Korucu çocuklarından babalarına çağrı!

Korucu çocuklarından babalarına çağrı!

Kürt sorununun demokratik çözümüne ilişkin başlayan süreçte, devletin somut adım atmamakta direnmesi yeni tartışmalara ve kaygılara neden olurken, halk barış sürecini sahipleniyor, devletin adım atmasını istiyor. Bu adımların başında gelenlerden biri de ‘Koruculuğun kaldırılması.’ Bölge’de ciddi travmalara yol

Gürpınar’da PKK gerillalarının geri çekilme sürecini izlemek ve yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçmek için kurulan çadırda nöbeti bu kez koruculuk yapan ailelerin çocukları aldı. Korucu çocukları, “Ailelerimiz silahlarını bir an önce bırakmalı, devlet de koruculuk sistemine son vermeli” diyor.

Van’ın Gürpınar (Payizava) ilçesinde sınır bölgesinde bulunan Krom Köprüsü yakınında kurulan ‘çözüm çadırlarında’ 16 gün önce başlayan nöbet sürüyor. Bu kez çadır nöbetini devralanlar korucu ailelerinin çocukları oldu. Babalarına ‘Silahları bırakın’ çağrısı yapan çocuklar, “Bu utancı daha fazla yaşamak istemiyoruz” dediler.

'KORUCULUK KALDIRILSIN’

Ümit Şaman isimli genç, “20 yıldır köyümüzde koruculuk yapılıyor, benim babam da korucu. Ben koruculuk sisteminin kaldırılmasını istiyorum” dedi. Babasının koruculuk yaptığını söyleyen diğer bir genç Adem Sarısaç. “Bizler ne askerin ne de gerillanın tırnağına zarar gelsin istemiyoruz” diyen Saraç, “30 yıldır süren bu savaşın bir an önce bitmesini ve özgürce yaşamak istiyoruz. Koruculuk kaldırılsın. Huzur ortamı yaratılsın artık” diye konuştu.

Fazıl Yüksek ise “Artık yeter. Yıllardır insanlarımız kandırıldığı için kendi çocuklarına karşı silahlandılar. Köyler boşaltıldı. 100 binlerce insan cezaevlerinde tutsak. Bizler artık ne asker ne de gerilla annelerinin ağlamasını istiyoruz” dedi. 10 yıl koruculuk yaptığını söyleyen 65 yaşındaki Abuzit Satıcı ise “Ben silahımı bıraktım, Bu çadıra kendi özgürlüğüm için geldim” dedi.

'UTANIYORUZ'

Köylerinde birçok kişinin korucu olduğunu söyleyen Metin Satıcı ise “Ben süreçten umutlu ve heyecanlıyım. Bu saatten sonra korucuların silahlarını bırakması gerekiyor. Köy büyükleri silah aldığında bizler utanıyoruz. Gençlik olarak meydanlara dökülmeliyiz” dedi.

‘KARAKOL İSTEMİYORUZ’

Müzakere sürecinde PKK’nin birçok adım attığını hükümetin ise bu adımlara yeni karakollar yaparak yanıt verdiğini belirten, İlhan Karakuş ise “Biz hükümetin samimiyetsiz tutumuna karşı örgütlenmeliyiz” dedi. (Van/DİHA)

www.evrensel.net