıdı. Dersim Katliamı sırasında gelişimlerinin en önemli aşamasında, şekillenme aşamasında toplanan güzel ve akıllı kızların evlatlık olarak verilmediğini bu çocukların ailelerinden zorla koparılıp subaylara, memurlara, şehrin ileri gelen zenginlerine verildiğini belirtti. Şahin bu kız çocuklarına evlerde hizmetçilik yaptırıldığını, Arapça öğretildiğini, zorla kuran kurslarına gönderildiğini Türkleştirme, inancından uzaklaştırma, dilini yok sayma vb. asimilasyona maruz kaldılar. Şahin Cumhuriyetin modern kadınları yaratılacağı safsatasının boşa çıkmış olduğunu dillendirdi.Bunlar sinemalara, belgesellere, kitaplara konu olmaya devam ediyor.

Dersimde kadınlara büyük önem verildiğini söyleyen Şahin bir semahta kadın olmadan tutulmayacağını bunun Cemde de aynı şekilde olduğunu söyledi. Her dönem kadının yükünün iki kat daha ağırlaştığını söyleyen Şahin kadın bedeni üzerinden savaşlar  yürütüldüğü için kadınların kendilerini nasıl zindana attıklarını biliyoruz dedi.

BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ise toprak, su, hava, ateş hayatın kaynağı olan dört ana sırrın kadında simgeleştiğini belirtti. Kışanak mutfağa gidiyoruz erkek yok niye yok diyoruz bir şey olmaz, e ben niye buradayım, e sen başkansın. Ben özgür olsam ne olur ,olmasam ne olur tüm kadınlar özgür olmadıktan sonra.

Dersimde iki dönem üst üste kadın belediye başkanı seçtik diyen Kışanak bunun çok önemli bir şey olduğunu söyledi. Kışanak kendi idiamızı gerçekleştirme konusunda eksiklerinin olduğu vurgusunu yaptı.Yapılması gerekenler konusunda en büyük görevin biz kadınlara düştüğünü söyleyen Kışanak Demokratik çözüm sürecinde de kadınların aktif olarak önlerde olması gerektiğini vurguladı

Son yapılan görüşmelerde Öcalan’nın üzerinde durduğu başarılar dilediği kişinin Bese Hozat olduğunu söyledi. Beritan’ı, Sakine’yi, Zarife’yi sembol olmaktan çıkarın çağrısında bulundu. Panel sonrasında söz alan katılımcılardan 37_38 Dersim Soykırımı Derneği Başkanı Ayfer Ber yurt dışında dersim soykırımını diğer ülkelere nasıl yaydıkları ne gibi çalışmalar ördükleri hakkında bilgi verdi.

Ardından kitleyle birlikte Seyit Rıza Parkına yürüyen Gazeteci Yazar Esra Çiftçi, BDP Eş Genel Başkanı Gülten Kışanak, Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin, HDP Dersim İl Eş Başkanı Fatma Kalsen 38 Dersim Duvarının açılışını gerçekleştirdiler. Edibe Şahin 38 nasıl başladı?, nasıl katledildik, kimlerdik, elimizde olan resimleri burada sergilemek istedik. Böyle günlerin bir daha yaşanmamasını söyleyen Şahin böyle duvarlar oluşmasın bunları yıkalım çağrısında bulundu. Gülten Kışanak  ise bu yaşananların sorumlusu olarak devleti göstererek ‘’Dersim halkı devletten bu resmi samimi içen mahcubiyeti duyulan ve bir daha o günlere dönülmeyeceğinin garantisi verilen özürlük bekleniyor, umuyorum ve diliyorum ki bu duvarın yapılışı bu toplumsal yüzleşme sürecine katkısal olacaktır. Geciken özürün de mutlaka bu halktan dilenmesi ve yaralarımızın sarılmasına katkısı olacaktır. (Dersim/EVRENSEL)

www.evrensel.net